Sukladno ugovorenim obvezama, između 28. listopada i 07. studenog, prošle godine, županijski Nastavni zavod za javno zdravstvo obavio je stručni nadzor nad provedbom preventivne dezinsekcije i deratizacije (DD mjera) na području Grada Krka, i to temeljem Programa mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca i glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje od javnozdravstvene važnosti za Grad Krk.
Stručni nadzor nad provedbom DD mjera ostvaren je je tijekom i nakon provedbe preventivne akcije (povjerene Trgovačkom društvu Dezinsekcija d.o.o. Rijeka) čime su evidentirane lokacije koje predstavljaju pogodna mjesta za rast i razmnožavanje populacije vektora zaraznih bolesti (specifičan okoliš stambenih i poslovnih objekata, spremnici za odlaganje otpada, okoliš nastambi za držanje životinja, suhozidi te ruševine i napušteni objekti).
Kako stoji u zaključku izvješća o obavljenom stručnom nadzoru nad provedenim preventivnim DD mjerama, stanje na terenu zadovoljava, a u odnosu na prethodnu akciju (realiziranu 2012.) nema bitnijih promjena po pitanju infestacije vaktora zaraznih bolesti. Uz to, istaknuto je kako su DD mjere provedene sukladno pravilima struke obzirom na način provedbe i pritom korištena sredstva.
Međutim, s ciljem što boljih rezultata, na kraju zaključka preporuča se sljedeće: (1.) uklanjanje svih neuređenih odlagališta komunalnih otpada i spriječavanje pojave novih, (2.) osiguravanje dovoljnog broja spremnika za otpad uz njegovo redovito odvoženje na uređeno odlagalište, osiguravanje redovitog čiščenja i dezinfekcije spremnika te apeliranje u cilju odgovornog ponašanja pri odlaganju otpada (odlaganje u zatvorenim vrećicama i zatvaranje spremnika nakon odlaganja), (3.) umanjenje broja potencijalnih legla komaraca upozoravanjem da se voda namijenjena polijevanju vrtova mora držati u zatvorenim spremnicima (i to najduže deset dana), da se u okoliš ne odlažu predmeti u kojima može doći do zadržavanja vode te da se barke na vezu redovito prazne ili da se u istima onemogući zadržavanje vode, (4.) spriječavanje držanja i hranjenja kućnih ljubimaca u okolišu stambenih zgrada, odnosno javnih površina, (5.) vođenje brige o uzgoju životinja te (6.) redovito uređivanje i održavanje javno zelenih površina.
Pridržavanjem preporučenih mjera smanjuje se potreba za provedbom DD mjera, a samim time i unos biocida u okoliš. Smanjenjem broja vektora zaraznih bolesti minimalizira se i potencijalna opasnost po zdravlje stanovnika na području Grada Krka.