U četiri poglavlja: Zavodljive Tramonto sesije na Trgu krčkih glagoljaša i Trgu Kamplin - 10. obljetnica festivala

Događanjima Udruge Kreativni Krk i ove se godine pridružuje četverodijelna manifestacija Tramonto, koja slavi jubilarnu, 10. obljetnicu neprekidnog održavanja, a čiji će se besplatni žanrovski različiti koncertni programi, 26. lipnja, 03. i 17. srpnja, u 21.00 sat, odvijati na slikovitom Trgu krčkih glagoljaša, dok će završnica, 21. kolovoza, uslijediti na Trgu Kamplin.

Riječ je o popularnoj ljetnoj manifestaciji tijekom koje će svoje glazbene priče predstaviti protagonisti domaće i inozemne alternativne scene: jazz senzacija Peso Neto (26. lipnja), rockeri Igralom (03. srpnja) i kantautorica Nina Romić (17. srpnja), dok će u festivalskoj završnici, povodom proslave 10. obljetnice festivala, nastupiti Klinika Denisa Kataneca, Mary May i Juno Nao.

Manifestaciju, 26. lipnja, otvara Peso Neto, jazz kolektiv okupljen 2020. godine s idejom da u kontekstu trija postignu suvremen zvuk bez korištenja bas gitare. U glazbu koju stvaraju unose elemente različitih žanrova, inzistirajući pritom na protočnosti i muzikalnosti. Kolektiv čine jake snage hrvatske jazz i pop scene: Pavle Miljenović (gitara), Hrvoje Galler (analogni sintesajzeri i Fender Rhodes klavijature) te Edi Cipal Grubišić (bubnjevi).

Nakon jazz večeri, 03. srpnja, na redu je nešto posve drugačije jer na krčku pozornicu stiže srpski bend Igralom koji spaja rock i world music glazbu, odnosno saharski dirty blues s istočnjačkim melosom obavijen u ruho amerikane, a sve u cilju da izazovu vrtlog derviškog transa. Njihov posljednji album Sunovrat iz 2018. godine pohvalila je kritika, a prihvatila publika. Igralom čine: pjevač i basist Dimitrije Simović, bubnjar Ivan Cvetković Ivši i gitarist Mladen Marjanović.

Magično glazbeno putovanje nastavlja se 17. srpnja kada će pred krčku publiku izaći Nina Romić, jedna je od najcjenjenijih hrvatskih kantautorica mlađe generacije. Nakon vrlo uspješnog debitantskog ostvarenja Daljine iz 2010., drugim albumom Ptice iz 2012. osvojila je kritiku diljem Hrvatske i regije, zasjevši na većinu top-lista. Uslijedili su potom hvaljeni i među kritičarima izvrsno prihvaćeni albumi Stablo iz 2014., koji je zaslužio prestižnu nominaciju za najbolji europski album, te Sloboda iz 2018. godine.

Pravu glazbenu poslasticu, 21. kolovoza, priskrbit će završni slavljenički koncert na kojem će nastupiti Klinika Denisa Kataneca, Mary May i Juno Nao.

Klinika Denisa Kataneca zagrebački je sastav, odnosno najrecentniji projekt ultra prolifičnog kantautora Denisa Kataneca koji je ostavio značajan trag na zagrebačkoj glazbenoj sceni u više od deset posljednjih godina stvaralaštva. Njegove su pjesme oduvijek emocionalno nabijene, intimne i introspektivne te nerijetko otkrivaju skrivene detalje ljudske psihe s kojima se i sami suočavamo. Njihov prvi punokrvni LP Jada Jada iz 2020. kritičari iz cijele regije proglasili su jednim od najboljih albuma godine. Sastav trenutno čine: Karlo Cmrk (bas), Brane Norac (električna gitara/vokal), Vinko Vujec (bubnjevi) i Denis Katanec (akustična gitara/vokal). Njihova se glazba najbolje može opisati kao mješavina noisea, psihodeličnog avant-folka, shoegazea, popa i na trenutke čistog eksperimenta.

Mary May pravim imenom Marija Butirić pažnju je privukla 2017. godine kada je u suradnji s producentom Mark Mrakovčićem objavila svoj album prvijenac Things You Can't Put Your Finger On koji je zaradio i nominaciju za diskografsku nagradu Porin u kategoriji najboljeg albuma alternativne glazbe. Otad je surađivala je s bendovima M.O.R.T. i Mayales, kao i Domagojem Šimekom (She Loves Pablo). Nakon sjajnog debitantskog albuma i side projekta Willow Avenue, Mary May objavljuje svoj novi studijski album imena Now Tell Me How You Break. Na nastupima prati bend u kojem sviraju: Luka Čapeta (gitara), Jakša Perković (bas gitara), Marin Živković (saksofon) i Borko Rupena (bubnjevi i udaraljke).

Mario Depicolzuane - krčki dizajner i glazbenik - pod pseudonimom Juno Nao, već neko vrijeme živi i stvara u Kopenhagenu. Nakon dugogodišnje suradnje s Kreativnim Krkom, Mario stiže sa svojim novim solo-gitarističkim projektom na kojem je radio posljednje dvije godine, a sve kako bi publiku poveo na kontemplativno putovanje prostorima ambijentalnih istraživanja, sanjivih gitara i melankolične elektronike.

Za dodatne informacije potrebno je pratiti objave na Facebook profilu Udruge Kreativni Krk. Financijsku podršku ovom projektu pružili su: Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.

Program:

26. lipnja 2024., Trg krčkih glagoljaša, 21.00