Krčkom vrtiću dodijeljen zlatni status Eko vrtića
Dječjem vrtiću Katarina Frankopan ove je godine obnovljen status međunarodnog Eko vrtića, što znači da se naši mališani, vođeni svojim odgojiteljicama, od najranije dobi osvještavaju o važnosti očuvanja okoliša i prirode.
Obnova ovog statusa, sukladno protokolu, potvrđena je od strane međunarodne Zaklade za odgoj i obrazovanje (Foundation for Environmental and Education) sa sjedištem u Lisabonu temeljem izvješća koje međunarodnom koordinatoru dostavlja nacionalni koordinator iz Udruge Lijepa naša. Svečanost dodjele certifikata i Zelenih zastava eko vrtićima i školama sredinom svibnja održana je u Zagrebu, a istoj su prisustvovale delegacije iz cijele Hrvatske, među čijim je redovima svoje mjesto pronašla i ona krčka, vođena ravnateljicom Irenom Žic Orlić te direktorom otočne komunalne tvrtke Ponikve eko otok Krk Ivicom Plišićem, kao predstavnikom kumske ustanove.
Status Eko-vrtića ili škole predstavlja sustav nagrađivanja na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini što je ujedno i osobitost ovog prepoznatljivog i kvalitetnog modela odgoja i obrazovanja. Vrtići koji ispune postavljene kriterije i koji brigu za okoliš promiču kao trajnu vrijednost i način življenja, dobivaju povelju o statusu Eko-vrtića i Zelenu zastavu. Ovo prestižno međunarodno priznanje dodjeljuje se na dvije godine, a nakon toga slijedi prijava za obnovu statusa. Vrtić tako izvješćem mora dokazati da je u provedbi programa, prema zacrtanim smjernicama otišao korak dalje, odnosno produbio i proširio rad na temama vezanim uz ekologiju i održivi razvoj.
Krčka ustanova, u ovom je sustavu još od 2009. godine, što znači da će se Zelena zastava nastaviti vijoriti u svakom od osam područnih vrtića (Omišalj, Njivice, Malinska, Vrh, Punat, Baška, Vrbnik i Polje), kao i onom matičnom (Krk). Nije na odmet spomenuti kako je ustanova ove godine, radi mnogih u proteklom desetogodišnjem razdoblju uspješno realiziranih inicijativa, zaslužila ZLATNI status Eko vrtića, kao i posebno priznanje za provođenje svog ovogodišnjeg eko-projekta pod nazivom Veliki lov na biljke, a koji se provodi s ciljem povećanja broja i raznolikosti biljnih i životinjskih vrsta u okruženju vrtića u kojem mališani gotovo svakodnevno uživaju, boraveći u vrtovima i povrtnjacima koje sami formiraju, i o kojima predano skrbe.