Tere i Luce publiku izazvale da se suoče s društvenim vrijednostima, ali sa samima sobom

Hvaljena i popularna komedija Tere i Luce nastala u produkciji Kazališta Planet art, u sklopu dramskog programa 68. Ljetnih priredbi, odigrana je 12. srpnja 2024. godine, i to pred punim gledalištem Scene Zidine.

Tere i Luce je komedija. Crna. S elementima burleske. Ali i drame. Al' je i satira. I krimić. I triler. I Rashomon. Žanrovski bogata, pitka i intrigantna u sadržaju, visprena u dijalogu i prepoznatljiva u likovima, Tere i Luce progovorila je o nama danas i, kao svaka dobra komedija, pružila nam ogledalo. Tere i Luce izazvale su nas da se suočimo ne samo sa samima sobom, već i s pitanjem kako društvo i njegove vrijednosti utječu na nas i naše osobne vrijednosti, stavove, principe i odluke. Ako je društvo proklizalo, koliko daleko se mi osobno usudimo ići? Mislimo li da i mi imamo pravo zaći u crnu ili bar sivu zonu ako se društvo urušilo, i ako u njemu prevladavaju takvi primjeri koji za sobom ne povlače nikakvu odgovornost?

Tere i Luce inspirirane su neizvođenim tekstom No good deeds… S. Evansa koji je u potpunosti adaptiran za Hrvatsku. Sve je počelo jednog kišnog jutra koje je trebalo biti obično, kao i sva prije njega, ali ono je zauvijek promijenilo živote glavnih protagonistkinja. Jer Tere i Luce donijele su nesvakidašnju odluku…

U ovoj predstavi čiju režiju, prijevod, adaptaciju i scenografiju potpisuje Marko Torjanac, glumile su: Anja Šovagović - Despot (lik Tereze Roše) i Nataša Janjić - Medančić (lik Lucije Bambule).

Neovisno Kazalište Planet Art, koje djeluje pod motom kazalište koje se pita, na scenu postavlja suvremene dramske, često problemske tekstove, koji govore o temama koje nas se tiču i s kojima se gledatelji i sami susreću u svojim životima na osobnoj i/ili društvenoj razini. Postavljajući takva kompleksna životna i filozofska pitanja Planet Art, kroz kvalitetan dramski tekst i vrhunske glumačke postave, gledatelja poziva na promišljanje i dijalog te nastoji ponuditi refleksivan uvid u teme koje obrađuje kao i poneku spoznaju.

U nastavku dramskog dijela Ljetnih priredbi, već u ponedjeljak, 15. srpnja, na redu je nova romantična komedija Agencija za sreću Teatra Gavran, a tjedan dana kasnije, 22. srpnja, nova komedija Babinjak Kerekesh teatra.

Ulaznice za sve programe Ljetnih priredbi kupuju se na prodajnom mjestu u Galeriji Decumanus, Josipa Jurja Strossmayera 2 (stari grad), unutar njezinog redovnog radnog vremena, od ponedjeljka do subote, između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 23.00 sata. U suprotnom, mogu se rezervirati telefonom na 051 220 041.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.