Na 149. sjednici Kolegija krčkog gradonačelnika, održanoj 05. prosinca 2016. godine, potpisana je Deklaracija o pametnim otocima (Smart Islands Declaration), kojom je Grad Krk, s ciljem stvaranja što uspješnije otočne zajednice za inovativnu i održivu Europu, pristao slijediti nove smjernice namijenjene europskim otocima.
Naime, riječ je o bottom-up inicijativi otočnih samouprava kojom se izražava važnost iskorištavanja značajnog, a još uvijek nedovoljno iskorištenog potencijala otoka kao laboratorija za tehnološka, društvena, gospodarska i politička nastojanja. Inicijativa Pametni otoci bazirana je na dugogodišnjoj suradnji europskih otoka i teži pokazati kako otoci mogu biti poprišta razvoja pilot projekata te izvor znanja o pametnom i učinkovitom upravljanju resursima i infrastrukturom, a koja je kasnije moguće prenijeti u planinske, ruralne i općenito geografski izolirane sredine, ali i prilagoditi potrebama velikih gradova na kontinentu.
Iako je inicijativa Pametni otoci inspirirana projektom Europske komisije - Pametni gradovi i zajednice, ide korak dalje, i to kroz jačanje sinergija između energetike, transporta i IKT-a, uz uključivanje tema vezanih uz vodu i otpad, po principu cirkularne ekonomije. Taj holistički pristup izvire opravo iz izoliranosti otoka koja ih prisiljava razmišljati kako osigurati optimalno korištenje i upravljanje resursima te doprinijeti održivom i ravnomjernom razvoju koji će iskoristiti otočne potencijale (geografske elemente, prirodne i ljudske resurse, proizvode).
Nadalje, inicijativa Pametni otoci zalaže se za lokalizirane aktivnosti koje vode do vidljivih promjena kroz maksimalno iskorištavanje komparativnih prednosti otoka, poticanje lokalnog razvitka i prosperiteta te doprinošenju europskih ciljevima na području energetike, klimatskih promjena i prilagodbi, inovacija, cirkularne ekonomije, transporta i mobilnosti, plavog rasta (blue growth) i digitalne agende za Europu.
Pametni otok definiran je kao otočno područje koje se uspješno prilagođava klimatskim promjenama, kombinirajući ublažavanje efekata klimatskih promjena te prilagodbu na iste, a sve s ciljem održivog lokalnog ekonomskog razvitka i povećanja kvalitete života svojih stanovnika, kroz pametne načine integriranog upravljanja infrastrukturom, prirodnim resursima i okolišem kao cjelinom, uz korištenja IKT alata i promoviranje inovativnih uključivih načina upravljanja i financiranja.
Prema tome, kako bi učvrstio epitet pametne, uključive i uspješne otočne zajednice, Grad Krk, na tragu dosadašnjih zalaganja, pristao je: (1) aktivno sudjelovati u prilagodbi i izbjegavanju klimatskih promjena te na lokalnoj razini jačati otpornost na iste; (2) biti katalizator u bržem korištenju naprednih tehnologija kako bi se osiguralo optimalno upravljanje i korištenje lokalnim resursima i infrastrukturom; (3) smanjiti upotrebu fosilnih goriva povećanjem korištenja značajnih resursa obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti; (4) promovirati održive načine mobilnosti na otocima uključujući elektromobilnost; (5) smanjiti nedostatak i oskudicu vode primjenom nekonvencionalnih i pametnih načina upravljanja vodnim resursima; (6) postati područja bez odlaganja otpada promoviranjem principa cirkularne ekonomije; (7) očuvati karakterističan prirodni i kulturni kapital otoka; (8) diversificirati ekonomiju iskorištavanjem unutarnjih specifičnosti otoka u stvaranju novih i inovativnih lokalnih poslova; (9) ojačati socijalnu uključenost, edukaciju i osnaživanje građana; (10) poticati prelazak na alternativne, dugoročne, održive i odgovorne načine obalnog, morskog i turizma u unutrašnjosti otoka.