U kontrapunktu: Zajednička izložba Sunčane Simichen i Ane Hrćan Šojat

U Galeriji Decumanus, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, između 05. i 25. srpnja 2019. godine, može se razgledati izložbeni projekt U kontrapunktu, koji, obrađujući temu Reciklaže - transkripcija i modifikacija svakodnevice, združuje radove dviju suvremenih hrvatskih umjetnica, i to grafike Sunčane Simichen i asemblaže Ane Hrćan Šojat.

Riječ je o kustoškom projektu povjesničarke umjetnosti Višnje Slavice Gabout (ex Media Connexa), kojim se svake godine u krčkoj galeriji zajednički predstavljaju autori (na prvi ili drugi pogled) srodnih senzibiliteta, pristupa ili shvaćanja, što znači da su se dosad u sklopu te likovno-teorijske inicijative javnosti predstavili najprije Ruža Hodak i Damir Brčić, Diskurs 1: Meki volumeni i oprostoreni crteži (2013.), a potom Alma Dujmović i Boris Roce, Diskurs 2: Strukture - vizualni i opipni taktilizam (2014.), da bi nakon jednogodišnje pauze i svojevrsne redefinicije projekt bio nastavljen izložbom Andree Staničić i Igora Gržetića, Diskurs 3: Preklapanja (2016.). U sklopu Diskursa 4: Teksture (2017.) uslijedila je skupna izložba na kojoj su svoje radove predstavili Dražen Filipović Pegla, Jadranka Hlupić, Duje Jurić, Koraljka Kovač, Petra Krpan i Siniša Reberski, dok je Diskurs 5: Trag (2018.) donio izložbu Roberte Vilić i Renate Škrinar.

Prema riječima kustosice, ujedno i autorice predgovora kataloga Višnje Slavice Gabout, U kontrapunktu možemo smatrati problemsko-tematskim interdisciplinarnim, intermedijskim projektom, koncipiranim za Galeriju Decumanus, u kojem se, na zadanu temu, okupljaju i zajednički izlažu istaknuti suvremeni umjetnici. Točnije, u kojem se, naizgled sučeljavaju, ali ustvari združuju, a kroz zadanu tematsku matricu i propituju efekti tog sučeljavanja i združivanja; odnosno, međusobnog djelovanja različitih pristupa, izričaja, medija i disciplina. Svako izdanje ovog izložbenog projekta povezuje dvoje ili više autora, dvije ili više samostalne autorske dionice, i to kroz intermedijsku i interdisciplinarnu sinergiju problematizirajući sličnosti u različitosti. Autori na prvi pogled međusobno nekompatibilnih pristupa i poetika, združeni u izložbenu cjelinu projekta, stupaju na kraju u skladne vizualne dijaloge, u novom okruženju ulazeći u nove i zanimljive odnose. Projektom U kontrapunktu, nastavlja Gabout, zamišljeno je povezivati izrazite autorske osobnosti u naizgled neočekivane cjeline i intrigantna zajedništva, ujedinjena medijem ili tematskim konceptom, te ih tako uvesti u suvremenu igru izazovnih vizualnih interakcija. Unatoč različitostima u individualnosti, autoritarnosti osobnih autorskih identiteta i prividnim suprotnostima, namjera je uvesti vizualnu komunikaciju, suglasje i medijski razgovor. Isto tako, namjera je da se, unatoč interferencijama i razlikama, u konačnici pokažu sličnosti i doticanja; onaj zajednički nazivnik, koji njihov susret pretvara u dijalog. Najnovije izdanje projekta U kontrapunktu: Reciklaže - transkripcija i modifikacija svakodnevice, dodaje Gabout, okuplja radove suvremenih umjetnica Sunčane Simichen i Ane Hrćan Šojat, koje unatoč tome što imaju različite rukopise, razvijaju različite poetike i koriste se različitim medijima, imaju sličan odnos i senzibilitet prema reciklažama, pa nerijetko surađuju u zajedničkim projektima s takvim tematskim nazivnikom. Pritom uvijek, pa tako i ovdje, pretvaraju svoju suradnju u inspirativni diskurzivni dijalog koji započinje iz iste točke i kreće od zajedničkih postavki, a onda se problemski razvija i teče u različitim autorskim pravcima. Zajedničke postavke od kojih njihov dijalog ovdje kreće, u skladu s koncepcijom teme, su zanimanje za predmete svakodnevice autorska preobrazba tih predmeta, kroz re-konstrukciju i resemantizaciju, u novi realitet. Obje autorice, tumači Gabout, tako u svojim radovima umjetničkom intervencijom lišavaju uporabne predmete svakodnevne potrošnje njihove primarne primjenjivosti, pa ih re-dizajniraju i transkripcijom uvode u drugi vizualni sustav oblika te time u novu stvarnost i u novu vizualnu priču. Dajući im pritom u novome kontekstu novo značenje i novu duhovnu dimenziju; ali i novi umjetnički smisao. Stvarnost one na taj način de-konstruiraju i modificiraju, pretvarajući je u umjetničku simbiozu pronađenoga i stvorenoga; u umjetničku priču u kojoj se narativni sloj bivših predmeta razlaže, a staro sjećanje se pretače u novi koncept, bogateći se novom ekspresivnošću, novom morfologijom i novom asocijativnošću. Kod toga jedna autorica stavlja veći naglasak na očuvanje prošlih memorija, a druga na novonastale oblike sadašnjosti, da bi i jedna i druga u konačnici kao bitno istakle pojam vrijednosti. Istakle ga na način da ga u novome kontekstu re-interpretiraju, pretvorivši sve ono odbačeno, zaboravljeno, naizgled nepotrebno, iznošeno i potrošeno - čak i neugledno, svojom likovnom intervencijom u vrijedno i vizualno atraktivno, zaključuje Gabout.

Izložbu U kontrapunktu: Reciklaže - transkripcija i modifikacija svakodnevice moguće je razgledati svakim danom (izuzev nedjelje), između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 23.00 sata, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru, Centru za kulturu Grada Krka, telefonom na 051 220 041 iliti mailom na kultura@gradkrk.net.