Darivateljima krvi iz Kluba sto kapi Općina Punat darovala odore

U Maloj vijećnici grada Krka, 23. travnja, okupila se umnogome posebna skupina otočana. Članovi Kluba sto kapi koji okuplja, udružuje i organizira otočne dobrovoljne darivatelje krvi sa stotinu i više darivanja, jednako kao i njihove kolegice koje su tom humanom i plemenitom činu pristupile 75 i više puta, danas su ondje preuzeli vrijednu donaciju Općine Punat, u vidu prigodnih uniformi - jednoobraznih majica i jakni s izvezenim logom udruženja čijim se članstvom svi redom ponose.

Devetero otočana i jedna otočanka koji su do sad stekli pravo biti članovi tog prestižnog kluba otočnih humanitaraca i altruista, ponosno je i zadovoljno odmah po preuzimanju odjenulo donirane im odore, a sve kako bi napokon i na taj način pokazali koliko se diče onim što svi već godinama, zapravo desetljećima, čine u tišini, darivanjem dijela sebe za život i zdravlje drugih, njima nepoznatih ljudi.

Potaknuti ljude

Nedavno izabrani novi predsjednik tog udruženja, Krčanin Josip Odobašić, rekao nam je da je inicijativa nabave novih, jednoobraznih odora zapravo rezultat htijenja članstva te udruge da u svim svojim budućim akcijama i aktivnostima budu prepoznatljiviji.

– Nije nam cilj bio ičim se hvaliti niti se osobno propagirati, već smo po složnoj ocjeni i procjeni onih koji čine našu udrugu i na ovaj način željeli već i svojim izgledom skrenuti pozornost na ono što sami činimo, čime se ponosimo i na što želimo potaknuti ljude iz našega okruženja. Svatko od nas redovito se odaziva svim pozivima i akcijama našeg Gradskog društva Crvenog križa koje organizira akcije darivanja krvi, a ono na što bismo se svi sad posebno željeli koncentrirati i čemu se želimo posvetiti aktivnosti su kojima bismo na darivanje krvi željeli potaknuti i motivirati ljude oko sebe, posebice mlade. Kako bismo upravo u tim i takvim budućim aktivnostima bili prepoznatljiviji i uočljiviji, a na neki način u smislu onoga na što želimo potaknuti ljude oko sebe i reprezentativniji, odlučili smo se nabaviti ove odore u kojima će nas naši sugrađani ubuduće češće viđati, u prigodama provedbe akcija kojima ćemo na terenu pozivati ljude na darivanje - objašnjava nam Odobašić.

Promocija darivanja

Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Krk Marija Jakominić, baš kao i u crvene odore odjeveni otočani, nije krila svoje zadovoljstvo i ponos inicijativom udruženja najustrajnijih i najangažiranijih darivatelja.

– Veseli me što su članovi ovog kluba i do sad bili toliko aktivni, a posebno sam sretna zbog spoznaje da svi i u budućnosti žele i planiraju još angažiranije i predanije promovirati davalaštvo. Plan nam je pomoći ove ljude da, primjerice, na Svjetski dan darivanja krvi upravo članice i članovi ovog udruženja posredstvom na nekom od frekventnijih lokaliteta otočnih središta postavljenog štanda osobno promoviraju tu praksu, i to kako svojih primjerom tako i putem informativnih letaka u izradi kojih im također planiramo pomoći. Također, nakana nam je pomoći i organizaciju njihovih posjeta obrazovnim ustanovama na našem otoku, a jedan od projekata na kojem ćemo sigurno poraditi, također na inicijativu samih članova ovog udruženja, jest i da se na našem otočnom lokalnom radiju u skorijoj budućnosti pokrene i emisija posredstvom koje bi naši promotori davalaštva o svemu što čine i na što nastoje potaknuti okolinu mogli razgovarati sa slušateljima.

Planova je mnogo, a s obzirom na angažiranost ovih ljudi, uvjerena sam da ćemo ih sve i realizirati - zaključila je Marija Jakominić.

Uskoro još jedan član

Klub sto kapi, uz predsjednika Josipa Odobašića, čine još i Nikola Pavan, Josip Mahulja, Zoran Đunđek, Zlatko Jurković, Berislav Manestar, Zlatko Sindičić, Emil Karabaić i Zdravko Petrić, kao i za sad jedina članica - Davorka Zahija.

Doznali smo i da će se tom klubu već kod iduće akcije darivanja krvi priključiti još jedan otočan, Nedjeljko Jakovac, koji u ovom trenutku broji 99 darivanja. Nije na odmet napomenuti i da je među članovima prestižnog udruženja Berislav Manestar apsolutni rekorder, sa svojih do sad spremno odrađenih čak 130 darivanja! [novilist.hr, Mladen Trinajstić]