Krku prvom otoku u Hrvatskoj i drugom u svijetu dodijeljen prestižni certifikat Zero Waste

Sedam jedinica lokalne samouprave otoka Krka nagrađeno je prestižnim certifikatom Zero Waste (ili u prijevodu nula otpada) koji se dodjeljuje najuspješnijim europskim gradovima i općinama u održivom gospodarenju otpadom.

Mreža Zero Waste Europe (Mission Zero Academy), na prigodnoj svečanosti priređenoj 30. listopada 2024. godine u Velikoj vijećnici Grada Krka - Kinu Krk, dodijelila je certifikat Gradu Krku i općinama Baška, Dobrinj, Malinska-Dubašnica, Omišalj, Punat i Vrbnik u kojima uslugu prikupljanja komunalnog otpada vrši komunalno poduzeće Ponikve eko otok Krk. U svečanost su uveli mališani iz Dječjeg vrtića Katarina Frankopan Krk koji se već dugi niz godina ponosi statusom Eko vrtića, a kojima je u ovoj posebnoj prigodi pripala čast da izvedu svoju eko-himnu.

 – Certifikat Zero Waste utjelovljuje priznanje za naš dugogodišnji trud u unaprijeđenu sustava gospodarenja otpadom, a ujedno je i motivacija za daljnje aktivnosti kako bi kvaliteta života i zaštita okoliša na našem otoku bili na najvišoj mogućoj razini, poručio je Ivan Jurešić, direktor komunalnog poduzeća Ponikve eko otok Krk i koordinator za implementaciju Zero Waste plana na otoku Krku.

 

 

Na otoku Krku još su 2021. godine, zahvaljujući suradnji Ponikvi eko otok Krk i Udruge Zelena akcija, nacionalne koordinatorice mreže Zero Waste Europe, definirani ciljevi i mjere u sklopu Strategije Zero Waste. Primjena tih mjera nadogradila je već otprije uspješan sustav prikupljanja i zbrinjavanja otpada te su ostvareni zapaženi rezultati. Mreža Zero Waste Europe te je rezultate ocijenila vodeći se strogim kriterijima certifikacije, dodijelivši otoku Krku važan prvi stupanj ili jednu zvjezdicu na ljestvici od pet stupnjeva uspješnosti ili pet zvjezdica. Iako prostora za daljnji napredak ima, to je jasan pokazatelj uspješnosti budući da se rijetke destinacije u Europi mogu pohvaliti ovim certifikatom.

– Iznimno smo ponosni na suradnju s komunalnim poduzećem Ponikve eko otok Krk i stanovnicima otoka Krka koji dokazuju da je i u turističkim sredinama moguće postići izvrsne rezultate u gospodarenju otpadom. Krupnim koracima nastavljamo naprijed, a to je svojevrsni putokaz i za ostale turističke sredine u Hrvatskoj i Europi, kazao je Marko Košak, predstavnik Udruge Zelena akcija i koordinator hrvatske mreže certificiranih općina i gradova.

 

 

Unatoč izazovima i pritiscima koje u ljetnim mjesecima uzrokuje turizam, otočne lokalne samouprave uspjele su postići 58 posto odvojeno prikupljenog otpada i za 22 posto nižu količinu miješanog otpada po stanovniku u odnosu na nacionalni prosjek. Također, provele su i čitav niz mjera edukacije i smanjenja nastanka otpada te izgradile svu potrebnu infrastrukturu za uspješno lokalno zbrinjavanje otpada, a to su: sortirnica, kompostana i sedam reciklažnih dvorišta. Uspjesi su to koji uvelike doprinose visokoj razini kvalitete života na otoku Krku, što su u anketi provedenoj ove godine potvrdili i zadovoljni stanovnici. No otok Krk ovdje ne staje budući da je već definiran čitav niz mjera koje će se u narednom razdoblju provoditi u suradnji sa Zelenom akcijom, a što će ga dodatno podići na ljestvici uspješnosti definiranoj certifikatom.

– U ime Mission Zero Academy upućujem iskrene čestitke jedinicama lokalne samouprave otoka krka čiji su uspjesi rezultirali stjecanjem ovog vrijednog certifikata. Ovu priliku iskorištavam kako bih i druge hrvatske i europske gradove i općine, kao i subjekte iz turističkog sektora pozvala da slijede njihov primjer, istaknula je zaključno Ana Golja iz slovenske Udruge Ekologi brez meja i delegirana revizorica Mission Zero Academy.

 

 

U ime čelnika svih otočnih lokalnih samouprava na dodjeli certifikata zahvalio se krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, podsjetivši okupljene na čitav niz sveotočnih projekata i inicijativa koje su vodile i pridonijele svemu onome što je naposljetku rezultiralo certificiranjem.

Dodajmo tome kako je Turistička zajednica otoka Krka, u suradnji s komunalnim poduzećem Ponikve eko otok Krk, u sklopu nacionalnog projekta razvoja održivog turizma Hrvatska prirodno tvoja - Croatia Naturally Yours, provela lokalnu akciju koja uključuje sadnju deset stabala malolisne lipe (Tilia cordata Mill.). Riječ je o listopadnom drveću s karakterističnim srcolikim listovima čiji će bogati nektar privlačiti pčele i druge kukce, a čime se teži doprinijeti ekološkoj ravnoteži i očuvanju prirode. Stabla su posađena uz državnu cestu D102, na dionici između Krka i Baške, u blizini reciklažnog dvorišta Treskavac, i to na dan dodjele certifikata, neposredno prije održane svečanosti. Tom simboličkom inicijativom, koja utjelovljuje napore za zaštitom prirode i okoliša, pružen je prilog izgrađivanju pozicije otoka Krka kao održive destinacije koja zagovara odgovorni turizam te Hrvatsku kao destinaciju iznimno očuvane prirode.