Krčani izdvojili svoje javnozdravstvene prioritete

Konsenzus konferencija koja se u okviru projekta Zdravi grad/županija priređuje svakih pet godina, ove se, 20. svibnja, u povodu obilježavanja Dana zdravih gradova, održala u krčkoj Velikoj vijećnici, i to s ciljem podnošenja izvještaja o poduzetim aktivnostima u prethodnoj fazi te (re)definiranja prioritetnih područja aktivnosti u narednom petogodišnjem razdoblju.

Polazeći od temeljnih načela projekta Zdravi grad/županija, multisektorskog pristupa i aktivnog sudjelovanja građana, Konferencija je okupila širok spektar sudionika, predstavnika različitih društvenih skupina, od čelnika krčkih lokalnih samouprava, djelatnika ustanova zdravstvene i socijalne skrbi, preko članova različitih udruga civilnog društva, pa sve do brojnih društveno angažiranih otočana.
U ulozi domaćina okupljenima se obratio krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, primijetivši da su Krčani učinili mnogo kako bi u ovu Konferenciju ušli što spremniji. Primjerice, uspostavljen je sustav gospodarenja otpadom otoka Krka koji svojim rezultatima prednjači na nacionalnoj razini, usvojena je Interdisciplinarna strategija nulte emisije stakleničkih plinova koja inzistira na energetskoj učinkovitosti te proizvodnji solarne i vjetro energije, a ne smijemo zaboraviti ni nešto manje, ali ipak vrijedne, projekte poput nedavne nabave električnog vozila za potrebe gradskog komunalng, odnosno prometnog redarstva. Iz svega toga, zaključuje Vasilić, razvidan je naš trud u promoviranju zdravlja i čistog okoliša što nas zasigurno svrstava u zajednice zdravih općina, gradova i županija. 
Nakon uvodnih izlaganja kroz koja su dobiveni osnovni pokazatelji o trenutnom stanju zdravlja naše zajednice, sudionici Konferencije kroz rad u nekoliko manjih grupa definirali su prioritete koji bi trebali biti ugrađeni u Plan za zdravlje i socijalnu dobrobit otoka i Grada Krka, inače dokument čijim se usvajanjem na Gradskom i općinskim vijećima, stječe uvijet učlanjenja u Hrvatsku mrežu zdravih gradova i županija te dobiva status Zdravog Grada, odnosno prvog hrvatskog, ali i europskog Zdravog otoka (kao pridruženog člana Hrvatskoj mreži zdravih gradova i županija). Od niza predloženih prioriteta tako su kao najvažniji za naše buduće djelovanje u okviru ove inicijative izdvojeni: jačanje kapaciteta za samoorganiziranje mladih, širenje mreže izvaninstitucionalnih usluga za starije, unapređenje prometne povezanosti otoka, unapređenje dostupnosti zdravstvenih usluga, unapređenje kvalitete urbanog prostora i života te prevencija ovisnosti kod mladih.
Sljedeći korak predstavlja odabir voditelja pojedinih prioriteta te formiranje timova koji će pratiti njihovo ostvarivanje. Međutim, predviđa se kako će postupak ulaska Grada i otoka Krka u Hrvatsku mrežu zdravih gradova i županija teći relativno brzo, obzirom da je dosad značajn dio nužnih predradnji već odrađen.
Krčku konferenciju, u organizaciji Grada Krka, Primorsko-goranske županije i Hrvatske mreže zdravih gradova i županija, (pred)vodile su Iva Josipović, županijska koordinatorica projekta Zdravi grad/županija, Đulija Malatestinić, pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Primorsko-goranske županije te Selma Šogorić, nacionalna koordinatorica Hrvatske mreže zdravih gradova i županija.