Čelnici Rockenhausena i Krka potpisali Povelju partnerstva

Centralni dio programa kojim je obilježena četrdeseta godišnjica partnerstva Rockenhausena (Njemačka) i Rognaca (Francuska), odnosno proslavljeno zasnivanje partnerstva Rockenhausena i Krka, održan je 23. svibnja 2015. godine na Marktplazu, glavnom trgu u Rockenhausenu.

Tom prigodom pred punim auditorijem među kojima su svoje mjesto pronašli članovi gostujućih delegacija te generalni konzuli Hrvatske i Francuske, Josip Špoljarić i Sophie Làszlo, predstavnici grada Rockenhausena, Rognaca i Krka, gradonačelnici Karl-Heinz Seebald, Jean-Pierre Guillaume i Darijo Vasilić, potpisali su Povelje partnerstva.

Podsjetimo, 01. kolovoza 2014. godine u Krku, čelnici Rockenhausena i Krka pristali su na Sporazum o bratimljenju, kojim je između ta dva grada, citirajući njegov sadržaj, dogovorena razmjena iskustava u procesima izgradnje nove, ujedinjene Europe, posebno na području lokalne samouprave i regionalnog razvoja. Spomenutom Poveljom taj je Sporazum sada potkrepljen željom za međunarodnom suradnjom, odnosno težnjom da se njegovanjem osobne povezanosti među građanima, a posebice mladima, osigura što sretnija budućnost Europske unije!
Izuzetno me raduje, ističe u svome uvodnom govoru gradonačelnik Seebald, da su na svečanost u povodu četrdesetogodišnjeg jubileja našeg partnerstva s Rognacom te proslave novog partnerstva s Krkom iz Provanse u Falačko Poranje pristigli mnogi. Upravo je to dokaz da naše prijateljstvo i nakon svih tih godina još uvijek živi te da ljudi koji ga gaje to čine s posebnom odanošću i angažmanom.
Od uspostave partnerstva s Rognacom, nastavlja Seebald, Europska unija se povećala, pa je tako 01. srpnja 2013. godine i Republika Hrvatska postala njezinom članicom. Stoga me posebno raduje činjenica kako je slučajno poznanstvo političkih predstavnika Krka i Rockenhausena urodilo željom da se i ti gradovi naposljetku međusobno povežu, kako bi se između dva naroda različite povijesti, tradicije i kulture izgradio što čvršći most. Takva partnerstva vitalnim ponajviše drže međusobni susreti i osobni kontakati, a dobar je primjer naša povezanost s Rognacom koja danas bilježi četrdesetogodišnju povijest, što težimo preslikati i na novosklopljeno partnerstvo s Krkom.
Naši ljudi, priznaje Seebald, očito imaju poseban afinitet prema gradovima Mediterana o čemu nakon vezivanja s Rognacom svjedoči i ono s Krkom, a kao jedan od onih koji je imao prilike upoznati oba grada, njihove stanovnike i političare, sada mogu ustvrditi kako Rockenhausen nije mogao odabrati bolje. Iskustva iz mnogih susreta u proteklih četrdeset godina partnerstva s Rognacom te upoznavanje s Krkom i Krčanima ulijevaju mi povjerenje da će i tijekom nadolazećih generacija dugogodišnja suradnja s Rognacom, kao i novo partnerstvo s Krkom, biti nastavljeno, zaključuje Seebald.
Nakon što su se svojim impresijama o međusobnom prijateljstvu okupljenima obratili gradonačelnici Rognaca i Krka, Jean-Pierre Guillaume i Darijo Vasilić, potpisane su Povelje partnerstva, a s crkvenog tornja spuštena je zastava Grada Krka, da bi svečanost, u čast ovom prigodom združenih naroda, zatvorile francuska, hrvatska, njemačka i europska himna. U nastavku slavlja u Muzeju  Pachen otvorena je zanimljiva izložba karikatura o (povijesnim) odnosima Njemačke i Francuske.