Nadolazi jubilarno 500. izdanje Krčkog sajma - Lovrečeve: Krčane i goste zabavljat će legendarni Gipsy Kings by André Reyes, Petar Grašo i Parni valjak

Turistička zajednica Grada Krka s ponosom najavljuje jubilarni, 500. Krčki sajam, poznat i kao Lovrečeva, a čiji se program u gradu Krku tradicionalno odvija između 08. i 10. kolovoza. Ove se godine slavi pola tisućljeća te manifestacije sajmenog karaktera, a koja će biti najveća i najuzbudljivija dosad!

Ukratko o povijesti Lovrečeve

Krčki sajam ili Lovrečevu s pravom možemo smatrati najstarijom gradskom manifestacijom. Tome u prilog ide i podatak kako je taj veliki sajam, najvjerojatnije srednjovjekovnog porijekla, 1524. godine, ponovo odobren te u gradu Krku organiziran povodom blagdana sv. Lovre, 10. kolovoza i još dva naredna dana. Odobrili su ga providur Grimani i kamerleng (komornik) Morosin. Otok Krk u to je doba, odlaskom posljednjeg Frankopana 1480. godine, bio pod vlašću Mletačke Republike, a njime je upravljao providur - vrhovni upravitelj, provodeći zakon.

Zahvaljujući gradskom sajmu, u Krk je dolazilo mnoštvo puka s čitavog otoka, ali i drugih krajeva, a trgovalo se prehrambenim namirnicama, stokom, vunom, suknima, sredstvima za rad, bakrenim posuđem, bačvama, predmetima ručne izrade, ali i onim skupocjenima od zlata i srebra, i to uz poseban režim koji je omogućavao povoljnije trgovanje. Štandovi prodavača bili su postavljeni uzduž poljane sv. Lovre, čime je taj dio grada poprimao živopisan izgled. Ta se poljana prostirala uz Velika gradska vrata, nad gradskom lukom, i, upravo zbog održavanja sajma, imala je značajnu ulogu u životu grada. Kao zanimljivost, spomenimo i kako je 1534. providur Sagredo naložio da se u vrijeme trajanja sajma održi i viteška igra alke s konjima, a nagrada za pobjednika bio je komad svilene tkanine vrijedan pet dukata. Trodnevni se sajam tijekom godina sve više razvijao, prerastavši u jedno od glavnih društvenih događanja.

Trodnevni program

Tijekom tri dana trajanja Sajma, posjetitelji će moći konzumirati bogat program koji će se odvijati na različitim gradskim lokacijama. Središnji dio manifestacije - sajam tradicijskih proizvoda malih proizvođača i OPG-ova s područja otoka Krka, ali i ostatka Hrvatske - bit će razasut gradom, dok će se zabavni dio u večernjim satima odvijati na krčkoj rivi. Za vrhunsku atmosferu ondje će biti zaduženi: Liveplay Coldplay Experience, DJ Luca Montecchi i Inifinity Band te headlineri Petar Grašo, Parni Valjak i legendarni Gipsy King by André Reyes! Na ostalim lokacijama nastupat će: Folklorno društvo Poljica, Kulturno-umjetničko društvo Vrh, Kulturno društvo Kornić, Dječji pjevački zbor Mići Boduli, Gradska glazba Krk i Ansambl Audiatur.

Krčku povijest oživjet će članovi brojnih povijesnih udruga, a na Trgu Kamplin bit će izložena srednjovjekovna viteška oprema. Pod zidinama drevnog Kaštela odvijat će se kraći igrokazi i skečevi, viteške borbe, radionice za djecu te demonstracije viteških vještina i znanja.

Uz sve to, posjetitelji će se tijekom sva tri dana moći upustiti u besplatne interpretacijske šetnje gradom koje će biti izvedene na engleskom jeziku.

U sklopu ovogodišnjih Ljetnih priredbi, u crkvi sv. Franje Asiškog smještenoj na Trgu krčkih glagoljaša, svoje će sviračko umijeće predstaviti violinistica Laura Vadjon i orguljaš Pavao Mašić, a čiji će duet donijeti presjek glazbenog stvaralaštva koji korespondira s trajanjem Sajma od njegove revitalizacije 1524. godine.

Plakat 500. Krčkog sajma [.pdf]
Programski letak 500. Krčkog sajma [.pdf]

Program 500. Krčkog sajma:

Četvrtak, 08. kolovoza 2024.

10.00, Radionica: Izrada vjenčića za glavu od suhog cvijeća

16.00, Izložba viteške opreme, mogućnost razgledavanja srednjovjekovne opreme; slikanje s vitezovima - Povijesna udruga Kaštel

17.00, Skeč lopova, igrokaz - Povijesna udruga Kaštel

18.00, Viteške borbe - Povijesna udruga Kaštel

19.00 Radionica: Prikaz viteških vještina i znanja - Povijesna udruga kaštel

20.30, Srednjovjekovna povorka knezova Krčkih Frankopana

21.00, Svečano otvaranje 500. Krčkog sajma

21.30, Fire Show

22.00, Ansambl Audiatur, srednjovjekovna glazba

Trg krčkih glagoljaša (ispred franjevačkog samostana)

19.30, Storytelling: besplatna interpretacijska šetnja gradom Krkom na engleskom jeziku

20.30, Promenadni nastup Folklornog društva Poljica

20.45, Nastup Dječjeg pjevačkog zbora Mići Boduli

Crkva sv. Franje Asiškog

21.30, Koncert violinistice Laure Vadjon i orguljaša Pavla Mašića

Organizator: Centar za kulturu Grada Krka

21.30, Koncert Petra Graše

23.15, Koncert grupe Liveplay Coldplay Experience

Petak, 09. kolovoza 2024.

17.00, Makovi ulični lakrdijaši

17.00, Izložba viteške opreme, mogućnost razgledavanja srednjovjekovne opreme; slikanje s vitezovima - Povijesna udruga Kaštel

18.00, Radionica: Izrada sitnih suvenira od gline

18.00, Radionica: Prikaz viteških vještina i znanja - Povijesna udruga Kaštel

19.00, Radionica: Izrada i oslikavanje privjesaka s inicijalom na glagoljici

19.00, Viteški turnir, natjecanje za ruku princeze - Povijesna udruga Kaštel

22.00, Fire Show - Povijesna udruga Kaštel

20.30, Promenadni nastup Kulturno-umjetničkog društva Vrh

21.00, Promenadni nastup Gradske glazbe Krk

21.30, Koncert grupe Parni valjak

23.15, Disco Party - Luca Montecchi

Subota, 10. kolovoza 2024.

17.00, Skeč lopova, igrokaz - Povijesna udruga Kaštel

18.00, Radionica: Filcanje krčke vune

19.00, Viteške borbe - Povijesna udruga Kaštel

19.00, Radionica: Oslikavanje platnenih vrećica s motivima glagoljice

21.00, Fire Show

21.30, Streličarski turnir - Streličarski klub Maura Kal

20.30, Promenadni nastup Kulturnog društva Kornić

21.30, Koncert Infinity Banda

23.00, Koncert grupe Gipsy Kings by André Reyes

00.00, Vatromet

00.45, Koncert Infinity Banda

Za sva događanja ulaz je slobodan!