U krčkim lukama uskoro deset novih lučkih redara

Novi list, 14. siječnja 2014.
 
Dojam da u Županijskoj lučkoj upravi Krk - instituciji koja skrbi i upravlja sa čak 23 luke na otoku Krku pušu neki novi, reklo bi se i konkretniji vjetrovi potvrdio je naš jučerašnji razgovor s novim ravnateljem Anđelkom Petrinićem, koji je dirigentsku palicu od Dijane Mihaljević formalno preuzeo s prvim danom prosinca.
Naznake da su se Petrinićevim dolaskom u bodulskoj Lučkoj upravi počele događati brojne promjene potvrdilo je već njegovo nabrajanje prioritetnih projekata koji su, početkom ishođenja dokumentacije nužne za njihovu realizaciju, sad napokon pomaknuti s mrtve točke na kojoj su zapinjali već godinama (ako ne i desetljećima). 
Moja je filozofija da, ako nešto uistinu želiš realizirati, prvi korak koji odmah moraš poduzeti treba biti izrada sve dokumentacije i ishođenje dozvola potrebitih za začetak izgradnje željenih lučkih objekata, riječi su kojima je ravnatelj Petrinić prilično rezolutno otvorio naš razgovor o današnjem stanju i lučkoj sutrašnjici otoka Krka. 
    
Uvođenje reda
 
Ne ulazeći u razloge zbog kojih potrebni i od otočana dugo željeni projekti ulaganja u lučku infrastrukturu krčkih mjesta, makar u projektnom smislu, nisu pripremljeni već ranije, danas s priličnom sigurnošću mogu reći da će upravo 2014. godina na tom planu biti prekretnica te da će u skorijoj budućnosti izvjesnost glavnine zahvata na podizanju kvalitete i širenju kapaciteta krčkih luka biti na znatno višoj, rekao bih i prilično opipljivoj razini, nastavlja Petrinić potvrđujući te riječi navodima kako su, osim započelih zahvata na širenju kapaciteta trajektnog pristaništa Valbiska te sanaciji Male rive u Baški, ovih dana pokrenuti i postupci ishođenja dozvola i za nužne zahvate unutar krčke gradske luke, ali i luka na području Baške, Punat i Njivice. Petrinić koji je, prije preuzimanja dužnosti prvog operativca ŽLU Krk punih 14 godina bio ravnatelj creske Županijske luke uprave ističe kako jednom od svojih najvažnijih zadaća vidi uvođenje reda u krčke luke, i to kroz preuzimanje poslova upravljanja od njihovih dosadašnjih koncesionara, mahom lokalnih komunalnih društava koja su do sad više ili manje uspješno vedrila i oblačila lučkim područjima koja spadaju pod ingerenciju ŽLU-a. Prvo što sam uvidio po preuzimanju dužnosti bila je činjenica da su otočne lokalne samouprave dobrim dijelom kaskale s izradom projektne dokumentacije odnosno ishođenje dozvola za izgradnju željenih lučkih sadržaja. Proteklih smo tjedana, upravo u suradnji s općinarima, pokrenuli dosta širok obim izrade projektne dokumentacije pa je tako ovih dana podnesen zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole za zahvat uređenja i dogradnje Luke Krk, potom i za zahvate na području Luke Baška, područja u koje bi se trebalo ulagati temeljem idejnog rješenja koje je svojevremeno izradila tamošnja lokalna samouprava, naglašava Petrinić. 
    
Punat, Njivice, Omišalj...
 
Ravnatelj ŽLU Krk kaže i kako je već neko vrijeme u intenzivnim razgovorima s čelništvom Općine Punat za čiju bi se luku, također u skorijoj budućnosti, trebali pokrenuti postupci izrade nužne projektne dokumentacije. Idemo i u projektnu dokumentacije realizacije druge faze odnosno nastavka izgradnje i dogradnje Luke Njivice te smo jednako tako i u razgovorima s Općinom Omišalj vezanim uz planove produljenja rive u tom najsjevernijem krčkom loklanom središtu. Svjestan sam da su spomenuti projekti više-manje na tapetu već godinama, ako ne i desetljećima, ali sad napokon činimo konkretne korake njihova oživotvorenja koje će sad ovisiti isključivo o raspoloživim sredstvima ili bolje rečeno našoj sposobnosti da u njih uključimo subjekte koji bi, nalazeći interes u komercijalnom dijelu takvih zahvata, s ŽLU-om bili voljni ući u njihovo financiranje. 
 
