Obilježen završetak radova na prvoj fazi uređenja budućeg Multimedijalnog kulturnog centra Krk
Kako bi se primjereno obilježio završetak radova na prvoj fazi uređenja budućeg Multimedijalnog kulturnog centra Krk smještenog u srcu krčke starogradske jezgre na Trgu Kamplin, a kasnije možda i prve otočne muzejske ustanove, 17. srpnja 2024. godine, održana je posljednja koordinacija svih dionika ove projektne faze tijekom koje je upriličen obilazak zgrade zajedno s predstavljanjem odrađenih poslova.
Tijek i rezultate prve faze uređenja pritom su predstavili: Darijo Vasilić, krčki gradonačelnik i Igor Hrast, voditelj gradskog Odsjeka za gospodarstvo, ujedno i voditelj ove investicije, zajedno s projektantom Markom Liovićem i predstavnicima tvrtke GP Krk d.d. iz Krka kojoj je bilo povjereno izvođenje radova.
– Iako bi Multimedijalni kulturni centar Krk u budućnosti mogao postati gradski muzej, istaknuo je na početku Vasilić, za formu multimedijalnog centra odlučili smo se zato što je ona prepoznata od strane europskih fondova pa su tako sljedeće projektne faze, posredstvom Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR), prijavljene na aktualni natječaj u sklopu Regionalnog programa za zaštitu kulturne baštine. Međutim, ako se na tom natječaju ne uspiju dobiti planirana sredstva postoji i rezervna opcija, odnosno natječaj koji će biti otvoren najesen u okviru Programa razvoja jadranskih otoka koji potiče investiranje na otocima pa tako i izgradnju multimedijalnih centara kao što će biti i ovaj krčki. Siguran sam da ćemo u jednom od navedenih natječaja uspjeti te tako osigurati sredstva za sljedeće etape uređenja ove zgrade. Za provedbu prve faze koja je sada za nama, nastavio je s predstavljanjem Vasilić, bila je zadužena građevinska tvrtka GP Krk d.d. iz Krka okončavši radove u ugovorenom roku, i to bez probijanja troškovničkih stavki, a što je zaista rijetkost na današnjem tržištu. Vrijednost radova bila je ugovorena i ostala na iznosu od 929.000,00 eura bez PDV-a iliti 1.174.000,00 eura s pribrojenim PDV-om. Prvu fazu uređenja možemo nazvati iznimno zahtjevnom jer su u skladu s mišljenjem Konzervatorskog odjela i projektnom dokumentacijom sačuvani lijepi vanjski zidovi s kamenim ertama i poviješću koja je pisana posljednjih stotinjak godina koliko je sama zgrada stara. Zidovi su sačuvani nosivom skelom, a zatim je iz interijera podignuta nova jaka armirano-betonska konstrukcija po principu kuće u kući koja drži vanjske zidove i čitavu zgradu te koja jamči iznimnu sigurnost i tijekom potresa. Također, nove su i armirano-betonske međukatne konstrukcije, kao i krovište koje je povišeno što je osiguralo uređenje četvrte etaže - potkrovlja. Građevinski nazor bio je povjeren Uredu ovlaštenog inženjera građevinarstva Edo Hero iz Rijeke, dok je za projektantski dio bio zadužen arhitekt Marko Liović koji je čitav prostor koncipirao na drugačiji način u odnosu na prethodne ideje i postojeće projekte adaptacije ove zgrade. Ona je sada ostala u postojećim gabaritima bez dogradnji predviđenih sa sjeverne strane unutarnjeg dvorišta, te pruža 700 metara kvadratnih neto razvijene površine, što je sasvim dovoljno da se u njoj smjeste zbirke kojima grad raspolaže. Što se tiče nastavka radova, trenutno je u izradi projekt postava, a zbog složenih odnosa svih subjekata koji sudjeluju u njegovom definiranju, kao i zbog kreiranja multimedijskih sadržaja, otvorenje Multimedijalnog kulturnog centra Krk planira se u proljeće 2026. godine, zaključio je Vasilić.