U Rijeci: Izložba Prvih pet predmeta prve Civilne muzejske zbirke u Hrvatskoj

Izložbom Prvih pet predmeta prve Civilne muzejske zbirke u Hrvatskoj Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka predstavlja nove akvizicije novoosnovane Civilne muzejske zbirke koje su dijelom fundusa Muzeja postale temeljem prijedloga i odabira građana.

Izložba će in situ, zbog epidemioloških prilika, biti predstavljena isključivo medijima, a ostalima prijenosom uživo: 04. rujna 2020. godine, s početkom u 12.00 sati, i to putem Facebook profila. Inače, postav će svim zainteresiranima na raspolaganju biti sve do 05. listopada.

Osnivanjem Građanskog muzejskog vijeća (GMV) u siječnju prošle godine, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka prvi je u Hrvatskoj implementirao praksu sudioničkog upravljanja u muzejima. Naime, tim je aktom započeo s procesom demokratizacije, intenziviravši svoju prilagodbu potrebama zajednice te prikupljačkoj djelatnosti pristupivši na posve nov i inventivan način. Javnim pozivom pod motom Kako želimo da nas buduće generacije pamte? odlučio je da s građanima podijeli odgovornost odabira baštine vrijedne čuvanja u muzejima.

Građani su, tako, bili pozvani predlagati predmete koji su u skladu s UNESCO-ovim i ICOM-ovim preporukama o potrebi zaštite, mogavši pored materijalne, predlagati i segmente nematerijalne baštine. Od javnosti je, s obzirom na potonje, zatraženo da fotografijom, video ili audio zapisom, dokumentiraju neki fragment nematerijalne baštine iz vlastita okruženja poput običaja, vještine, pjesme, plesa, rituala, pojave, vjerovanja, znanja ili sjećanja. Na taj su se način mnogi aktivno uključili u proces pretvorbe pojavnosti duhovnog stvaralaštva u nove muzejske artefakte koji se čuvaju za budućnost.

Putem digitalne platforme Muzeja ukupno je predloženo 11 predmeta koji su podržani sa 166 glasova, a pet najpopularnijih u konačnici je izabrano da bude dijelom izložbe. Muzej će, nadalje, svake godine ponavljati javni poziv te zajedno s građanima kreirati prvu Civilnu muzejsku zbirku u Hrvatskoj.

Ova je inicijativa dio programa koji se provodi u okviru projekta Europskog socijalnog fonda pod nazivom Muzej budućnosti - Građansko muzejsko vijeće kao model sudioničkog upravljanja, i to u suradnji s petero partnera: Udrugom Žmergo, Kreativnim kolektivom Kombinat, Centrom za poticanje darovitosti, Udrugom slijepih Primorsko-goranske županije te Maticom umirovljenika Grada Rijeke.