U Galeriji Decumanus predstavljen dokumentarno-izložbeni projekt Dragutin Antun Parčić - pionir hrvatske fotografije Foto kluba Krk
U krčkoj Galeriji Decumanus, nakon zimske pauze, 28. veljače 2025. godine, otvorena je dokumentarna izložba Dragutin Antun Parčić - pionir hrvatske fotografije čija je organizacija povjerena Foto klubu Krk.
Glavninu izložbe čine informativni panoi izrađeni u suradnji s Društvom prijatelja glagoljice iz Zagreba, a na njima je zabilježen Parčićev iznimno zanimljiv životni put, od rođenja u Vrbniku 1832., pa sve do smrti u Rimu 1902. godine. Osim što je bitan za genezu i razvoj hrvatske fotografije, možemo ga, u svjetskim razmjerima, smatrati i pionirom znanstvene fotografije, a važan doprinos dao je i u nekolicini drugih područja poput leksikografije, prevodilaštva, botanike, tipografije i tiskarstva, a nadasve u borbi za hrvatski jezik i očuvanje glagoljice kao prvog hrvatskog nacionalnog pisma. Ovaj je projekt dijelom manifestacije Dani Dragutina Antuna Parčića koju Foto klub Krk provodi ove godine, a kojom će, u više etapa, biti objedinjeni: susreti fotografa amatera, predavanja o najranijim krčkim fotografima - svjetloslikarima te radionice starih fotografskih tehnika.
Postav su okupljenoj publici zajednički predstavi, a time i izložbu otvorili: djelatnik Centra za kulturu Grada Krka Igor Gržetić i predsjednica Foto kluba Krk Marijana Kirasić-Nekić.
– Izložbom Dragutin Antun Parčić - pionir hrvatske fotografije na primjeren se način uvodi u ovogodišnji program Galerije Decumanus, kazao je Gržetić. Isti je, naime, podijeljen u dvije cjeline, od kojih je prva, zimsko-proljetna, posvećena ili preciznije rečeno dodijeljena krčkim udrugama poput Foto kluba Krk, a druga predstavljanju recentne suvremene, uglavnom hrvatske, likovnosti. Osim ove izložbe prvu će polovicu godine u Decumanusu još obilježiti široj javnosti uvijek zanimljivi projekti Dječjeg vrtića Katarina Frankopan i Udruge Kreativni Krk, nakon čega će u službeni proljetno-ljetni galerijski ciklus uvesti izložba riječke fotografkinje Nives Papandopulo. Ako se vratimo Parčiću i njemu posvećenom postavu, valjalo bi kazati kako on posjeduje didaktičku, odnosno edukativnu dimenziju, a na što se nadovezuje i fotografska dokumentacija koja prati i bilježi edukativne aktivnosti Foto kluba Krk, a koje se, prije svega, odnosne na suradnju s otočnim odgojno-obrazovnim ustanovama, a djeci i mladima donose sadržaje poput praktičnih radionica posvećenih učenju starih fotografskih tehnika, uglavnom cijanotipije, zaključio je Gržetić.
– Ovom putujućom izložbom, koju je osmislilo i postavilo Društvo prijatelja glagoljice iz Zagreba, predstavljeno je djelovanje i život pionira hrvatske fotografije - Dragutina Antuna Parčića, istakla je Kirasić-Nekić. Još prošle godine, Foto klub Krk aplicirao je natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske, i to projektom Putovima Dragutina Antuna Parčića. Moram priznati, u ovome kontekstu, da prije nekoliko godina, za njega uopće nisam znala, sve dok Mirna Lipovac, inače tajnica Društva prijatelja glagoljice, u Vrbniku nije održala jedno iznimno predavanje. Ondje sam se prvi put upoznala s Parčićem i njegovom svestranošću, a slična je predavanja Foto klub Krk potom organizirao u još nekoliko prigoda na različitim lokacijama, a sve u namjeri da javnost upozna ne samo s Parčićevom predanošću fotografiji, već i kao leksikografa, prevodioca, botaničara, tipografa ili čuvara glagoljice i glagoljske baštine. U sklopu spomenutog projekta, Parčića nismo predstavljali samo na našem otoku, na lokacijama povezanim s njegovim životom, poput Vrbnika i Glavotoka, već smo obišli i druga, za njegovu biografiju relevantna mjesta poput Zadra ili otoka Ugljana, zaključila je Kirasić-Nekić.
Spomenimo i to kako, od 2022. godine, upravo ime Dragutina Antuna Parčića nosi glavna nagrada - Grand Prix - koju Foto klub Krk dodjeljuje u sklopu međunarodnog fotografskog salona Summer Sea Sun.
Dokumentarna izložba Dragutin Antun Parčić - pionir hrvatske fotografije javnosti će na raspolaganju, sve do 20. ožujka, biti svakim radnim danom između 10.00 i 13.00 sati ili uz prethodnu najavu suorganizatoru Centru za kulturu Grada Krka mailom na: kultura@gradkrk.net ili telefonom na: 051 220 041.