Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir ugostila je međunarodni, putujući edukativno-izložbeni projekt Anne Frank - povijest za sadašnjost, što je u školskoj auli, pred okupljenim učenicima, profesorima, ali i članovima Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krk, svečano otvoren 19. listopada 2015. godine.
Riječ je o znanoj izložbi, realiziranoj u sklopu inicijative Povijest za svijest čiji su organizatori Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) te Kuća Anne Frank iz Amsterdama, koja na 30-ak panela otkriva brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističkih ideologija u suvremenom društvu, sve to upotpunjujući panelima koji donose lokalni kontekst tema kojima se postav bavi.
Specifičnost ovog projekta leži u činjenici što posjetitelje kroz sadržaj izložbe vode upravo srednjoškolci - vodiči (peer guides) koji su završili intenzivnu dvodnevnu edukaciju pod vodstvom obučenih HERMES-ovih trenera - Tvrtka Patera, Franje Jurkina i Luke Ignaca, a koji će sve do 06. studenog, koliko izložba gostuje u krčkoj školi, na pristupačan i otvoren način ostalim učenicima, ali i svim zainteresiranim posjetiteljima, pokušati približiti teme kojima se izložba bavi. U projektu je tako angažirano desetero gimnazijalaca iz drugog i trećeg razreda - Sanja Bjelobradić, Marija Blažević, Laura Karabaić, Silvija Kosić, Luka Vladić, Emma Žnidarić, Eva Žužić, Marija Brusić i Anamaria Fugošić - dok je uloga mentorice povjerena profesorici povijesti Gordiji Marijan.
Zadaća ovog postova, koji je dosad obišao niz europskih gradova, a posljednjih godinu dana i Zagreb, Rijeku, Split, Osijek, Čakovec, Daruvar, Bjelovar, Vrgorac, Zadar te Pulu, jest ukazati na problem stradanja djece tijekom povijesti te učenike upoznati s još uvijek prisutnim metodama propagande i dehumanizacije koje dovode do toga da se pojedine društvene skupine počne smatrati manje vrijednima. Upravo te spoznaje trebale bi naše srednjoškolce potaknuti na aktivnu borbu protiv mržnje i diskriminacije u vlastitim zajednicama.
Inače, Dnevnik Anne Frank jedan je od najpotresnijih svjedočanstava o progonima Židova tijekom Drugog svjetskog rata, a njegova autorica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše svoj dnevnik. Međutim, 1944. skrovište je otkriveno, a tada petnaestogodišnja Anne umire u logoru, s time da rukopis objavljuje jedini preživjeli član obitelji - Otto Frank, njezin otac. Nakon objave neprestano se sumnjalo u izvornost dnevnika pa je Državni institut za ratnu dokumentaciju u Amsterdamu proveo opsežno istraživanje o bilješkama i nedvojbeno utvrdio kako je rukopis ipak autentičan.
Svi koji žele pogledati izložbu, posjet mogu dogovoriti u izravnom kontaktu s Gordijom Marijan, i to telefonom na 051 221 400, odnosno mailom na gordija21@gmail.com.