Objavljena fotomonografija Putovima Frankopana
Nakon monografije, nedavno je predstavljena i fotomonografija Putovima Frankopana, nastala u sklopu projekta istoimene kulturno-turističke rute, a koja, na 200 stranica, čitateljima daje temeljit uvid u život Frankopana: od ondašnjih običaja i mode preko kulture i arhitekture do prava, predstavljajući, ujedno, i svih 20 objekata obuhvaćenih rutom - 17 kaštela, utvrđenih gradova i dvoraca te tri sakralna kompleksa.
Izdavač ove sadržajem vrijedne publikacije je Primorsko-goranska županija, s time da tekst potpisuje Velid Đekić, a fotografsku dokumentaciju Petar Fabijan, dok je urednička uloga povjerena Mili Kušiću. Sadržaj knjige podijeljen je u pet poglavlja: Uspon i pad obitelji koja je obilježila hrvatsku povijest, Vinodolski zakonik, najstariji hrvatski pravni dokument i Frankopanska državina, nakon čega slijede fotografijama bogato opremljeni prilozi posvećeni otoku Krku (Kaštel Gradec; Kaštel u Krku; Franjevački samostan Košljun) Vinodolu (Kaštel Grobnik; Kaštel Trsat; Kaštel u Bakru; Dvorac Nova Kraljevica; Stari grad Zrinskih; Kraljevica; Stari grad Hreljin; Kaštel Drivenik; Kaštel Grižane; Pavlinski samostan, Crikvenica; Kula u Bribiru; Kaštel s kulom Kvadrac, Novi Vinodolski; Stari grad Ledenice) i Gorskom kotaru (Dvorac Zrinskih u Čabru; Kaštel Zrinskih, Brod na Kupi; Dvorac Severin; Dvorac Stara Sušica; Manastir Gomirje), dakle predstavljanje svih 20 lokacija obuhvaćenih rutom kojima su od početka 12. do druge polovice 17. stoljeća Frankopani dali svoj pečat.
Također, kako bi se građane svih generacija potaknulo na obilazak rute Putovima Frankopana, izrađena je posebna aplikacija/igrica, izdan je vodič Prijatelj po putu, prospekti za svaki pojedini lokalitet, kao i prigodne slikovnice, a u školama Primorsko-goranske županije odrađene su edukacije kako bi se s Frankopanima na zabavan način, upoznali i najmlađi.
Podsjetimo, projekt Kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana, vrijedan 64 milijuna kuna, od čega se iz fondova Europske unije financira 47 milijuna kuna, pokrenut je kako bi se podsjetilo na značenje obitelji Frankopan djelomičnim obnavljanjem njihovih kaštela na području Primorsko-goranske županije te uspostavom kulturno-turističke rute koja povezuje lokalitete vezane uz Frankopane, a sve to u namjeri upoznavanja lokalnog stanovništva s bogatom frankopanskom ostavštinom i njezinog vrednovanja na turističkom tržištu.
Osim u tiskanom, fotomonografija je dostupna i u digitalnom formatu, a može se preuzeti: OVDJE.