Kao uvod u ovogodišnje, 62. izdanje Festivala folklora otoka Krka, 27. kolovoza, na Trgu Prikešte, pred ulazom u upravnu zgradu Općine Omišalj, predstavljen je nedavno objavljen nosač zvuka Cviće mi poje pokrilo (Adria Records) koji donosi trostruku kompilaciju izvorne glazbe otoka Krka s oba važna segmeta - sopnjom i kantom.
Naime, kako bi osigurao nov poticaj očuvanju, promicanju i prenošenju naše bogate folklorne baštine, točnije pučke glazbe koju toliko specifičnom čini netemperirani niz dvoglasja tjesnih intervala u svirci sopela i pučkom pjevanju, Centar za kulturu Grada Krka, u svojstvu izvršnog producenta, ovaj je (nekomercijalni) nosač zvuka izdao u nakladi od tisuću primjeraka, njime obuhvativši stotinjak narodnih pjesama i plesova u izvedbi lanova svih otočnih folklornih i kulturno-umjetničkih društava. Prvim CD-om tako je predstavljeno tradicijsko glazbeno nasljeđe Baške, Jurandvora, Gabonjina, Kornića, Krasa, Malinske, Dubašnice i Omišlja, drugim Dobrinja i Poljica, a trećim Njivica, Vrbnika, Vrha, Pinezića i Punta. Sadržaj svih triju CD-a, a temeljem ustupljenih snimka Hrvatske radiotelevizije i naknadno dosnimljenog materija, definirao je krčki melodiograf Ivan Pavačić Jecalićev koji potpisije i stručni osvrt uključen u informativnu knjižicu što prati ovaj kompilacijski triptih, a kojom su pored popisa objavljenih pjesama i plesova, zajedno s listom izvođača, obuhvaćene i fotografije nastale tijekom 60. Festivala folklora otoka Krka, 2014. godine održanog u gradu Krku. Dizajnerski dio posla bio je povjeren krčkom vizualnom umjetniku Igoru Gržetiću.
Ovo hvalevrijedno izdanje, uz neizostavnu sopnju i kanat, zajednički su predstavili omišaljska načelnica Mirela Ahmetović, ravnateljica Centra za kulturu Grada Krka Maja Parentić, te inicijator ovog projekta, ujedno i glazbeni urednik Ivan Pavačić Jecalićev.
Danas svjedočimo 81. obljetnici Festivala folklora otoka Krka (ako u obzir uzmemo trenutak njegova utemeljenja), uvodi Ahmetović, koji se u svom premijernom izdanju, održao upravo u Omišlju, na Mekotinama, a godinu dana kasnije na jednoj od najljepših otočnih placa - onoj omišaljskoj. U ovoj prigodi stoga je važno naglasiti kako kompilacija Cviće mi poje pokrilo predstavlja rezultat svega onog što je pred toliko godina krenulo iz Omišlja i preraslo u pravo festivalsko događanje, uvodeći doajenski praksu organiziranog prezentiranja otočne izvorne glazbe.
Pred dvije godine, ističe Parentić, održavanje festivalske priredbe u gradu Krku Hrvatskoj radioteleviziji omogućilo je da u suradnji s Udruženjem sopaca otoka Krka, kao i svih otočnih folkloraša - sopaca, kantadura i kanturica - zabilježi bogatstvo tradicijskih pjesama i plesova otoka Krka, što je naposljetku sabrano na izdanju kojem danas svjedočimo. Dokumentiranjem, stručnim valoriziranjem, a naposljetku i objavom ove kompilacije izvorna glazba otoka Krka postala je još dostupnija široj javnosti, a omogućena joj je i održivost, osobito u smjeru educiranja mladih o vrijednostima što ih isporučuje tradicija, i koje vitalnim čine identitet naših prostora, navodi Parentić.
Danas, naglašava Pavačić Jecalićev, u ovoj svečanoj prigodi otvorenja 62. Festivala folklora otoka Krka, u njegovoj 81. obljetnici, predstavljamo živi spomenik tradicijske kulture otoka Krka, trostruki album Cviće mi poje pokrilo, koji sadrži čak 118 napjeva pučke glazbe otoka Krka, od čega 41 narodnu pjesmu. U njegovom nastanku sudjelovala su sva otočna folklorna i kulturno-umjetnička društva, njih 12, zajedno s Udrugom sopaca otoka Krka, a na albumu je zastupljen svaki kutak Zlatnog otoka. Duboko sam uvjeren, priznaje Pavačić Jecalićev, da ovaj projekt predstavlja značajan doprinos opstojnosti našeg jedinstvenog glazbenog izričaja s poznatim tonskim nizom tijesnih intervala što ga danas, obzirom na njegovo zasluženo mjesto na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, prepoznaju, kako Europa, tako i svijet. Bez obzira na kretanja u suvremenoj glazbi, smatram kako će naša glazbena tradicija pronaći putove opstojnosti u naraštajima mladih koji su danas među nama, ali i onima koji će tek doći. Ovo će izdanje, prema tome, naći svoje mjesto u svim udruženjima predanim folkloru, kao i odgojno-obrazovnim ustanovama, postajući tako svojevrsnim temeljem na kojem ćemo i nadalje graditi najljepšu građevinu naše opstojnosti i trajanja našeg kulturnog identiteta, zaključuje Pavačić Jecalićev.
Nakon New Yorka, a sada i Omišlja, promoviranje ovog izdanja nastavlja se sredinom listopada u Kotoru, gdje Centar za kulturu Grada Krka gostuje izložbom Mile Kumbatović i Otona Glihe - Otok jedne ljubavi.