Novi list, 11. veljače 2015.
Zbog neprimjerenog načina sakupljanja smilja kojemu smo svjedočili prošle godine devastirana su čitava staništa. Kako bismo osigurali očuvanje i oporavak smilja, izmijenili smo uvjete sakupljanja za ovu godinu.
Na Krku, Rabu, Cresu, Lošinju i Pagu u potpunosti zabranjujemo branje smilja u komercijalne svrhe dok je na drugim područjima dopušteno samo ljetno razdoblje branja, navod je iz jučer, na službenim stranicama Ministarstva zaštite prirode i okoliša objavljenog priopćenja za javnost kojeg potpisuje ministar Mihael Zmajlović. Pritom, ističe se u tom dokumentu, bitno je istaknuti da nije problem u komercijalnom sakupljanju kao takvom, već u neodgovornom ponašanju pojedinaca koji se ne pridržavaju uvjeta branja. Time uništavaju naše prirodno bogatstvo, a istovremeno uništavaju i posao i egzistenciju onima koji rade po propisima. Ukoliko ne zaštitimo smilje, za godinu-dvije više nitko ne bi imao što brati, napomenuo je govoreći o ovoj gorućoj otočnoj temi ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović koji je javnost jučer izvjestio o donošenju uvjeta i mjera za komercijalno sakupljanje smilja u 2015. godini.
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode započelo je ovih dana sa izdavanjem dopuštenja za komercijalno sakupljanje smilja u 2015. godini i to, doznajemo, po izmijenjenim uvjetima u odnosu na prošlu godinu. Zbog izrazito velikog komercijalnog interesa za smilje i devastacije staništa uslijed nesavjesnog i nestručnog sakupljanja u 2014. godini, Ministarstvo je od Državnog zavoda za zaštitu prirode zatražilo izradu posebne stručne podloge s mjerama i uvjetima korištenja te smjernicama za održivo sakupljanje smilja u 2015. godini. Državni zavod za zaštitu prirode propisao je pak dodatne uvjete i mjere za komercijalno sakupljanje smilja, a ključne promjene odnose se na vremenski period i područja na kojima je dozvoljeno branje. Ove je godine, tako, u potpunosti zabranjeno sakupljanje smilja na otocima Krku, Rabu, Cresu, Lošinju i Pagu. Na cijelom teritoriju Hrvatske, također, ukinut je jesenski period sakupljanja smilja.
Smilje će se, sukladno novim pravilima igre u čijem su definiranju mjerodavna državna tijela napokon uzela u obzir događanja kojima smo proteklog ljeta i jeseni svjedočili na kvarnerskim otocima, tako moći sakupljati na području Dubrovačko-neretvanske županije te otocima Šibensko-kninske, Zadarske i Splitsko-dalmatinske županije, izuzev otoka Paga, i to u razdoblju od 1. lipnja do 1. kolovoza. Na ostalim područjima, izuzev navedenih otoka na kojima je sakupljanje u potpunosti zabranjeno, smilje će se moći brati od 15. lipnja do 15. kolovoza. Novim dopuštenjima omogućava se sakupljanje smilja samo ako je na lokalitetu sakupljanja barem 30 do 50 posto grmova u punom cvatu. Smjet će se brati samo nadzemni dio biljke i to ručnim alatima poput srpa, noža i škara, a bez upotrebe motornih i mehaničkih pomagala. Dopušteno je ubrati najviše dvije trećine pojedinog grma koji je u punom cvatu.
Sakupljanje smilja, osim na spomenutim otocima, potpuno je zabranjeno i u nacionalnim parkovima, strogim i posebnim rezervatima, a u ostalim zaštićenim područjima sakupljanje je dopušteno uz suglasnost nadležne javne ustanove koja upravlja zaštićenim područjem, stoji u priopćenju kojim se jučer oglasilo Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
Nije strogo zaštićeno, ali je vrijedan resurs
Smilje nije strogo zaštićena vrsta, no prema važećem Zakonu o zaštiti prirode, ono je jedna od vrsta čije se sakupljanje regulira izdavanjem dopuštenja za sakupljanje u komercijalne svrhe i propisivanjem uvjeta sakupljanja. Dodatni uvjeti i ograničenja propisani su kako bi se očuvala ova biljna vrsta i zaštitila njezina staništa, osobito u vrlo osjetljivim i vrijednim otočnim ekosustavima, te time osigurala dugoročna održivost ove biljne vrste, napominju u Ministarstvu.
Prirodna bogatstva jedan su od naših najvrjednijih resursa i njima moramo mudro raspolagati. To znači odgovorno korištenje temeljeno na načelima održivosti, za dobrobit nas, naše djece i budućih generacija. Zato je važno da se radi po propisima i onda će koristi imati svi, poručio je jučer ministar Zmajlović.
Marević: Pozdravljamo odredbu, ali ona neće ništa riješiti
Svaka čast ministarstvu na ovom potezu ali on sam po sebi, kao uostalom i mnogi drugi dosadašnji propisi, neće ništa riješiti, rekao nam je jučer Goran Marević, tajnik krčke maslinarske udruge Drobnica čiji su članovi, potkraj prošle godine, bili organizatori i koordinatori prosvjednih akcija kojima se nadležne nastojalo upozoriti na problematiku nedozvoljenog i potpuno nekontroliranog branja smilja i drugog eteričnog bilja na otoku Krku. Propisi i datumska odnosno teritorijalna ograničenja postojala su i do sada, ali ih nije imao tko kontrolirati niti sankcionirati njihove kršitelje. Posljednje ilegalne berače smilja, s lokalnom policijom, ovdje smo uhvatili sredinom prosinca prošle godine, a zna se da je zabrana branja, u cijeloj zemlji, krenula s 1. prosincem. Bojim se da će i ova odredba, koju ponavljam - pozdravljamo, ostati tek mrtvo slovo na papiru koje će svima nama koji na terenu budemo svjedočili novim, zapravo očekivanim naletima ilegalnih berača samo dodatno dizati živac. Bez stvaranja funkcionalnog i učinkovitog okvira djelovanja, onog na terenu, sve je ovo tek puka, uhu ugodna priča, zaključuje Marević. Napomenuo je i da je proteklih tjedana u ime udruge čiji je tajnik te u ime otočne koordinacije nezadovoljnika dosadašnjim stanjem nadležnima u više navrata pisao pozivajući ih na okupljanje kako bi se suradnjom i dogovorom svih strana upućenih u problematiku nekontroliranog branja eteričnog bilja napokon počeli stvarati učinkoviti mehanizmi koji će priječiti nastavak ove štetne i po okoliš opasne prakse i kojima će se omogućiti strogo i dosljedno sankcioniranje svih koji odredbe, poput ove Zmajlovićeve, budu kršili - bilo branjem, bilo otkupom tako prikupljenog bilja. [Mladen Trinajstić]