Štorija o galiji Cristo Ressussitato: Uprizorenjem potresnog svjedočanstva rimskog centuriona Marcela Galija nastavljen program obilježavanja 453. obljetnice Bitke kod Lepanta

Dva dana po otvorenju izložbe Od Oceana do zaljeva Prirodoslovnog muzeja Rijeka, u sklopu programa Štorije o galiji Cristo Ressussitato kojim se obilježava 453. obljetnica Bitke kod Lepanta, 06. prosinca 2024. godine, u crkvi sv. Franje Asiškoga u Krku, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, održana je monodrama sakralne tematike pod nazivom Bio sam tamo, autorski projekt glumca Pere Eranovića utemeljen na motivima romana Tunika Loyda C. Douglasa.

Njezina potresna fabula publici okupljenoj u franjevačkom kompleksu predstavila je svjedočanstvo rimskog centuriona Marcela Galija koji je po dolasku u Galileju dobio svoj prvi zadatak: organizirati smaknuće mjesnog revolucionara poznatog po brojnim čudesima, a čiju tuniku osvaja na kocki. Marcel je svoje pripovijedanje gradio na promjenama koje je u njemu izazvala Galilejčeva krvava tunika. On, kao ateist, odbio je ikakva nadnaravna svojstva pripisati komadu tkanine, ali uranjajući sve dublje u priču Velikog petka, shvatio je da u sobi nije sam. Kroz ispovijest o političkim spletkama, izdaji te utjecaju krvožedne rulje, Marcel Galije proveo je kroz scene suđenja, kažnjavanja i smrti kao možebitnog klimaksa. Publika je tako postala svojevrsnim zborom prikaza koje su s njim živopisno podijelile traumu toga događaja, ne sluteći u tome svoju pravu ulogu.

Bio sam tamo je predstava obrata. Predstava obraćanja u kojem ponad križa, kao najbrutalnijeg rimskog sredstva za mučenje, zjapi rupa na nebesima. Kroz nju može proći i naš pogled, ako smognemo snage podići glavu. Je li Marcel Galije u tome uspio i tako navijestio pad Rimskog Carstva, otkrili su oni koji su prigrlili priliku praćenja ovog scenskog djela.

U završnici programa Štorije o galiji Cristo Ressussitato, na sam dan Bitke kod Lepanta, 07. listopada, u Katedrali će se, s početkom u 19.00 sati, služiti misa za sve tada poginule, s time da će do 08. listopada, uz grob Ludovica Cicute u krčkoj stolnici biti postavljen informativni pano s višejezičnim deskripcijama koje govore o povijesti krčke galije i životu njezinog zapovjednika.

Podršku programu Štorije o galiji Cristo Ressussitato pružili su: Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.