68. Ljetne priredbe otvorene koncertom Ane Uršule Najev u pratnji jazz trija Black Coffee; Miroslav Tadić i Yvette Holzwarth predstavili novi glazbeni projekt BalkanAmericana

Koncertom vrsne vokalistice Ane Uršule Najev u pratnji legendarnog splitskog jazz trija Black Coffee, 20. lipnja 2024. godine, pred okupljenima na Sceni Zidine, otvorene su 68. Ljetne priredbe, jedan od festivala, nakon dubrovačkog i splitskog, s najdužom tradicijom na istočnojadranskoj obali, čija je organizacija danas povjerena Centru za kulturu Grada Krka.

No, u vrhunska događanja okupljena dvomjesečnim festivalskim programom, svojim su scenskim nastupom uvele krčke školarke Pia i Mare, podijelivši s publikom zanimljive činjenice ne samo o Sceni Zidine - poprištu većine ovogodišnjih programa, već i o Nikoli Udini Algarorttiju svećeniku, filologu i kolekcionaru koji je rodnom Krku poklonio iznimnu zbirku od oko 6.000 knjiga, više od 3.000 notnih svezaka i dvadesetak orkestralnih instrumenata, da bi ceremoniju otvorenja, naposljetku, zaključio gradonačelnik Darijo Vasilić, pozdravivši okupljene ljubitelje dobre glazbe i, kao što nalaže tradicija, potpisavši festivalsku povelju.

– Dobrodošli na svečanost otvorenja 68. Ljetnih priredbi, kazao je Vasilić. Volimo naglašavati kako je naš ljetni festival jedan od najstarijih u Hrvatskoj. Samo malo mlađi od Dubrovačkih ljetnih igara i Splitskog ljeta. Ove će se godine kao dio festivalskog programa na Sceni Zidine te u crkvi sv. Kvirina, atriju franjevačkog samostana, crkvi sv. Franje i krčkoj Katedrali, od 20. lipnja pa sve do 30. kolovoza, održati devet glazbenih, 13 kazališnih i tri izložbena događanja. Program je to Centra za kulturu Grada Krka koji je ovogodišnje Ljetne priredbe posvetio krčkom skladatelju i dirigentu Ivu Frleti (1933. - 1994.), a koji je od 1957. organizator, a od 1978. godine umjetnički ravnatelj Ljetnih priredbi, zaključio je Vasilić.

Nakon odrađenog uvodnog dijela, Scena Zidine prepuštena je poznatom jazz triju Black Coffee koji je prošle godine proslavio 30. obljetnicu karijere obilježene brojnim uspjesima. Krčkoj publici tako su priskrbili nezaboravnu ljetnu večer ispunjenu brojnim jazz, blues, pop, funk i soul hitovima (Boulevard of broken dreams, Teach me tonight, Killing me softly, Over the rainbow, Back to black, Cry me a river… bili su samo neki od njih), a koju je uz žanrovsku različitost obilježila i posebna vokalna suradnja s glumicom i pjevačicom Anom Uršulom Najev s kojom su splitski jazzeri krenuli ispisivati neke nove glazbene priče.

 

 

Black Coffee poznati je jazz kolektiv koji djeluje od 1993., s time da su prvi nosač zvuka izdali 1996. godine. Na tom su albumu gostovale zvijezde hrvatske glazbe poput Olivera Dragojevića i Gibonnija. Za kompoziciju Night & Day u suradnji s Oliverom sastav je dobio diskografsku nagradu Porin za najbolju jazz izvedbu. Otad pa sve do danas trio je nastavio nastupati na mnogobrojnim jazz i etno festivalima, a objavili su i 13 nosača zvuka na kojima gostuju poznati hrvatski glazbenici poput Boška Petrovića, Matije Dedića, Zdenke Kovačiček i drugih. Okosnicu sastava čini ritam sekcija basist Renato Švorinić i bubnjar Jadran Dučić Čićo. Njih dvojica nastupaju u raznim all star postavama i sviraju s inozemnim glazbenicima kao što su Miles Griffith, George Makinto, Csaba Deseo, Tony Pancella, Beppi D'Amato, Primož Grašič i drugi. Dugoročnost njihova postojanja leži u neprikosnovenoj kvaliteti i vječitoj težnji ka perfekcionizmu izvedbe koju posjeduju, ali podjednako tako i u ljubavi koju gaje prema jazzu, bluesu, funku, soulu… a koja izvire iz svake njihove odsvirane note. Njihovo muziciranje davno je prešlo okvire jazz glazbe u kojoj su i dalje neprikosnoveni, kao i puko koketiranje s drugim žanrovima.

