U Velikoj gradskoj vijećnici, 07. prosinca 2016. godine, pred solidno popunjenim auditorijem, predstavljena je povijesna monografija Grad Krk - upravno, crkveno, kulturno i gospodarsko središte grada Krka čiji sadržaj potpisuje istaknuti istraživač otočne povijesti dr. sc. Anton Bozanić. Pod uredničkom palicom Josipa Žgaljića knjiga je objavljena u nakladi Grada Krka.
Na samom početku, uvevši u događanje, okupljenima su se obratili gradonačelnik Darijo Vasilić, krčki biskup Ivica Petanjak i akademik Petar Strčić, dok je čast da rukopis predstave, pored autora, pripala recenzentu dr. sc. Franji Velčiću i direktorici izvršnog nakladnika Glose Kseniji Čulini, s time da je uloga moderatorice povjerena mr. sc. Milici Zužić. U glazbenom dijelu promocije okupljene je oduševio vokal Andrine Frlete, praćen gitarom Antonija Rožmarića.
U Prigodnom slovu ove vrijedne publikacije koju danas predstavljamo, ističe Vasilić, posebno sam se osvrnuo na dugovječnost i kontinuitet života u gradu Krku koji je od predantičkog razdoblja, preko antike i srednjeg vijeka, pa sve do danas bio jedno dobro utvrđeno i uredno organizirano mjesto, svojevrsno središte građanskog života otoka Krka. Naš grad tako je već u rimsko vrijeme bio municipij imavši tada i dekurione - gradske vijećnike koji su donosili odluke o tome na koji će se način ovdje živjeti, a ne smijemo u ovom kontekstu zaboraviti ni gradski statut iz 13. stoljeća koji, također, vrlo precizno uređuje ovdašnje življenje. Krk je grad s pregršt spomenika, grad bogat latinskom i glagoljičkom baštinom, grad koji je uvijek bio otvoren i tolerantan poštujući sve svoje građane i goste, a što se, moram kazati, uščuvalo sve do danas. Krk je još po mnogočemu poseban i drugačiji, a upravo taj višetisućljetni kontinuitet života na istom mjestu zaslužio je da ga se predstavi jednim ovakvim lijepo grafički uređenim rukopisom, priznaje Vasilić.
Kada se povijest piše, nastavlja Petanjak, ona mora podlijegati određenim pravilima. Najprije, trebala bi biti znanstvena, točnije temeljiti se na određenim povijesnim dokumentima, a potom lijepo i jednostavno pisana kako bi privukla što više čitatelja. Vezujući se na to, ova će knjiga sigurno osigurati značajnu publiku, čemu u prilog ide njezin obim, struktura, ali i količina slikovnih materijala. Također, svako napisano djelo, pa tako i ovo, sigurno će pobuditi nova istraživanja, što predstavlja jednu od primarnih zadaća pisanja, tako da vama, dok budete iščitavali retke ove monografije, želim da krenete upravo u tom smjeru te da se svojim životima i kulturom upišete u otvorenu knjigu grada Krka, poručuje Petanjak.
Pisati knjigu o Krku danas, uvodi Velčić, nije isto što i pisati o nekom drugom otočnom mjestu, jer u slučaju našeg grada izazov je, obzirom na količinu objavljenih rukopisa, mnogo veći. Moj recenzentski zadatak stoga je bio ovo izdanje predstaviti u kontekstu dosad objavljenih knjiga na temu grada Krka, a njihov je broj zaista velik. Krenemo li s najrecentnijim izdanjima, ističe Velčić, moramo spomenuti Denisa Lešića i njegove vodiče otokom i gradom Krkom ispisane u posebnom žanru s fokusom na detalje koji su okosnica jedne lijepe priče. U svoje dvije nedavno objavljene studije Marijan Bradanović baštini otoka i grada Krka pristupa iz povijesno-umjetničke perspektive, i to vrlo znanstveno donoseći nisku dosad nepubliciranih podataka. Ovdje nesmijemo zaobići knjigu Krk - Splendidissima civitas Curictarum, čije redove potpisuje Anna Maria Fiorentin, inače vrlo detaljno i opširno djelo kojeg je s talijanskog preveo Franjo Matejčić, a koje upućuje na kultni rukopis Mihovila Bolonića i Ivana Žica Rokova - Otok Krk kroz vjekove. Od nešto starijih autora, nastavlja Velčić, poviješću Krka također su se bavili Ivo Feretić, Ivan Krstitelj Kubić, Giuseppe Vasilić, Vladislav Brusić i Josip Antun Kraljić, a sve nas to naposljetku vodi do ove posljednje objavljene knjige - povijesne čitanke posvećene gradu Krku koji je u ovom slučaju percipiran i obrađen kao upravno, crkveno i gospodarsko središte otoka. No, budući da se ovdje radi o jako opsežnoj temi knjiga Antona Bozanića, uvažavajući eklektični pristup, donosi mozaik svega onog što je autor smatrao važnim, vodeći se ne samo vlastitom već i perspektivom čitatelja, završava Velčić.
Monografija koju danas predstavljamo, nastavlja Čulina, šesto je u nizu autorskih djela Antona Bozanića o krčkim općinama, iako drugačije obzirom da je i sam grad Krk drugačiji od ostalih otočnih kaštela. Naime, ovo mjesto, kao upravo, crkveno, kulturno i gospodarsko središte otoka Krka, ali i jedno od najstarijih urbanih naselja u Hrvatskoj kojeg antički geografi i povjesničari spominju već na prijelazu iz stare u novu eru, zaslužilo je da mu se u pisanju povijesti pristupi na jedan poseban način. Knjiga tako na 180 stranica s gotovo 150 slikovnih priloga, kroz šest poglavlja (Krčka gradska jezgra - Splendidissima civitas Curictarum; Krk - grad i otok, stanovništvo i uprava; Krčka biskupija; Župa Krk; Krk nekada i danas - povijesne mijene; Krčko nematerijalno kulturno naslijeđe) na zanimljiv i jednostavan način daje povijest presjajnog grada Krčana, sjedišta Krčke biskupije, iznoseći kronološki događaje, opisujući crkve i kapele, ali i prateći sudbinu ljudi koji ovdje žive već tisućljećima. Prema tome, ovaj rukopis vrijedan je i važan dokument vremena ne samo za grad, već i otok Krk, što znači da bi mogao poslužiti kao izvrstan temelj svima onima koji i nadalje budu posvećeni istraživanju ovih prostora, zaključuje Čulina.
Monografija koja je pred vama, ističe Bozanić, usredotočena je isključivo na grad Krk dok se šireg otočnog područja dotiče samo onoliko koliko je potrebno za bolje razumijevanje povijesne uloge grada. Zadaća ove knjige jest da, iz današnje perspektive, progovori o Krku, kao otočnom središtu civilne i crkvene vlasti, o njegovoj prošlosti i sadašnjosti, o povijesnim mijenama i sadašnjem trenutku, o stolnoj crkvi - Krčkoj katedrali, samostanima, crkvama, gradskim zidinama, kulama, kulturnim spomenicima, ali i o novijim ustanovama i graditeljskim ostvarenjima. Nadalje, knjiga govori o razvoju, infrastrukturi, napretku grada, ali i o čuvanju vlastitog identiteta u globaliziranom suvremenom svijetu. Iz toga je razvidno, završava Bozanić, kako je riječ o djelu koje nastoji povezati i uskladiti prošlost sa sadašnjošću što ga čini sintezom, a iako objedinjavanje najrazličitijih povijesnih činjenica predstavlja težak i složen zadatak, u slaganju mozaika povijesne istine to je jednostavno neophodno.