68. Ljetne priredbe: Flam-a Duo

Nakon koncerata Ane Uršule Najev i jazz ansambla Black Coffeete te Miroslava Tadića i Yvette Holzwarth, glazbena priča 68. Ljetnih priredbi nastavlja se koncertom Flam-a Dua koji će se u četvrtak, 04. srpnja 2024. godine, s početkom u 21.30 sati, održati na Sceni Zidine (Trg Krčkih glagoljaša). Ulaz je slobodan!

Flam-a Duo kojeg čine mladi udaraljkaši: Talijan Francesco Mazzoleni (Treviso) i Španjolac Luis Camacho Montealegre (Alcázar de San Juan), programom Mediteraneo, iz perspektive glazbenika, istražit će sličnosti i razlike njihova porijekla, kombinirajući, pritom, španjolski i talijanski temperament koji utječu na interpretaciju. Programom će s jedne strane biti obuhvaćene sklade suvremenih skladatelja pisane posebno za ovaj duo, a s druge one skladateljskih velikana 18., 19. i 20. stoljeća poput Antonija Solera, Joaquína Turina ili Enriquea Granadosa.

Flam-a Duo osnovali su Francesco Mazzoleni (Italija) i Luis Camacho Montealegre (Španjolska), koji su se upoznali 2016. godine za vrijeme studija na Muzičkoj akademiji u Zagrebu pod mentorstvom profesora Igora Lešnika i Ivane Kuljerić Bilić. Od osnutka dua, velik naglasak stavljen je na komunikaciju, kako međusobnu, tako i s publikom. Koristeći glazbeni nastup kao sredstvo pripovijedanja priča, Flam-a se u svojem radu oslanja na intuiciju koja se temelji na snažnoj emocionalnoj povezanosti s odabranim repertoarom. Za ovaj duo, suština komorne glazbe je postizanje maksimalne sinergije između izvođača te zajedničko istraživanje svih elemenata koji oblikuju glazbu: od organiziranja i proširivanja repertoara udaraljkaškog dueta do raščlanjivanja i analiziranja glazbe, zvuka i pokreta do realizacije i prenošenja ideja i emocija tijekom izvedbe. Već u prvim godinama djelovanja, duo je nastupio na brojnim festivalima kao što su Ivana Bilić Marimba Week (Samobor, Hrvatska), Salotto Musicale (Treviso/Belluno, Italija), International Percussion Ensemble Week (Bjelovar, Hrvatska), Percussion Camp (Tenerife, Španjolska), Večeri udaraljkaša u Križevcima (Križevci, Hrvatska), Ivana Summer Percussion Festival (Samobor, Hrvatska) i Arte Entre Gigantes (Campo de Criptana, Španjolska). Nastupili su i u okviru europskog projekta Hrvatskoga radija Rođendan umjetnosti 2018. godine. Snimka nastupa direktno je emitirana u mreži Europske radijske unije. Iako su u početku uglavnom bili usredotočeni na repertoar za marimbe, danas je njihov interes širok i proteže se na sve vrste udaraljki. Praizveli su djela hrvatskih autora skladana posebno za njihov duo te bili nositelji promotivnog projekta novih studija MA s nekoliko originalnih video klipova. Godine 2020. na svojem YouTube kanalu objavili su seriju videa Sunday at Soundbrick Studio u kojoj su predstavili neke od svojih najnovijih aranžmana za marimbu i vibrafon te klasične skladbe za iste instrumente. U proljeće 2022. godine u izdanju renomirane diskografske kuće Croatia records izašao im je debitantski album pod nazivom Preludije i fuge. Trenutno je Francesco angažiran kao udaraljkaš u Simfonijskom orkestru Hrvatske radiotelevizije, dok Luis radi kao asistent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.