Krčki osmaši u sklopu nacionalnog projekta posjetili Vukovar
U okviru projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru, 19. i 20. rujna 2024. godine, u Vukovaru su boravili učenici osmih razreda Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk i područnih škola Vrh, Baška, Punat i Vrbnik.
Obvezan projekt za sve osmaše u Hrvatskoj provodi se od 2014., i to u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar i Ministarstva hrvatskih branitelja Republike Hrvatske. Njegov je cilj učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Hrvatske. U okviru razrađenog programa učenici su upoznali sve odrednice Domovinskog rata te pojedinosti tromjesečne opsade Vukovara, organizaciju otpora, progonstvo Vukovaraca, stradanja, logore i zločin nad civilima.
Neposredno po dolasku u Vukovar, uz stručno vodstvo, obišli su izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata gdje su odslušali predavanje na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar, nakon čega su krenuli u šetnju vukovarskim ulicama koje su ih dovele do simbola grada Vukovara i hrvatskog zajedništva - Vukovarskog vodotornja. Sljedećeg su dana obišli i ostala memorijalna mjesta: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru i masovnu grobnicu na Ovčari, crkvu sv. Filipa i Jakova te Kukuruzni put - Put spasa. Mjesta su to koja izazivaju težinu ostavljajući otvorena pitanja o ljudskoj brutalnosti koja nadilazi zdrav razum; o zlu koje ne bira žrtve; o odsutnosti svake humanosti.
Grad Vukovar pao je 18. studenog 1991., no njegovi su se branitelji borili do kraja - prkosno i ponosno. Njihova žrtva nije bila uzaludna, ugradili su je u konačnu pobjedu i oslobođenje domovine, a razrušeni grad postao je simbolom otpora i nesalomljivog duha. Ovaj projekt trebao bi pomoći poslijeratnim generacijama u razumijevanju Domovinskog rata i Bitke za Vukovar ne samo kroz udžbeničko gradivo povijesti i stručna predavanja, već i obilaskom autentičnih lokacija. Potresna svjedočanstva i mjesta tragedije mlade tako opominju na teško izborenu slobodu u obrambenom ratu i žrtvu koju je podnio Vukovar, a trebali bi izazvati i suosjećanje sa žrtvama te potrebu iskazivanja zahvalnosti svima koji su dali svoje živote i podnijeli teret za domovinu.
Uz memorijalne znamenitosti, učenici su tijekom posjeta Vukovaru upoznali i bogatu kulturno-povijesnu baštinu Vukovarsko-srijemske županije i grada Vukovara, ne zaobilazeći pritom Gradski muzej Vukovar ili poznati Muzej vučedolske kulture gdje su imali priliku upoznati se s mnoštvom novih arheoloških i povijesnih podataka o jednoj od najstarijih kultura na ovim područjima.