novilist.hr, 20. svibnja 2015.
Putnički terminal Zračne luke Rijeka, malo pomalo, poprima sasvim drugačije, oku ugodnije obličje.
Nakon današnjeg događanja za to se prometno čvorište sad napokon ne može reći da je neugledno zdanje obilježeno zastarjelim interijerskim dizajnom, primjerenim nekim davnim godinama prošloga stoljeća, kako je taj kompleks još donedavna izgledao, i to unatoč njegovim iznimnim arhitektonskim vrijednostima. Župan Zlatko Komadina u društvu svojih najbližih suradnika, predstavnika otočnih i jedinica lokalne samouprave s cijelog Kvarnera te brojnih muzealaca, ondje je, naime, otvorio Muzejski terminal kojim je u putnicima namijenjenom prostoru Zračne luke Rijeka oživotvoren zanimljiv i jedinstven projekt svojevrsnog muzeja na aerodromu.
Mural Otona Glihe
Predstavljeni Muzejski terminal, u suradnji s brojnim muzejskim ustanovama s područja PGŽ-a, realiziran je na inicijativu Primorsko-goranske županije, a sve s ciljem promocije muzejskih sadržaja i kulturne baštine primorskoga kraja te oplemenjivanja riječkog aerodroma koji je tim činom, naglasio je župan Komadina, uz važno prometno, postao i kulturno čvorište ovog dijela naše zemlje. Zamisao postave muzejske galerije u zračnoj luci potekla je od čelnog čovjeka tog aerodroma Tomislava Palalića koji je, u nastojanjima revitalizacije i bolje prezentacije ondje ugrađenog golemog murala Otona Glihe (postavljenog još 1970. godine prigodom izgradnje aerodromske zgrade op.a.), došao na ideju da se interijersko, ali i sadržajno oblikovanje putničkog terminala zračne luke upotpuni i obogati nizom prigodinih stacionarnih izložbenih postava kojima bi se trajno uljepšala cjelokupna unutrašnjost Zračne luke Rijeka.
Muzejski terminal, doznali smo tako od muzealaca koji su se priključili projektu obogaćenja interijera tog arhitektonski vrlo skladnog objekta, sadrži čak 25 grafika, slika, skulptura i instalacija iz fundusa riječkog Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, jednako kao i niz izložbenih postava iz muzejskih riznica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Muzeja Grada Rijeke, Prirodoslovnog muzeja Rijeka te Muzeja Grada Crikvenice.
Velika aerodromska galerija, doznali smo, u dijelu izložbenih postava će se neprestano mijenjati, obogaćivati i prilagođavati posebnim prigodama, zbog čega će netom predstavljeni Muzejski terminal živjeti bogat i raznovrstan život, ne gubeći svoju osnovnu i najvažniju nakanu - upoznavanje putnika namjernika s bogatstvom kulturne, povijesne, ali i umjetničke baštine žitelja primorsko-goranskog kraja, kao i cijele Hrvatske.
U sljedećih mjesec dana dio svoje muzejske građe na aerodromu će tako predstaviti i Hrvatski muzej turizma, a spomena je vrijedan i podatak kako se unutar prostranog treminalskog čekališta mjesta našlo i za uređenje prigodnog dječjeg kutka nazvanog Znalac muzealac. U sklopu njega će se mališani moći zabaviti igrajući podni muzeološki Čovječe ne ljuti se. [Mladen Trinajstić]