Svečano otvorenje 57. Ljetnih priredbi

Svečano otvorenje 57. Ljetnih priredbi uz nastup francuskog Ansambla Dialogos održati će se 06. srpnja 2013. godine u Frankopanskom kaštelu s početkom u 21.30 sati. Tom prigodom biti će izvedena Judita, biblijska pripovijest iz renesansne Hrvatske prema tekstu Marka Marulića.

S glazbenoga stanovišta, ovaj bi se projekt Ansambla Dialogos mogao nazvati rekonstrukcijom, inspiriranom slušanjem i proučavanjem gregorijanskih i glagoljaških izvora iz Dalmacije kao i usmene predaje. Tekst o Juditi opstaje i bez glazbe, ali građa njegove unutarnje strukture odgovara nekolicini glagoljaških melodija koje su se koristile u narativnim napjevima u Dalmaciji, često u sklopu vrlo emotivno nabijenih i dramatičnih liturgijskih situacija koje se odnose na Pasiju ili obrede Velikog tjedna.
Sam tekst također evocira određene responzorije iz biblijske knjige o Juditi koji su se pjevali u liturgijskoj službi, te je trebalo pronaći u srodnim glazbenim izvorima (dalmatinskim i talijanskim) melodije koje odgovaraju elementima iz Marulićeva teksta. Stari glazbeni materijal upotrijebljen je tako u stvaranju novog glazbenog djela. Modusi i melodijske formule korišteni su za izradbu glazbene građe za pjevačicu i za instrumentaliste čija je pratnja utemeljena na improvizaciji, prema teoretskim izvorima iz Marulićeva doba. Partiture, u uobičajenom značenju toga pojma, nikada nisu bile korištene tijekom radnog i stvaralačkog procesa.
Judita i Holofern, te svi duhovi njihovih unutarnjih svjetova, dolaze pred publiku u ovoj glazbenoj monodrami kroz medij ženskoga glasa koji pjeva nekoliko uloga koristeći širok spektar vokalnih nijansi. U tome glazbenom pohodu prate je viela, lirica (tradicijsko hrvatsko žičano glazbalo) i drvene
flaute (poprečne flaute i dvojnice). Oni zajedno grade priču koja se razvija u rastućem emocionalnom naboju, prenoseći drevnu biblijsku pripovijest praćenu snažnim i nostalgičnim dalmatinskim napjevima, u suvremeni kazališni kontekst.
Ansambl Dialogos čine: Katarina Livljanić (glas, umjetničko vodstvo), Albrecht Maurer (viela, lirica) te Norbert Rodenkirchen (poprečne flaute, tradicijske flaute).
Dialogos prima subvenciju od DRAC Ile de France - Ministarstva kulture i komunikacija. Mécénat musical Société Générale glavni je pokrovitelj ansambla.
Ulaznice po cijeni od 70,00 kn mogu se kupiti u Galeriji Decumanus, svakim danom (osim nedjelje) od 10.00 do 12.00 te od 20.00 do 22.00 sata ili rezervirati na broj Centra za kulturu Grada Krka: 051 220 041.