I ove godine stotinjak iseljenih otočana, i to uglavnom onih koji su novo utočište pronašli u SAD-u, prvi je dan kolovoza iskoristilo za ugodno druženje uz prigodni program što su ga zajednički organizirali Grad Krk i Centar za kulturu Grada Krka.
Naime, mnogi krčki iseljenici dolazak na rodni otok vezuju upravo uz početak kolovoza, a razlog tome nije tek uživanje u najtoplijem dijelu godine već i želja da se sudjeluje u sada već tradicionalnom godišnjem okupljanju čiji se počeci vezuju uz 2002. godinu. Obzirom da se ovaj program, danas poznat kao Dan iseljenika otoka Krka, svake godine odigrava u drugom otočnom mjestu, čast da ugoste svoje iseljene prijatelje ove je pripala upravo Krčanima.
Okupljanje je tako, u ranim popodnevnim satima, zapčelo na slikovitom Trgu krčkih glagoljaša, gdje je sve pristigle, u društvu suradnika, dočekao gradonačelnik Darijo Vasilić, poželjevši im dobrodošlicu i ugodan boravak u ovome povijesnom gradu. Potom je, njima u čast, u obližnjoj crkvi Gospe od Zdravlja služeno misno slavlje što ga je predvodio krčki župnik Anton Valković, i to uz dvojicu svećenika - Antona Zeca i Antona Bozanića - koji su godinama sudjelovali u radu Hrvatske katoličke misije Bl. Ivana Merza u New Yorku. Uz neizostavni zvuk sopila, iseljenici su zatim dopraćeni do susjedne Scene Zidine, gdje im je organiziran kulturno-zabavni program povjeren uvijek zanimljivom Alenu Poliću, inače višestruko nagrađivanom izvođaču posvećenom izričaju koji uporište pronalazi u bogatoj glazbenoj baštini i narodnoj predaji Primorja. Druženje je, uz večeru, naravno u dobroj atmosferi, nastavljeno na terasi Hotela Bor gdje je okupljene vječnim hitovima zabavljao Željko Tabako, a nije na odmet spomenuti ni knjigu Damjana Miletića Zeleno i plavo na pijate koja je, kao uspomena na jubilarni, 15. Dan iseljenika otoka Krka, naposljetku uručena svim njegovim sudionicima.
Podsjetimo, Krčani su se u većem broju počeli iseljavati u drugoj polovini 19. stoljeća, a proces njihova iseljavanja tekao je na mahove, s time da je zadnji veći val masovnog odlaženja s otoka zabilježen 60-tih godina prošlog stoljeća. Otočani su se u najvećem broju useljavali u SAD, potom Kanadu, ali i ostale zemlje svijeta, a najveći ih se broj nastanio u New Yorku, gdje i danas aktivno djeluje nekoliko iseljeničkih društava: Klub Otok Krk - New York, Klub žena otoka Krka u New Yorku, Dubasnica Social Club te Društvo Omišljana u New Yorku.