LINK IN ART 10: U Završnici izložbenog ciklusa povezanog temom Izvan okvira predstavljen umjetnički drveni nakit autora Franka Tončinića

Izložbom umjetničkog nakita od drva masline pod nazivom Starohrvatska božanstva autora Franka Tončinića, 02. kolovoza 2024. godine, u krčkoj Galeriji Decumanus nastavljeno je deseto izdanje izložbenog projekta LINK IN ART tijekom kojeg su se na temu Izvan okvira, već prethodno predstavile Emanuela Santini (Dokument crteža) i Diana Sokolić (Reminiscencije). Tom je izložbom ujedno zaokružena ova trodijelna izložbena cjelina koju je publici priskrbio Centar za kulturu Grada Krka.

Kustoski zadatak ovom je prigodom povjeren prof. Luisi Ritoši, ujedno i autorici recenzije publicirane u katalogu kojim su objedinjena sva tri izložbena poglavlja, i kojeg možete prolistati u nastavku.

– U današnjem svijetu, gdje modni trendovi brzo dolaze i odlaze, nakit se najčešće doživljava samo kao estetski dodatak, piše Ritoša. Iako njegova vizualna kvaliteta nije zanemariva, treba osvijestiti da nakit ima puno dublje značenje. Nakit je dio neverbalne komunikacije, ljudske povijesti i razvoja društva, a u mnogim kulturama odabir i nošenje određenog nakita imalo je višeslojna značenja i funkcije. Još u prapovijesti, ljudi su koristili prirodne materijale poput kostiju, školjaka i kamenja za kreiranje talismana i amuleta koje su koristili za zaštitu i prizivanje sreće te u obredima i inicijacijama. Nakit je često simbol statusa, ali i izraz osobnog stila te nosi duhovno i emocionalno značenje. Odabir materijala iznimno je bitan, ponekad u potpunosti definira izgled i vibraciju djela. Spretan majstor zna kako iz materijala izvući maksimum, kako raditi s njim, a ne protiv njega. Jedan od takvih majstora je i Franko Tončinić koji izrađuje nakit od drva masline. Njegovi radovi odaju dojam tajanstva i uvode nas u čarobni svijet u kojem se priroda i čovjek spajaju u savršenoj harmoniji. Oko nam se zaustavlja na finoj izradi, toplim nijansama i mekim šarama godova. Kružni oblici spajaju se srebrnom legurom u titrave nizove koji lagano padaju na prsa. Njegova vještina se sastoji u prilagođavanju tehnike i alata zadanom materijalu, na dubokom razumijevanju materijala i suživljavanju s njim. On dobro poznaje i poštuje karakteristike tog tvrdog i žilavog stabla i obogaćuje njegov potencijal. Baš kao što maslina, da bi dala plodove, zahtijeva posebne uvjete: sunce, kišu i protok vremena, tako i Franko kreira u određenom ritmu, u smiraju dana ili ranojutarnjim satima. Tradicionalnim metodama, bez upotrebe strojeva, on oblikuje dio po dio, reže i spaja ručno. Višestoljetne metode obrade drva zahtijevaju strpljenje, pažnju, strast, a nadasve vrijeme. Današnji svijet tehnologije sputava svojim hitnoćama i užurbanošću, ali Franko nalazi oazu, otkriva drevnu tajnu sporog, kontinuiranog rada i napredovanja. Ulazi u kreativan proces u kojem dokida vrijeme i komunicira s duhovima predaka. Taj duh predaka manifestira se u svim njegovim kreacijama, a posebno u maskama čiji oblici evociraju staroslavenska božanstva i vile. Predivne vile oživotvoruju se pred nama u čudesnim polu zakrivenostima: ponegdje vidimo samo oči ili usta, rame, ogoljeli vrat. Maska skriva samo dio, držeći nas budnim i zainteresiranima, što je jedna od glavnih funkcija maske - mami nas i daje anonimnost u kojoj možemo objektivizirati i/ili transcendirati subjekt koji ga nosi, istakla je Ritoša.

Izložba Starohrvatska božanstva Franka Tončinića ostaje otvorena sve do 22. kolovoza, a postav je moguće razgledati svakim danom (izuzev nedjelje) od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 22.00 sata, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru telefonom na 051 220 041 ili mailom na kultura@gradkrk.net. Izložba je realizirana uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Krka i Turističke zajednice Grada Krka.

 


LINK IN ART 10: katalog [.pdf]

LINK IN ART je projekt koncipiran kao suvremena umjetnička platforma za intermedijsko, interdisciplinarno i multimedijsko umrežavanje različitih suvremenih vizualnih praksi i različitih konceptualnih strategija, u svrhu oblikovanja otvorenog, pristupačnog i netradicionalnog sustava suvremene vizualne komunikacije. Osmišljen je po uzoru na koncept internetskog umrežavanja (na što asocira i nazivom) te direktnog, brzog i globalnog komuniciranja na društvenim mrežama, nudeći kroz matricu odabrane teme, interpretirane kroz samostalne izložbe odabranih autora, kreativni model umrežavanja autora, autorskih koncepcija i izričaja, likovno-filozofskih ideja i umjetničkih strategija te medijskih praksi i pristupa. Stvarajući tako, unutar platforme, intrigantni multidimenzionalni i multisegmentni vizualni sklop, koji kroz svaki svoj novoumreženi link uspostavlja živu i interaktivnu (često i društveno - osviještenu) komunikaciju autora, publike i zajednice.

Franko Tončinić rođen je u Rijeci 06. studenog 1971. godine. Po zvanju zubni tehničar, pohađao je tečaj za restauraciju baroknih oltara u Ludbregu. Izradom ekskluzivnog nakita i unikatnih maski od drva drevne masline počeo se baviti 2018. godine. Dosad je izlagao u Omišlju i Krapini, a reviju umjetničkih maski i nakita (tzv. nosivih skulptura) priredio je u Interpretacijskom centru DUBoak Malinskoj.