Realisti progovorili o kaotičnoj realnosti i apsurdnostima vremena u kojem živimo

Kazališni program 67. Ljetnih priredbi, 30. srpnja 2023. godine, pred pun auditorij Scene Zidine donio je novu hit predstavu Realisti kreiranu u produkciji popularnog Teatra Exit.

Na tekst Jure Karasa, režiju ove nagrađivane, iznimno dinamične dramedije potpisuje Matko Raguž, inače umjetnički ravnatelj Teatra Exit, dok su svoje glumačko i pjevačko umijeće oduševljenoj krčkoj publici demonstrirali: Domagoj Ivanković, Nika Ivančić, Nikola Nedić, Rok Juričić i Fabijan Komljenović.

Svijet srlja u propast, a ljudi u trgovačke centre. Reality show postaje stvarniji od vijesti. Tražimo poslove tamo gdje ih nema, a samo su smrt i kredit neizbježni. Nepodnošljiva lakoća površnosti dopušta nam misliti da možemo ostvarivati svoje snove bez imalo uloženog truda ili resursa bilo koje vrste. Diskriminacija, predrasude, neprilagođenost, narušeni međuljudski odnosi... Realisti su tako, kroz smijeh, progovorili o kaotičnoj realnosti i apsurdnostima vremena u kojem živimo, i to kroz parodiju i glazbene komentare, u maniri kabareta.

Prema riječima Gee Vlahović (Vijenac), ova Exitova predstava nastavlja se na dosadašnji niz najvećih uspješnica tog teatra. Komad koji je po predlošku slovenskog pisca, scenarista i glazbenika Jure Karasa preveo, adaptirao i režirao Matko Raguž, urnebesno je duhovita, izvrsno glumački oblikovana predstava, savršen spoj čiste kreativnosti, oštre socijalne kritike i divnog, sočnog humora. Kabaretski uobličen satirični niz beskrajno zabavnih narativnih skečeva, Realisti su britka parodija suvremenoga trenutka modelirana na spoju komične estetike bosanskohercegovačke Top liste nadrealista i ekspresivnog, nesputanog, politički nekorektnog montipajtonovskog humora, koja pozornicu pretvara u poligon ozbiljnog društvenokritičkog teatarskog angažmana.

Ovog tjedna, 02. kolovoza 2023. godine, kazališni dio festivala nastavlja se pretposljednjim ovogodišnjim programom namijenjenim najmlađim poklonicima kazališta, odnosno maštovitom predstavom Vuk i sedmi kozlić čiju produkciju potpisuje Kazališna družina Ivana Brlić-Mažuranić, dok je početak sljedećeg tjedna, 07. kolovoza, rezerviran za urnebesnu komediju Istrijanske navade koju će, u sklopu Scene 15+, izvesti Teatar Naranča.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.

Ulaznice za programe ovogodišnjih Ljetnih priredbi kupuju se na prodajnom mjestu u Galeriji Decumanus, Josipa Jurja Strossmayera 2 (stari grad), unutar njezinog redovnog radnog vremena, od ponedjeljka do subote, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata. U suprotnom, ulaznice se mogu rezervirati telefonom na 051 220 041.