 

 

Nakon nastupa Ane Uršule Najev i trija Black Coffee, 22. lipnja, također na Sceni Zidine, uslijedio je koncert pod nazivom BalkanAmericana kojeg su svojim vrhunskim interpretacijama zajednički iznijeli svjetski poznati gitarist Miroslav Tadić te vrsna američka violinistica i vokalistica Yvette Holzwarth.

Oni su se ovom prigodom, nakon uspješno odrađenog albuma Luka koji uglavnom donosi glazbu istočne Europe, krčkoj publici predstavili novim glazbenim projektom BalkanAmericana. Pronalazeći unutarnje niti koje glazbom i umjetnošću povezuju ljude svih kontinenata, njihova je izvedba demonstrirala mnogobrojne iznenađujuće veze između glazbe dviju kultura koje su samo naizgled udaljene. Bez napora, slušatelji su se u trenu mogli prebaciti s makedonske Šar planine do New Orleansa, i natrag, a potom iz Kalifornije doletjeti do dalmatinske obale, i tako redom…

Dodajmo tome kako je koncertni program bio praćen i četverosatnom glazbenom radionicom pod vodstvom Miroslava Tadića koja je uslijedila dan nakon nastupa, 23. lipnja, a kojom su bile obuhvaćene sljedeće teme: Aranžiranje, improviziranje i skladanje bazirani na balkanskom folklornom materijalu, Neparna metrika: vježbanje, improvizacija i skladanje, Uvod u improvizaciju na klasičnoj gitari: pristup modalnoj i tonalnoj improvizaciji te Anatomija akustične i električne gitare: održavanje, podešavanje i gradnja. Radionicu koja se odvijala u sjedištu/studiju Udruge Kreativni Krk, pohodilo je sedmero polaznika iz Krka i šire okolice.

 

 

Gitarist, skladatelj, improvizator i glazbeni pedagog Miroslav Tadić već se desetljećima bavi kombiniranjem i spajanjem mnogobrojnih glazbenih pravaca, žanrova i stilova među kojima su barokna i klasična glazba, balkanski folklor, flamenko, jazz, blues ili rock. Surađivao je s velikim brojem glazbenika iz čitavog svijeta, među kojima su: London Symphony Orchestra, MDR Leipzig Symphony, The Philharmonic Orchestra of Monte-Carlo, Howard Levy, Joachim Kühn, L. Shankar, Markus Stockhausen, Dušan Bogdanović, Vlatko Stefanovski, braća Teofilović, Božo Vrećo, Merima Ključo, Tamara Obrovac, Matija Dedić, Rambo Amadeus, Wadada Leo Smith, Jack Bruce, Theodosii Spassov, Kudsi Erguner, Djivan Gasparyan, Pandit Swapan Chaudhuri i Ustad Ashish Khan. Brojne Tadićeve snimke mogu se čuti u izdanjima: CMP Records, Enja, MA Recordings, Sony Classical, Croatia Records i mnogih drugih. Kao pedagog, Tadić je voditelj Odsjeka gitare na prestižnom California Institute of the Arts u Los Angelesu.

Svestrana glazbenica Yvette Cornelia Holzwarth već dugo širi svoje glazbeno iskustvo i obrazovanje koje je započela sa svega tri godine, a pored klasike izvrsno barata i balkanskom, arapskom, skandinavskom, pop, jazz i eksperimentalnom glazbom. Yvette surađuje s brojnim glazbenicima kao što su Ariana Grande, Kamasi Washington, Van Dyke Parks, Gaby Moreno i mnogi drugi, a česti nastupi vode je diljem Sjeverne i Južne Amerike, Azije i Europe. Značajan dio njezinog rada posvećen je suradnji s umjetnicima iz područja teatra, književnosti, suvremenog baleta, filma i likovnih umjetnosti.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka. Glazbenu radionicu, donacijom žica za gitaru koje su podijeljene sudionicima, podržala je i tvrtka Thomastik-Infeld iz Beča.

  • 1
  • -
  • 2