Nova organizacija
 
Moramo biti svjesni da su ulaganja u takve objekte prilično zahtjevna i skupa, na koncu - sam projekt Luke Krk teži je od deset milijuna eura, ali vodeći se iskustvima koje sam ste kao na realizaciji sličnih projekata na otoku Cresu, uvjeren sam da se svi ti zahvati ipak mogu realizirati. Većina planiranih projekata mogla bi se ostvariti kroz traženje koncesionara koji bi bio zainteresiran za financiranje izgradnje i dogradnje tih luka, naravno uz uvjet da mu nakon toga na ugovoreni period povjerimo upravljanje komercijalnim odnosno nautičkim dijelovima tih luka dok bi njihovim komunalnim djelovima upravljala Županijska lučka uprava.     
Za takve aranžmane, zapravo svojevrsne oblike javno-privatnog partnerstva, uvijek ima interesa i uvjeren sam da su upravo takvi modeli najbolji i najbrži način ostvarenja potreba otočnih zajednica čije luke već dulje vrijeme ne uspijevaju pokriti potrebe niti domicilnog stanovništva, a kamoli turizma. S tim i takvim intencijama povezana je i novina vezana uz preuzimanje brige o lučkim područjima koju kanimo oživotvoriti kroz naš unutarnjeorganizacijski preustroj odnosno zapošljavanje većeg broja novih službenika. Već za koji dan izlazimo s natječajem za zapošljavanje deset lučkih redara, ljudi koji će voditi brigu o lukama otoka Krka. Grad Krk tako će, vjerujem već tijekom ožujka, dobiti svog stalno zaposlenog lučkog redara, jednako tako i Baška, odnosno Punat. Neki će redari skrbiti i za područja koja obuhvaćaju više luka poput onih na području Njivica i Omišlja kao i na području Općine Vrbnik odnosno mjesta na području Općine Dobrinj (Soline, Čižići, Šilo i Klimno). Desetorici stalnozaposlenih tijekom ljeta će pomagati i određeni broj sezonskih lučkih redara koje kanimo angažirati prema potrebi. U svakom slučaju, u tijeku su velike promjene, promjene koje ne teku uvijek i svugdje glatko, ali i koje će, siguran sam, u konačnici podići kvalitetu krčkih luka čije je upravljanje, u pravilu, do sad bivalo prepušteno koncesionarima odnosno komunalnim društvima. Držim da ćemo preuzimanjem poslova održavanja reda u lukama, a time i sredstava koja se s tog osnova prihoduju, popraviti sliku svih krčkih luka i osigurati da se novac uprihođen od luka i korištenja lučkih objekata bolje i učinkovitije vrati njihovu održavanju i osuvremenjivanju, zaključio je Anđelko Petrinić. 
 
U Upravnim vijećima ŽLU uskoro i lokalni predstavnici 
    
Novi ravnatelj ŽLU Krk zadovoljan je ostvarenom suradnjom s čelnicima i čelnicama krčkih lokalnih samouprava. 
Znam da je lani s njihove strane u više navrata bilo iskazivano nezadovoljstvo načinom rada ustanove kojom odnedavna ravnam te da su predlagana rješenja kojim se željelo osigurati da otočne općine i Grad Krk uđu u osnivačku strukturu ŽLU-a. Stav je Županije da je ovaj vid upravljanja lukama zaživio i da ipak donosi željene rezultate tako da bi, ne dođe li do nekih drastičnijih izmjena mjerodavnog zakonodavstva, današnji sustav ipak trebao ostati u današnjim okvirima s time da će, koliko znam i čujem, lokalne jedinice uskoro ipak dobiti pravo uključenja svog predstavnika u Upravna vijeća Županijskih lučkih uprava, zaključuje Petrinić. 
    
Radovi u lukama Valbiska i Baška gotovo do sezone 
    
Upitan o terminskim planovima ostvarenja pokrenutih projekata, Petrinić kaže da će radovi u luci Valbiska, ali i luci Baška (na rekonstrukciji Male rive op.a.) biti gotovi do početka turističke sezone dok bi se građevinske dozvole za planirane zahvate u lukama Krk, Punat, Baška, Omišalj i Njivice na njegovom stolu trebale naći do konca ljeta. Nakon toga ostaje nam tek raditi na realizaciji tih projekata koji, koliko god naoko mogli izgledati zahtjevni i skupi, zahvaljujući spomenutim modelima koncesioniranja i javno-privatnog partnerstva ipak jesu i dostižni, i ostvarivi, završio je Petrinić. [Mladen Trinajstić]