68. Ljetne priredbe: Komedija Ništa im neće bit’, Kazalište Moruzgva

U nastavku dramskog programa 68. Ljetnih priredbi slijedi nova komedija Ništa im neće bit’ kreirana u produkciji Kazališta Moruzgva koja će se na Sceni Zidine (Trg krčkih glagoljaša) odigrati u ponedjeljak, 08. srpnja 2024. godine, s početkom u 21.30 sati. Cijena ulaznice iznosi 13,00 eura.

Ova će vas neodoljiva predstava nasmijati, dirnuti i potaknuti na razmišljanje o ljubavi, odnosima i novim počecima. Nastala iz pera majstorice kratke proze Tanje Mravak, ona razotkriva tajne obiteljskog života, donoseći smijeh i emocije na pozornicu te pred gledatelje stavljajući niz sitnica iz svakodnevnog obiteljskog života. To je prilika da se svi zajedno nasmijemo, osvijestimo i zapitamo kako da očuvamo svoje odnose bez obzira na sve prepreke koje nam život neprestano stavlja na put.

Jezgru priče, tipično za Tanjin rukopis, čini obitelj, kao i niz situacija koje godinama čekaju pod tepihom, da bi se, ponukane (a čim drugim nego) životom, neminovno iznijele na površinu i počistile nastali kaos ili ga jednom zauvijek završile. U ovoj humornoj duodrami pratimo brak dvoje ljudi, čiji se odnos nađe na prekretnici nakon što djeca napuste obiteljski dom. Što se događa u i među ljudima nakon godina tišine? Jesu li vremenom stvorene spone dovoljne da bi održale odnos čiji su temelji dobrano poljuljani?

Ecija Ojdanić i Frano Mašković, pod redateljskom palicom Tamare Damjanović, briljiraju u glavnim ulogama, donoseći nam neodoljivu kemiju i vješto izvedene komične trenutke. Njihova igra iznosi na površinu sve emocije i sukobe, ali i nade za novo poglavlje u njihovom životu. Kako se vratiti na ono što je nekoć bilo - ako se to uopće može - ili se samo iznova mogu graditi neka nova poglavlja? I, u konačnici, bi li bio moguć ikakav (novi) početak, kad ne bi bilo ljubavi?

– Ništa im neće bit’ priča je o praznom gnijezdu, kući iz koje su otišla djeca koja to više nisu, a roditelji se odjednom nalaze sami, jedno pred drugim, prije nego jedno uz drugog. Nada, supruga i majka i dalje snažno osjeća djecu, intenzivnom brigom prvenstveno. Ponekad ta briga prelazi u paniku, ponekad u patetiku, a najčešće u smiješne pokušaje kontrole. Dragan, suprug i otac, potpuno drugačije doživljava praznu kuću, vidjevši u tome mogućnost konačno se posvetiti sebi, supruzi i svim stvarima i hobijima koje je odlagao. Uviđajući jedno kod drugog drugačiji doživljaj, međusobno se optužuju i suštinski ne razumiju. Čak i kad su fizički zajedno, nisu prisutni u zajedništvu. Suprugova nastojanja da se zbliže i zajednički provode aktivnosti Nada odbija pravdajući se uvijek brigom za djecu. Novonastali nesklad pokušat će u nizu smiješnih i tužnih situacija prevladati i dovesti sebe u neki novi supružnički balans, otpuštajući polako (a majka i nevoljko) djecu da žive svoje ispunjene i samostalne živote, kazala je autorica teksta Tanja Mravak predstavljajući sadržaj predstave.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.

Ulaznice za sve programe Ljetnih priredbi kupuju se na prodajnom mjestu u Galeriji Decumanus, Josipa Jurja Strossmayera 2 (stari grad), unutar njezinog redovnog radnog vremena, od ponedjeljka do subote, između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 23.00 sata. U suprotnom, mogu se rezervirati telefonom na 051 220 041.