Svjetski dan zdravlja koji se svake godine, na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije, obilježava 07. travnja, ove je u Puntu i gradu Krku podržan nizom prigodnih aktivnosti iza kojih organizacijski stoji izuzetno vitalno Gradsko društvo Crvenog križa Krk.
Tako je uoči ovog dana posvećenog promicanju tema vezanih uz prioritetna područja iz djelokruga ljudskog zdravlja, 04. travnja, u Puntu, pod vodstvom dr. Ratka Gašparovića, organizirana izvrsno posjećena tribina o dijabetisu, za kojom je na središnjem krčkom trgu, 07. travnja, uslijedila višesatna akcija besplatnog mjerenja tlaka i šećera u krvi, a potom i program edukacije mladih o dobrovoljnom darivanju krvi, što ga je u društvu Marije Jakominić, ravnateljice Gradskog društva Crvenog križa Krk, u prostoru Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, provela dr. Vesna Čavar, stručna suradnica Crvenog križa Primorsko-goranske županije za zdravstveno-socijalne programe. Okupljeni maturanti tom su prigodom spoznali sve relevantne informacije o dobrovoljnom darivanju krvi, što je ujedno trebala biti motivacija, ali i svojevrsna priprema za upuštanje u taj hvalevrijedan čin. Naime, već 11. travnja srednjoškolci su pozvani da podrže akciju koja se redovno, nekoliko puta godišnje, provodi u krčkom Domu zdravlja.
Darivanjem u humanitarne svrhe, a potom i darivanjem krvi, uvodi Jakominić, čovjek ne daruje samo od sebe, već i dio sebe, za što je potrebna iznimna plemenitost. Jer, čovjek čovjeku može pomoći na mnoge načine, ali ipak je najvažnije pomoći od srca, čime zadužujemo društvo, koje danas, više nego ikad prije, vapi za kapljom humanosti. Stoga, ovim predavanjem, zaključuje Jakominić, upravo vas - mlade - želimo potaknuti da postanete nada potrebitima, ali i dobar primjer ostalima, dodajući, kako je pritom važno ugledati se na one koji već godinama žive s davalaštvom, jer darivanjem krvi ipak spašavamo ono najvrjednije, a to je ljudski život.
Postoji sedam načela na kojima se temelji pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, ističe Čavar, a jedan od njih svakako je ljudskost iliti drugačije rečeno humanost, s time da čin dobrovoljnog darivanja krvi predstavlja odraz upravo tih osobina te ga je zato, kao možebitnu sponu između svih nas, važno čuvati i poticati. Jer i prvom darovanom kapljicom napravili smo veliki korak prema spašavanju nečijeg života, a svi znamo koliko on vrijedi. Sam darivatelj, nastavlja Čavar, prva je i najvažnija karika u lancu darivanja krvi, a taj lanac mora biti u potpunosti siguran, što on i jest, iako nam se neprestano nameću novi izazovi koje medicina nastoji preduhitriti ili rješavati u startu. Kao što Crveni križ ima svoja načela tako ih ima i samo darivanje krvi, a to su prije svega dobrovoljnost, solidarnost i anonimnost, ali i princip besplatnosti koji proizlazi iz naputka Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca kojim je sugerirano da se krv prikuplja dobrovoljno budući da je u sustav uključen veliki broj volontera, pa čak se i pokazalo kako u tom slučaju novac nije najbolji motivator, već je to isključivo želja za humanošću i pomaganjem, zaključuje Čavar.