Uvod u Dane grada Krka: Otvorena fotografska izložba autorice Nives Papandopulo

Kao prvi od čitavog niza kulturnih programa kojim se u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka obilježavaju Dani grada Krka i Biskupije Krk, posvećeni njihovom zaštitniku - sv. Kvirinu, 20. svibnja 2025. godine, pred punim auditorijem Galerije Decumanus, otvorena je izložba crno-bijelih fotografija U sjeni, iz sjene autorice Nives Papndopulo.

Izložbu je, uz autoricu predstavila kustosica i autorica recenzije publicirane u pratećem (dvojezičnom) katalogu prof. Luisa Ritoša, dok je u program proslave Dana grada Krka, kao i u ovogodišnji službeni dio galerijskog program uvela ravnateljica Centra za kulturu Grada Krka Maja Parentić.

– Drago mi je da vas mogu pozdraviti u ovolikom broju, i to upravo na otvorenju fotografske izložbe autorice Nives Papandopulo s kojom ne započinjemo samo program proslave Dana grada Krka, već i službeni dio ovogodišnjeg galerijskog programa, kazala je Parentić. U narednim će se danima, sv. Kvirinu u čast, odvijati mnogi kulturni programi, počevši od premjernog izdanja smotre klapa kojom će biti obuhvaćeno osam klapskih/zborskih sastava, preko predstavljanja popularno-znanstvenog romana Kugla - putovanje u Zemljinu prošlost krčke autorice Karmele Vajdoher Žilić, pa sve do izložbe modnog dizajna HITOMO 42 krčkog autora Chrisa Mršića i promenadnog koncerta Gradske glazbe Krk. Službeni dio galerijskog programa tako će pored izložbi Nives Papandopulo i Chrisa Mršića donijeti još mnoga iznenađenja - tri izložbe obuhvaćane projektom LINK IN ART 11 na temu Suvremena znanstveno-fantastična likovnost: Ostanimo u budućnosti (utopija/distopija) i dvije izložbe obuhvaćane projektom U kontrapunktu 11 na temu Stvaranje: Materija-antimaterija. U sklopu prvospomenutog projekta predstavit će se autori Zoltan Horvat - Cološ, Zdravko Milić i Vice Glibeta, a u sklopu drugospomenutog Vladimir Tomić i Kristina Čehulić, istakla je Parentić.

 

 

– U beskrajnom žamoru informacija radovi Nives Papandopulo izranjaju kao male oaze predaha, svaki njen kadar odaje smirenost i kontemplaciju, uvela je Ritoša. Ona često koristi dijagonalnu kompoziciju koja aktivira i oživljava prizor, pa iako reducirana elementima njezina fotografija ostaje pokrenuta i interesantna. U Krku izloženi radovi mogu se podijeliti u dva segmenta, od kojih jedan nosi ozbiljan ton, prožet promišljanjima o životu i postojanju, a drugi izražava joie de vivre - veselje, spontanost i ljepotu života. Oba segmenta čvrsto su isprepletena, kao jin-jang simbol i oslikavaju svojevrstan vizualni dnevnički zapis autorice. Crno-bijela fotografija oduvijek nosi notu nostalgije i priziva duh prošlih vremena. U radovima Nives Papandopulo, kontrast crnog i bijelog ne funkcionira samo kao estetski element, već postaje sredstvo pripovijedanja koje promatrača vodi u svijet između mašte i stvarnosti. Igra svjetla i sjene oblikuje prizore nalik filmskim i/ili bajkovitim kadrovima, u kojima sjene preuzimaju glavnu ulogu. Sadržaj fotografija ne iscrpljuje se u onome što je vidljivo na prvi pogled, već promatrajući ih dulje, uočavamo slojevite vizualne obrasce i skrivena značenja. Njezini radovi pružaju nam mogućnost igre prepoznavanja tajnih znakova u oblacima, sjenama i pejzažima. Primjerice, u radu U galopu, tamna silueta žbunja ocrtava lik konja, dok na slici Španjulet iz oblaka dima izranja figura žene. Ovo traganje i pronalazak oblika otvara višeslojnu komunikaciju s autoricom, prenosi nas u dječje sanjivo maštanje i zaigranost. Vesela poletnost pršti iz slike Varijacije gdje skok u vodu postaje skok u svijet imaginacije. Jedan od ponavljajućih motiva u njenim radovima je lik tajanstvenog muškarca sa šeširom, koji luta pustim krajolicima. Njegova enigmatična prisutnost evocira osjećaj otuđenosti te nas povezuje s egzistencijalističkim temama iz književnosti i filozofije. Pejzaži sa svojom prostranošću i intenzivnom svjetlošću, podsjećaju nas na alžirske prizore iz Camusove zbirke eseja Ljeto (1942.) u kojoj se potraga za smislom stapa s mediteranskim vizurama. Zanimljivo je da ovaj fotografski opus nastaje tijekom pandemijske izolacije, u svijetu usporene svakodnevice, kada je ljudska aktivnost bila svedena na minimum. Iako su strah i neizvjesnost dominirali, vidjeli smo i pozitivne učinke usporavanja, priroda je dobila priliku za regeneraciju, a ljudi su, lišeni užurbanosti, otkrili nove mogućnosti postojanja i djelovanja. Ova iskustva reflektiraju se u Nivesinim djelima, pri čemu čovjek više nije središnji subjekt već postaje sjena u većem poretku stvari, prisutan, ali ne i dominantan, ustvrdila je Ritoša.

Izložba U sjeni, iz sjene bit će otvorena sve do 02. lipnja, a moći će se razgledati svakim danom (izuzev nedjelje) od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 21.00 sat ili uz prethodnu najavu organizatoru Centru za kulturu Grada Krka, telefonom na 051 220 041 ili e-mailom na: kultura@gradkrk.net.


Katalog izložbe [.pdf]
Programska knjižica: Dani grada Krka [.pdf]