Eko-projekt Fabrika Vecla Udruge Rukotvorine Krk kulminirao izložbom u Galeriji Decumanus
U Galeriji Decumanus, od 26. veljače do 10. ožujka 2021. godine, može se razgledati zanimljiv postav koji predstavlja kulminaciju eko-projekta Fabrika Vecla za čiju su realizaciju bile zadužene članice Udruge Rukotvorine Krk. Izložbu tako čine odjevni i dekorativni predmeti kreirani najrazličitijim postupcima reciklaže tkanina, i to tijekom kreativnih radionica odrađenih u studenom i prosincu prošle godine.
Ciljevi koji se kriju iza ove vrijedne inicijative sve inventivnijih krčkih kreativki mogu se sažeti u podizanje svijesti lokalne zajednice, a posebice mladih, o potrebi ponovne uporabe različitih sirovina, odnosno doprinos takvih akcija zaštiti okoliša, uz educiranje o mogućnostima i načinima reciklaže tekstila.
Činjenica je da tekstilna komponenta čini relativno malen udio u ukupnom sastavu komunalnog otpada (tek dva - tri posto), međutim u apsolutnoj količini radi se o gotovo 15.000 tona takvog otpada koji se u jednogodišnjem periodu sakupi u Republici Hrvatskoj. Važno je naglasiti kako se ovdje radi o materijalu - odjeći, kućnom tekstilu ili industrijskom otpadu - koji posjeduje značajne mogućnosti ponovne primjene. A postoje zaista mnogi načini reciklaže tekstila čija organizirana provedba znatno smanjuje štetne utjecaje na okoliš. Važnost procesa reciklaže, tako je, iz godine u godinu, sve značajnija, kako zbog ekonomskih, tako i ekoloških razloga.
Fabrikom Veclom članice Rukotvorina Krk potrudile su se sve zainteresirane otočane educirati o važnosti ponovnog korištenja, primarno, tekstila. Iako otok Krk prednjači u razvrstavanju otpada, što znači da se danas udio odvojenog otpada popeo do respektabilnih, a moglo bi se reći i europskih 55 posto, namjera koja se krije iza ovog projekta, osim samog odvajanja otpada, jest i opća edukacija stanovništva svih dobnih skupina, točnije podizanje njihove svijesti o mogućnostima reciklaže potencijalno korisnih sirovinskih materijala iz odvojeno prikupljenog otpada. Jer, zbog nedostatka osviještenosti o mogućnostima ponovne upotrebe tekstila, gotovo sva dotrajala odjeća naposljetku završi u reciklažnom dvorištu ili miješanom komunalnom otpadu... Međutim tako ne mora biti, a motivaciju za vlastita ekološki osjetljiva postupanja, svakako, potražite na izložbi kojom se javnosti predstavlja projekt čije geslo glasi: Taj otok u zlatu da bi mogao sjati, i moja stara vesta pomaže ga tkati!
Osim u redovno radno vrijeme Galerije Decumanus, točnije svakim radnim danom između 10.00 i 13.00 sati, izložbeno predstavljanje projekta Fabrika Vecla, uz nužno pridržavanje svih epidemioloških mjera, može se razgledati i uz prethodnu najavu organizatoru Centru za kulturu Grada Krka telefonom na 051 220 041, odnosno mailom na kultura@gradkrk.net.
Realizaciju projekta Fabrika Vecla dosad su pomagali: Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Primorsko-goranska županija, Grad Krk, općine Punat i Omišalj, Centar za kulturu Grada Krka, Komunalno društvo Ponikve eko otok Krk d.o.o., Obrt Studio Superior i Caritas Biskupije Krk, dok izloženu fotografsku dokumentaciju procesa realizacije samog projekta potpisuje Marijana Kirasić-Nekić, predsjednica Foto kluba Krk.