Predstavljen program POS-a s naglaskom na kreditne mogućnosti

U gradskoj Velikoj vijećnici, 08. rujna 2015. godine, u organizaciji Grada Krka i Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), predstavnici APN-a Josipa Tokić i Ivan Paić, pred četrdesetak okupljenih Krčana, na prvoj javnoj prezentaciji predstavili su program društveno poticane stanogradnje (POS).

Prisutnima se međutim najprije obratio gradonačelnik Darijo Vasilić, istakavši kako se gradsko zemljište namijenjeno za izgradnju stanova po modelu POS-a nalazi u dijelu Ulice Narodnog preporoda, preko puta crkvice sv. Lucije, neposredno uz benzinsku postaju smještenu na cesti koja vodi prema Puntu. Naime, stanovi koji se grade po ovom programu, priznaje Vasilić, zasigurno nemaju alternativu u stanogradnji, u smislu cijene izgradnje po m2, zatim prodajne cijene te povoljnosti uvjeta kreditiranja, tako da sigurno u mnogim hrvatskim gradovima, posebice među mlađom populacijom, ovaj program izaziva značajan interes, tim više što je zakonom određeno da prodajna cijena stana ne može biti veća od 1.125,00 EUR, odnosno 8.400,00 kn, po m2. U mnogim gradovima ona se ipak kreće negdje između minimalne cijene od 900,00 EUR po m2, pa sve do one prethodno istaknute maksimalne, što uglavnom ovisi o uvijetima koji se postignu na javnom natječaju, kao i cijenama zemljišta, izgradnje i/ili infrastrukture. Drago mi je, zaključuje naposlijetku, kako ćemo ove godine s APN-om potpisati ugovor o prijenosu prava vlasništva zemljišta, zatim dogovoriti da se do kraja iste krene u projektiranje, što znači da bi sljedeća trebala biti godina projektiranja i ishođenja svih potrebnih dozvola, nakon čega bi 2017. ili 2018. mogla uslijediti gradnja, a unatoč tome što se radi o dugoročnom programu, on je itekako zanimljiv budući da zemljište u gradskom vlasništvu ima 4.500 m2, omogućavajući pritom izgradnju velikog objekta koji definitivno može zadovoljiti interese mnogih građana u rješavanju njihovih stambenih pitanja.

APN je osnovan 1997., kao pravna osoba s javnim ovlastima, uvodi Paić, s time da od 2001. godine provodi Zakon o društveno poticanoj stanogradnji koji je mnogim mladim obiteljima pomogao da dođu do vlastitog stana, i to po najpovoljnijim tržišnim uvjetima. Zadaća spomenutog zakona osim pružanja mogućnosti u rješavanju stambenog pitanja jest poticanje razvitka građevinarstva, kao i povećanje broja zaposlenih kako u građevinskom sektoru tako i u drugim njime povezanim strukama. Dosad je APN izgradio čak 5.473 stana u 74 jedinice lokalne samouprave, što znači da je izgrađeno ukupno 189 stambenih, odnosno stambeno-poslovnih objekata, a trenutno se gradi 1.401 stan, dok ih je još 725 u pripremi. Pravo na kupnju stanja, nastavlja Paić, imaju svi državljani Republike Hrvatske, dok je prednost dana onima koji prvi put stječu nekretninu ili u vlasništvu imaju neodgovarajuću. Uz to, jedna od najbitnijih stavki vezanih uz kupnju stana prema programu POS-a svakako je kreditna sposobnost kadidata (s utvrđene konačne Liste reda prvenstva) te se preporuča što skoriji odlazak u jednu od šest banaka s kojima APN ima ugovorenu poslovnu suradnju (Hrvatska poštanska banka, Zagrebačka banka, Erste & Steiermärkische banka, Privredna banka, Splitska banka i OTP banka), kako bi se provjerila upravo kreditna sposobnost, odnosno došlo do saznanja koliki je mjesečni anuitet moguće podnijeti i na koliko godina. Prednost kupnje stana sukladno POS-ovu modelu, ističe Paić, najočitija je u cijeni koja bilo gdje u Hrvatskoj ne smije prijeći 1.125,00 EUR po m2, iako se ona u prosjeku kreće negdje oko 1.000,00 EUR po m2. Zatim slijede povoljniji kreditni uvijeti, i to na način da realizacija kupnje stana kreće s učešćem od 15% uzimajući u obzir njegovu ukupnu vrijednost, s time da se kupnja zatvara kreditom banke i države. Država, podsredstvom APN-a, u ovom slučaju posuđuje određena sredstva (otprilike 35% vrijednosti stana uz poček od 1%), a ista se, s 3% fiksne kamatne stope, vraćaju tek nakon što se riješi kredit banke. Vezano uz kreditnu liniju, kao što je prethodno spomenuto, APN surađuje sa šest banaka, što znači da je potpisanim sporazumima definirana maksimalna kamata, iako se s bankama daju ispregovarati i povoljniji uvijeti. Prosječna kamata, tumači Paić, kada se zbroje dvije glavnice, bankovna i državna, zajedno s kamatom na bankovni i državni kredit, u prosijeku iznosi oko 2,8%. Rok isplate kredita jest do maksimalno 30 godina, ovisno o starosti kandidata, uz godinu počeka, što je kao opciju, ako prilike dopuštaju, bolje izbjeći. Kalkulacije radi, ako za primjer uzmemo stan od 50 m2, po cijeni od 1.000,00 EUR po m2, njegova ukupna cijena iznosila bi oko 50.000,00 EUR, što nas dovodi do učešća u visini od oko 7.500,00 EUR. Nakon što ga platimo, i to u roku od 30 dana od dana potpisivanja predugovora, ostaje realizacija kredita banke koji u ovom slučaju iznosi oko 24.409,00 EUR, a ukoliko kredit isplaćujemo na 30 godina, 17 godina i pet mjeseci banci otplaćujemo mjesečnu naknadu od oko 171,00 EUR. Nakon tih 17 godina, preostalih 18.091,00 EUR, započinjemo vraćati državi, s time da se na taj iznos (državnih sredstava) dodaje 1% te nakon 17 godina i pet mjeseci glavnica za obračun iznosi 21.514,00 EUR, koje državi vraćamo još 12 godina i sedam mjeseci, i to uz fiksnu kamatnu stopu od 3%. Kao korake koji vode prema kupnji stana, zaključuje Paić, valja istaknuti danas odrađenu prezentaciju programa POS-a, nakon koje slijedi prezentacija stanova u suradnji s poslovnim bankama, zatim provjera kreditne sposobnosti kandidata, odabir stana, sklapanje predugovora s APN-om, sklapanje ugovora o kreditu s poslovnom bankom, sklapanje kupoprodajnog ugovora s APN-om te naposlijetku primopredaja ključeva i useljenje u stan.
Sva dodatna pitanja, kako je na kraju naglašeno, mogu se postaviti Gradu Krku, točnije Odsjeku za prostorno planiranje i zaštitu okoliša te Odsjeku za opće, pravne i kadrovske poslove, odnosno izravno APN-u mailom na stanogradnja@apn.hr.