Na inicijativu Gradskog društva Crvenog križa Krk, u suradnji s Hrvatskim Crvenim križem i Ministarstvom zdravlja, za početak mjeseca ožujka najavljen je start programa Prevencije i smanjenja prekomjerne tjelesne težine koji će po modelu savjetovališta provoditi dr. med. Ratko Gašparović.
Radi se o inicijativi koja će u početku, iako ne isključivo, ističe Marija Jakominić, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Krk, biti namijenjena osobama starije životne dobi koje žele provjeriti stanje svog zdravlja vezano uz parametre uhranjenosti, naučiti što je prekomjerna tjelesna težina, koje su njezine posljedice i što joj pogoduje te saznati kako promijeniti životne navike s ciljem postizanja što optimalnije tjelesne težine. Oni koji uđu u ovaj program najprije će doznati indeks tjelesne mase i WHR (waist to hip ratio) vrijednost, a nakon mjerenja krvnog tlaka i razine šećera u krvi, inidividualnim pristupom planirati će se ishrana i izrađivati smjernice za tjelesnu aktivnost; sve to uz podršku niza edukativnih sadržaja (predavanja i tribina) vezanih uz problem prekomjerne tjelesne težine. Za sve koji se žele priključiti ovom programu važno je da se odazovu javnom pozivu koji će uskoro biti pušten u različite lokalne medije. Isti se, obzirom na odaziv, planira provoditi na područjima svih jedinica lokalne samouprave otoka, i to u formi radnih grupa.
Seminari za edukaciju voditelja takvih savjetovališta, koji nose ovaj nacionalni projekt, nastavlja Jakominić, započeli su prošle godine u Lovranu, a nastavljeni su ove u Zagrebu. Tijekom zagrebačke radionice okupljeni voditelji budućih savjetovališta dobili su priliku saznati više o temama poput povezanosti emocionalnog stresa i prekomjerne tjelesne težine, komunikacijskih vještina u medicini ili vrlo uspješnom modelu grupne terapije u liječenju pretilosti. Radionicu su vodili eminentni stručnjaci iz Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu - dr. med. Veljko Đorđević i dr. med. Marijana Braš.
Debljina je postala jedan od vodećih javno-zdravstvenih problema suvremenog društva, stoji u brošuri Hrvatskog Crvenog križa i Ministarstvom zdravlja koja predstavlja podlogu ove inicijative. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije približno milijarda odraslih osoba ima povećanu tjelesnu težinu, dok ih je oko 300 milijuna debelo. Porast prekomjerne tjelesne težine u Hrvatskoj zapaža se ponaviše u većim gradskim sredinama, među odraslima, i to uglavnom iznad četrdesete godine života. Prema istraživanju provedenom 2003. godine među odraslom populacijom u Hrvatskoj (od 18 do 74 godine) čak 58,2% žena i 68,3% muškaraca imalo je prekomjernu tjelesnu teženu. U prevenciju daljnjeg razvoja problema s prekomjernom tjelesnom težinom potrebno je tako osim zdravstvene uključiti i o ostale stručne službe, odnosno sve one koji mogu osigurati uvjete za provođenje potrebnih mjera i aktivnosti na osobnoj ili društvenoj razini.