Premjerni nastup Petra Kovačića & Project ensemble-a obilježen praizvedbom skladbe Parade concertante Daniela Espena
Daljnje odvijanje glazbenog programa 68. Ljetnih priredbi, 18. srpnja 2024. godine, na Sceni Zidine, rezultiralo je koncertom kojeg su majstorski izveli Petar Kovačić & Project ensemble.
Predstavljanje Petra Kovačića & Project ensemble-a bio je koncipirano u dva segmenta, s prvim dužim, autorskim i suvremenim (Daniel Espen, Giovanni Sollima) te drugim kojim su objedinjene barokne uspješnice (Johann Sebastian Bach, George Frideric Handel, Claudio Monteverdi) u aranžmanima Dubrakva Palanovića. Premijerni nastup ovog ansambla sastavljenog od uspješnih glazbenika mlađe generacije poznati hrvatski skladatelj Daniel Espen obogatio je praizvedbom skladbe Parade concertante za violončelo i ansambl (Epic masks, Grotesque dance, Oblivion & Inebriation, Popular races) koja, kako je na početku izvedbe istaknuto, tematizira različite aspekte ljudskog postojanja. Drugo izvedeno suvremeno djelo, točnije skladba Spasimo za violončelo i ansambl (De harmonia, Peste, Raffaello: il naufragio, Porta dei Greci, De harmonia, via dolorosa) talijanskog skladatelja Giovannija Sollime, nastala je 1995. godine po narudžbi Teatra Massima povodom otvaranja obnovljenog kompleksa crkve Santa Maria dello Spasimo u Palermu, s time da su glazbom povezani različiti uz to mjesto vezani događaji poput epidemije kuge ili brodoloma tijekom kojeg je bila izgubljena (a kasnije i pronađena) velika Raffaellova kompozicija izrađena za potrebe spomenutog sakralnog kompleksa.
Pored Petra Kovačića (violončelo), u ansamblu su svirali: Matej Mijalić (violina), Jasna Simonović Mrčela (viola), Smiljan Mrčela (violončelo), Dubravko Palanović (kontrabas), Tibor Naglić (klavir/synth) i Antonio Ceravolo (udaraljke). Namjera koja se krila iza ovog koncerta mogla se sažeti u davanju novog zvučnog ruha poznatim skladbama, nadovezujući se pritom na suvremenu glazbu, i kreirajući dojam neprekinute glazbene priče i podrazumijevajućeg kontinuiteta.
Violončelist Petar Kovačić rođen je 1980. godine u Rijeci. Nakon diplome na Zagrebačkoj muzičkoj akademiji u klasi prof. A. Petrača studij je nastavio na Hochschule für Musik u Saarbrückenu (Njemačka), u klasi prof. G. Riviniusa. Nakon diplomskog, s najvišim ocjenama završava i poslijediplomski studij, i to 2005. godine. Tijekom studija, također, pohađa trogodišnji tečaj za usavršavanje pri fondaciji Romano Romanini u Bresciji (Italija), pod vodstvom Maria Brunella. Petar je dobitnik mnogih nagrada među kojima je potrebno izdvojiti: prve nagrade na državnim natjecanjima, prvu nagradu na natjecanju Alpe Adria u Goriziji (Italija) te drugu nagradu na međunarodnom natjecanju Walter Gieseking u Saarbrückenu (Njemačka). U akademskoj godini 2000./2001. dobitnik je Dekanove nagrade. Od 2003. djeluje u HNK Ivan pl. Zajc u Rijeci kao solo čelist Riječkog simfonijskog orkestra. Sezonu 2013./2014 proveo je u Kataru kao član Katarske filharmonije. Godine 2017. preuzeo je mjesto ravnatelja Opere HNK Ivan pl. Zajc u Rijeci te intenzivno radivši na podizanju kvalitete cijelog ansambla. Nakon tri uspješne godine stupa s dužnosti te se ponovno posvećuje isključivo sviranju. Kao solist nastupao je s Riječkim simfonijskim orkestrom, Zagrebačkom filharmonijom, Dubrovačkim simfonijskim orkestrom te Slovenskom filharmonijom.
U glazbenom programu Ljetnih priredbi, 25. srpnja, već narednog tjedna na redu je koncert Papandopulo kvarteta saksofona kojeg čine: Nikola Fabijanić (sopran saksofon), Gordan Tudor (alt saksofon), Goran Jurković (tenor saksofon) i Tomislav Žužak (bariton saksofon), a koji će se održati u slikovitom atriju franjevačkog samostana (Trg krčkih glagoljaša). Programom pod nazivom Un alto Scherzo publici će priskrbiti djela skladateljskih velikana kao što su: Wolfgang Amadeus Mozart, George Gershwin i Eugène Bozza, ali i kompozicije suvremenih hrvatskih skladatelja: Dubravka Detonija i Gorana Tudora.
Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.