Krk Music Festom proslavljena 25. godišnjica od objave prvog albuma grupe Vatra i 40. godišnjica profesionalne karijere Nene Belana; publika uživala u izvedbi jednog od najutjecajnijih The Beatles tribute bendova

U središte dobre glazbe, plesa, zabave i posebnih gastronomskih iskustava grad Krk pretvoren je između 21. i 23. lipnja 2024. godine kada su neke od njegovih najatraktivnijih lokacija, poput rive i Vele place, iskorištene za kulisu šestog po redu Krk Music Festa za čiju se organizaciju iznova pobrinula Turistička zajednica Grada Krka.

Krk Music Fest mogao bi se, ukratko, opisati kao događanje koje se priređuje u povodu Svjetskog dana glazbe, a koji se na globalnoj razini, različitim programima i akcijama, obilježava 21. lipnja, predstavljajući ujedno i izvrsnu priliku za što uzbudljivijim početkom ljeta.

Glazba je u turizmu (sve)prisutan i važan faktor jer doprinosi atmosferi, intenzivira kulturni identitet te stvara doživljaje i priliku za zabavu. Krk, kao grad povijesti i kulture, u vrijeme trajanja ovog festivala postao je mjestom u kojem se komunicira jezikom koji ne poznaje nikakva ograničenja.

Njegovo otvorenje na jednoj od najfrekventnijih lokacija - rivi, 21. lipnja, povjereno je Gradskoj glazbi Krk, kao najstarijem krčkom glazbenom kolektivu, nakon kojih je, na istom mjestu, nastupila Vatra - jedna od najboljih i najdugovječnijih rock grupa u Hrvatskoj! Ti popularni Virovitičani, višestruko nagrađivani prestižnim Porinom, ove godine, serijom koncerata, obilježavaju 25. godišnjicu od objave prvog studijskog albuma Između nas. Predstavljanje bogatog kataloga hitova i zaista energičan nastup bili su dobitna kombinacija za otvaranje ovogodišnjeg festivala. Njihov je nastup, dodajmo, sponzorirala hotelska kuća Valamar Riviera.

Kao centralno festivalsko događanje, 22. lipnja, na rivi je koncert održao Neno Belan. Jedan od omiljenih domaćih glazbenika tako je proslavio 40. godišnjicu profesionalne karijere koja je 1984. krenula osnivanjem Đavola, kultnog sastava u kojem je djelovao kao pjevač i gitarist. Belan, koji je dosad primio čak šesnaest Porina, većinu je vremena ipak proveo s riječkim bendom Fiumens, s kojima je nastupio i u Krku, što znači da su se posjetitelji mogli prisjetiti njegovih bezvremenskih hitova poput Sunčanog dana, Rijeke snova ili Pričaj mi o ljubavi. Drugog festivalskog dana na obližnjoj su se Veloj placi, također, predstavili talentirani polaznici glazbenih radionica Udruge Muzika u koracima (MOOK).

Za festivalsku završnicu, 23. lipnja, pobrinuo se jedan od najutjecajnijih The Beatles tribute bendova na svijetu - The Bestbeat! Oni sviraju na istoj vrsti instrumenata koje su koristili The Beatlesi, nose njihove kostime, a tijekom nastupa nastoje prikazati kronologiju njihove glazbe uzdižući koncert na puno višu razinu od uobičajenog glazbenog nastupa. Nakon uživanja u numerama jedne od najpopularnijih grupa svih vremena, publika je glazbeno-plesnim vremeplovom krenula na putovanje kroz sedamdesete, osamdesete i devedesete godine prošlog stoljeća. Uz najbolje hitove iz svakog pojedinog razdoblja, plesni show program održao je uzlet energije, kao i prepun plesni podij, ponudivši nezaboravno after-party iskustvo. Na Veloj placi svoje su pjevačko umijeće, istog dana, predstavila dva zbora: novoformirani Zbor umirovljenika grada Krka te zbora mladih Udruge Kreativni Krk - Tiramol, koji je nastao u sklopu programa Kreativne radionice Kreativnog Krka.

Uz spomenute glazbenike i plesače, tijekom trajanja festivala, lokalna folklorna udruženja, Folklorno društvo Poljica, Kulturno-umjetničko društvo Vrh i Kulturno društvo Kornić, ponudila su uvid u krčke tradicijske plesove i narodne nošnje te jedinstveni glazbeni slog - dvoglasje tijesnih intervala - koji je kao jedan od najspecifičnijih i najkompleksnijih stilova folklorne glazbe uopće, 2009. godine, upisan na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Stopama tog prepoznatljivog folklorno-umjetničkog izričaja, u smislu priznavanja njegove kulturne i kulturološke vrijednosti, krenuli i krčki tanci (plesovi), zasluživši status kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Uz sve to, u Kinu Krk bile su prikazane dvije filmske projekcije, najprije dokumentarni film Bob Marley: One Love koji slavi ikonu reggae glazbe, a potom i biografski igrani film Back to Black, nadahnut burnim životom i glazbom Amy Winehouse, i to od adolescencije pa sve do stvaranja jednog od najprodavanijih i najutjecajnijih albuma našeg vremena.

Paralelno s Krk Music Festom, na rivi, uz zid Velikog parka, svoje je mjesto pronašao i Food Truck Festival, pobrinuvši se da svi gurmani istinski uživaju u originalnoj ponudi ulične hrane.

Autor fotografija: Borut Brozović (Turistička zajednica Grada Krka).