novilist.hr, 21. rujna 2015.
Izgradnjom i uređenjem novih, za potrebe mladih otočnih atletičara potrebnih sadržaja uspješno je realiziran projekt Atletskog kluba Krk, članstvom vrlo brojnog ali i natjecateljski uspješnog otočnog sportskog kolektiva čije se vodstvo, na čelu s predsjednikom Ivicom Orlićem, ne tako davno uhvatilo u koštac s problematikom manjka bazne atletske infrastrukture.
Zahvaljujući njihovim nastojanjima i razumijevanju njihovih potreba od strane Grada Krka kao i predstavnika Atletskog saveza PGŽ-a, Krčani su napokon dobili dugo priželjkivane sportske sadržaje bez kojih je nastavak treniranja atletike i daljnji razvoj tog sporta na Boduliji zapravo već dolazio u pitanje.
Osam godina
Kompleks krčkog Sportskog centra Josip Uravić Pepi obogaćen je novom, 110 metara dugom pettračnom sprinterskom tartan-stazom te 40-metarskim zaletištem odnosno jamom za treniranje troskoka i skoka u dalj, kaže Ivica Orlić, glavni pokretač upravo zgotovljenog projekta. Uz te sportske sadržaje, atletičarima će odskora na raspolaganju biti i bacalište kugle, koje je u visokoj fazi dovršenosti, ističe Orlić.
Prezentirajući nove sadržaje na kojima je upravo počelo trenirati stotinjak mladih atletičara sa svih strana Krka (mahom osnovaca ali i predškolaca op.a.) Orlić je napomenuo da taj pola milijuna kuna vrijedan projekt ne bi bio realiziran da iza njega čvrsto nisu stali Grad Krk i PGŽ, odnosno županijski Atletski savez.
Realizaciji je prethodio dug i zahtjevan postupak pripreme niza projektnih dokumenata i ishođenja dozvola. U to Atletski klub sasvim sigurno ne bi mogao ući da nije dobio potvrdu čelnika Grada i Županije da će, u cilju jačanja sportske infrastrukture otoka, oni vlastitim sredstvima zatvoriti ulaganje.
Grad je, naglašava Orlić, projektiranje i izgradnju atletskog trkališta i pratećih skakačko-bacačkih objekata pomogao s nešto više od 340 tisuća kuna, dok je ostatak novca osigurao Atletski savez PGŽ-a (155.000 kuna), a u okvirima mogućnosti pripomogle su i općine Malinska-Dubašnica odnosno Punat. Gradnja ovih objekata krčke će atletičare osloboditi potrebe čestih odlazaka na atletska borilišta u Rijeci, ali i pobuditi interes za treniranjem atletike kod još većeg broja mladih otočana, konstatirao je Orlić.
Promocija sporta i zdravog života zapravo je naš temeljni cilj, a njega je teško ostvariti uz nepostojanje čak i onih najbazičnijih sadržaja za provođenje ozbiljnih i sustavnih trenažnih postupaka, nastavlja naš sugovornik dodajući da je ovim zahvatima kraju doveden proces koji je trajao od samog osnutka tog osam godina starog krčkog atletskog društva.
Stižu i reflektori
Orlić najavljuje da bi već do konca godine borilišta krčkih atletičara trebala dobiti i reflektorsku rasvjetu pa će se tijekom cijele godine moći trenirati i u večernjim satima. Uskoro stižu i dva kontejnera koji će krčkim trkačima, skakačima i bacačima služiti kao svlačionice odnosno spremišta opreme. Prvu, grublju fazu građevinskih radova na novim sportskim sadržajima SC Josip Uravić Pepi ljetos je izveo GP Krk dok je ona druga, ponešto »finija« etapa uređenja i opremanja trkališta, skakališta i bacališta bila povjerena djelatnicima riječke tvrtke Arhos.
Pomoć opatijskih trenera
Sve učinjeno ne bi imalo previše smisla ako našim mladima i djeci ne omogućimo rad sa stručnim učiteljima, nastavlja Orlić naglašavajući da su upravo zbog toga u novu trenažnu godinu ušli potpomognuti novim trenerima, licenciranim i iskusnim atletskim znalcima - članovima opatijskog AK Liburnija s kojima već dulje odlično surađuju. Dvoje opatijskih trenera do daljnjega će tako tri puta tjedno ovdje raditi s našim članovima, sve dok ne uspijemo stvoriti domaći trenerski kadar na čemu ozbiljno radimo, zaključio je Ivica Orlić.
Novi dresovi i trenirke
Mladim je krčkim atletičarima proteklih tjedana u njihovom novom domu osiguran i niz trenažnih elemenata i pomagala. Uskoro bi trebala stići i nova klupska odjeća odnosno trenirke namijenjene sudionicima sve većeg broja natjecanja s kojih se krčki atletičari sve češće vraćaju s medaljama i peharima. [Mladen Trinajstić]