Štorija o galiji Cristo Ressussitato: U Krku otvorena izložba Od Oceana do zaljeva Prirodoslovnog muzeja Rijeka

U sklopu programa Štorije o galiji Cristo Ressussitato kojim se posljednjih dana obilježavala 453. obljetnica Bitke kod Lepanta, u krčkoj Galeriji Decumanus, 04. listopada 2024. godine, otvorena je izložba Od Oceana do zaljeva koju Centar za kulturu Grada Krka priređuje u suradnji s Prirodoslovnim muzejom Rijeka. Autorica izložbe je Krčanka Nadia Dunato Pejnović, viša kustosica geologinja-paleontologinja u netom spomenutoj ustanovi.

Popnite li se na gotovo bilo koji od planinskih lanaca koji se protežu od Učke sve do Himalaje, hodat ćete po izvrnutim i izboranim ostacima naslaga davno istaloženim na dnu Tethys oceana. Stotinama godina, stotine znanstvenika, proučavaju tragove u stijenama zbog kojih si danas tako živopisno možemo dočarati dug i buran razvoj koje je Jadransko more prošlo, u gotovo 200 milijuna godina svog postojanja… Izložba Od oceana do zaljeva prikazuje odabrane trenutke iz prošlosti nastanka i razvoja Jadranskog bazena, odnosno posjetitelje provodi kroz buran razvoj i raznolik život njegove gotovo 200 milijuna godina duge geološke prošlosti. Jadran, najljepši zaljev Mediterana, smješten između planinskih lanaca Alpi, Apenina i Dinarida, ostatak je velikog, bogato razvedenog oceana Tethys. O jednom od najvećih ikad postojećih oceana svjedoče fosilni ostaci i tragovi različitih organizama koji su živjeli u određenom geološkom vremenu. Namjera ove izložbe stoga je educirati sve njezine posjetitelje o posebnostima Jadranskog mora i životu u njemu, njegovoj prošlosti i sadašnjosti te potaknuti na razmišljanje o njegovoj i našoj budućnosti.

 

 

Izložbu Od Oceana do zaljeva, pred okupljenom publikom, zajednički su predstavile ravnateljica Centra za kulturu Grada Krka Maja Parentić i ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Rijeka dr.sc. Željka Modrić Surina.

– Danas imamo priliku u Galeriji Decumanus pogledati jednu jako interesantnu izložbu koja je postavljena u sklopu programa Štorije o galiji Cristo Ressussitato, uvela je Parentić. Iako će se mnogi sigurno zapitati koja je veza između 16. stoljeća i događanja starih više od 200 milijuna godina, potrudit ću se na to i odgovoriti. Prema navodima iz Mediteranskog brevijara autora Predraga Matvejevića, Mediteran i Jadran oblikovali su sve one koji uz/od njih  živimo, a što se ogleda u 24. paru kromosoma koji nas je uvjetovao u prošlosti, ali i odredio u sadašnjosti. Prema tome, ova izložba i proslava u sklopu koje je ona postavljena imaju jednu zajedničku nit vodilju, jer naša je namjera, kao organizatora, bila da primarno mlađe generacije, kroz izložene artefakte, steknu dojam o podneblju u kojem živimo, odnosno pojam o tome koliko je dug ciklus njegova stvaranja te kako nas i koliko sve to određuje. A to su podneblje i dostupnost mora ljude 16. stoljeća poticali da se bave pomorstvom te tako budu povezani s čitavim svijetom. Upravo je to rezultiralo i našim bogatim maritimnim nasljeđem, ne sam u odnosu na Bitku kod Lepanta, već i na sudjelovanje Krčana u mnogim, u europskom kontekstu važnim, pomorskim flotama, a na što možemo i moramo biti izuzetno ponosni, kazala je Parentić.

 

 

– Prije svega, moram vas pozdraviti u ime svoje kolegice i autorice izložbe, više muzejske kustosice geologinje-paleontologinje Nadie Dunato Pejnović, koja danas nije mogla biti s nama, no s njom sam u kontaktu i mogu vam prenijeti da je zaista uzbuđena, kao i svaki put kada neka naša, a posebice izložba koju potpisuje gostuje u njezinom Krku, istakla je Modrić Surina. U ime čitavog Prirodoslovnog muzeja Rijeka ističem da nam je zaista jako drago što možemo sudjelovati u programu ove proslave, i to upravo gostujući s izložbom Od Oceana do zaljeva. Kada percipiramo prirodu općenito, odnosno prirodne procese u koje se ne upliće čovjek, a pogotovo kada to pogledamo kroz mjeru vremena kojeg je teško i pojmiti, poput 260 milijuna godina duge prošlosti i trenutka u kojima se počeo formirati Tethy praocean iz kojeg vuče porijeklo i Jadransko more, tj. čitav Mediteran, možemo steći dojam, ali i shvatiti promjene koje nam se događaju i danas. Prema tome, iako izložba govori o pradavnim vremenima, odnosno dalekoj geološkoj prošlosti koja je izuzetno relevantna i danas, to nas upućuje na zaključak da se Zemlja kao planet čitavo vrijeme mijenja. Istakla bih, također, da su među artefaktima koji čine izložbu fosilizirani primjerci živih bića koja su živjela prije 100, 200 ili 300 milijuna godina, dok je zvijezda izložbe maketa amonita - skupine glavonožaca čije predstavnike danas nemamo, a radi se o životinjama sličnim lignjama koje su živjele u kućicama poput puževih, s time da su mogle u moru egzistirati u zaista različitim uvjetima, što je, naposljetku, utjecalo i na njihov izgled, ponajviše veličinu. Izložbu su, dodajmo još, financijski podržali Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Primorsko-goranske županija i Grad Rijeka, dok je u izmještenu postava participirao i Centar za kulturu Grada Krka. Dio izložene građe posudio je Hrvatski prirodoslovni muzej iz Zagreba, dok dizajn postava potpisuje kreativni studio ARTiS, zaključila je Modrić Surina.

Gostujuća izložba Od Oceana do zaljeva ostaje otvorena sve do 24. listopada, a postav je moguće razgledati svakim radnim danom od 10.00 do 12.00 te od 18.00 do 20.00 sati, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru, Centru za kulturu Grada Krka, telefonom na 051 220 041 ili e-mailom na kultura@gradkrk.netPrvo stručno vodstvo izložbom bit će organizirano u četvrtak, 10. listopada, s početkom u 19.00 sati, a održat će ga autorica izložbe Nadia Dunato Pejnović.

Podršku programu Štorije o galiji Cristo Ressussitato pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.

 

  • 1
  • -
  • 2