Krk Music Fest: Hitovi grupe Queen i Franka Sinatre raspjevali i rasplesali mnogobrojnu krčku publiku
U središte dobre glazbe, plesa, zabave i zaista posebnih gastronomskih iskustava grad Krk pretvoren je između 21. i 23. lipnja 2023. godine kada je nekolicina njegovih najatraktivnijih lokacija, poput rive, Trga krčkih glagoljaša ili Vele place, iskorištena za kulisu petog po redu Krk Music Festa za čiju se organizaciju iznova pobrinula Turistička zajednica Grada Krka, surađujući u programskom dijelu, s Centrom za kulturu Grada Krka. Ovo besplatno trodnevno događanje privuklo je više od 8.000 posjetitelja, a budući da glazba uvijek progovora univerzalnim jezikom na krčkim su ulicama zajedno pjevali i plesali Hrvati, Nijemci, Austrijanci, Slovenci, Talijani…
Krk Music Fest mogao bi se, ukratko, opisati kao višednevno događanje koje se priređuje u povodu Svjetskog dana glazbe, a koji se na globalnoj razini, različitim programima i akcijama, obilježava 21. lipnja, predstavljajući ujedno i izvrsnu priliku za što uzbudljivijim početkom ljeta.
Glazba je u turizmu (sve)prisutan i važan faktor jer doprinosi atmosferi, intenzivira kulturni identitet te stvara doživljaje i priliku za zabavu. Krk, kao grad povijesti i kulture, u vrijeme trajanja festivala postao je mjestom u kojem se komunicira jezikom koji ne poznaje granice.
Njegovo otvorenje na jednoj od najfrekventnijih lokacija - rivi, 21. lipnja, povjereno je Gradskoj glazbi Krk, kao najstarijem krčkom glazbenom kolektivu, nakon kojih su, na istoj pozornici, nastupili Ricardo Luque i Amigos, sedmeročlani sastav ujedinjen idejom njegovanja tradicionalnog kubanskog sona, bolera ili guajire, nakon čega je uslijedio atraktivni plesni Cabaret Show. Istog su dana, na Veloj placi, koncert održali polaznici glazbenih radionica Udruge Kreativni Krk, dok je na Trgu krčkih glagoljaša, u sklopu svečane ceremonije otvorenja 67. Ljetnih priredbi, publika uživala u koncertu zagrebačkog ansambla Acoustic Project i jedne od najtraženijih opernih pjevačica mlađe generacije Darije Auguštan. Oni su, pritom, izveli skladbe s posljednjeg nosača zvuka Acoustic Projecta pod nazivom Furious Dance, tj. set novijih uradaka Dubravka Palanovića i Srđana Berdovića koji su u direktnoj i indirektnoj vezi s hrvatskom tradicijskom glazbom, manifestiravši sintezu tradicije, klasike i jazza. No osim njihovog standardnog repertoara, programom je bila obuhvaćena i raskošna glazba dviju Amerika - Georgea Gershwina, Samuela Barbera i Heitora Villa-Lobosa - prilagođena i aranžirana upravo za ansambl i sopran.
Kao centralno događanje ovogodišnjeg festivala, 22. lipnja, koncert je, na rivi, održao tribute bend Queen Sensation koji se svirkom i uvijek energičnim nastupima približio svojim slavnim uzorima. Oni su pred mnogobrojnim posjetiteljima željnih vrhunskih doživljaja oživjeli nezaboravne hitove britanskih velikana trajno upisane u povijest rock glazbe. Svirački i pjevački precizne izvedbe hitova poput Bohemian Rhapsody, We Will Rock You, Somebody to Love ili I Want To Break Free, uz uvjerljiv vizualni dojam, zaista nikog nisu ostavile ravnodušnim! Njihov je nastup, dodajmo, sponzorirala hotelska kuća Valamar Riviera. Drugog festivalskog dana na obližnjoj su se Veloj placi, također, predstavili polaznici glazbenih radionica Udruge Muzika u koracima (MOOK) i DJ Sax Live, a svoje pjevačko umijeće ondje su demonstrirali i članovi Pjevačkog zbora mladih Josip Kaplan.
Posljednjeg dana, 23. lipnja, ugodnoj ljetnoj atmosferi na rivi pridonijele su nagrađivane glazbenice iz grupe Meritas, dok je festivalska završnica okupljene oduševila koncertom Dear Mr. Sinatra kojeg je, interpretirajući neke od najpoznatijih svjetskih evergreena poput Fly me to the moon, My way, Strangers in the night ili That's life, donio Marko Tolja praćen septetom vrhunskih glazbenika - Ivanom Popeskićem, Henryjem Radanovićem, Branimirom Gazdikom, Ivanom Pešutom, Antonijom Gečekom, Oliverom Erešom i Marinom Ferketinom. Jedan od najboljih hrvatskih vokala i strastveni zaljubljenik u swing ovim je programom koji obiluje glamurom i elegancijom uspio evocirati zlatno doba Hollywooda, i na najbolji mogući način zaključiti trodnevno glazbeno slavlje.
Uz spomenute glazbenike i plesače, svoja su umijeća, tijekom trajanja festivala, predstavila i lokalna folklorna udruženja - Folklorno društvo Poljica, Kulturno-umjetničko društvo Vrh i Kulturno društvo Kornić, pruživši uvid u krčke tradicijske plesove i narodne nošnje te jedinstveni glazbeni slog - dvoglasje tijesnih intervala - koji je kao jedan od najspecifičnijih i najkompleksnijih stilova folklorne glazbe uopće, 2009. godine, upisan na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Dodajmo tome kako su stopama ovog prepoznatljivog folklorno-umjetničkog izričaja, u smislu priznavanja njegove kulturne i kulturološke vrijednosti, krenuli i krčki tanci (plesovi), zasluživši status kulturnog dobra Republike Hrvatske.
Uz sve to, u Kinu Krk bile su prikazane dvije filmske projekcije, najprije dokumentarni film Moonage Daydream koji slavi genijalnost britanskog pjevača i tekstopisca Davida Bowieja, a potom i biografski igrani film Aline - glas ljubavi (Aline - The Voice of Love), nadahnut životom kanadske pjevačice Céline Dion.
Paralelno s Krk Music Festom, između 19. i 25. lipnja, na rivi, tj. Ribarskom molu svoje je mjesto pronašao i Food Truck Festival, pobrinuvši se da svi gurmani istinski uživaju u originalnoj ponudi ulične hrane, čiju je pripremu, uz ostale, nadzirao i renomirani hrvatski kuhar Mate Janković.
Autor fotografija: Borut Brozović (Turistička zajednica Grada Krka).
- 1
- -
- 2