Mnoštvo zanimljivih priloga u novom, jubilarnom izdanju Krčkog kalendara
U nakladi riječke novinarsko-nakladničke kuće Glosa, koja je početkom devedesetih nastavila višegodišnju tradiciju Društva Krčkih Hrvata, objavljen je Krčki kalendar za 2022. godinu.
Jubilarno, trideseto izdanje ove popularne otočne revije, koju iznova u svojstvu urednika potpisuje Josip Žgaljić, u kalendarskom dijelu, osim popisanih spomendana, blagdana, svetkovina krčkih crkava i kapela, pomičnih crkvenih svetkovina, praznika Republike Hrvatske, te ostalih korisnih kalendarskih sadržaja, iz pera Margarete Prendivoj, donosi zanimljive priloge o prvim otočnim hotelima i njihovim vlasnicima. Uz svaki su mjesec tako pridodane crtice iz života krčkih vizionara koji su već potkraj 19. i početkom 20. stoljeća započeli s organiziranom turističkom djelatnošću.
S obzirom na u svibnju održane lokalne izbore, ova revija u nastavku donosi imena i prezimena gradonačelnika i članova Gradskog vijeća Grada Krka te načelnike i članove vijeća općina Baška, Dobrinj, Malinska-Dubašnica, Omišalj, Punat i Vrbnik.
Sljedećim poglavljem Naše, domaće okupljeni su tekstovi Marije Kovačević (Zemi svoj križ i hodi za menum!) i Darka Mađarevića (Kumplanija Litrica - šlarafija po bašćanski), nakon kojeg u/o Kulturološkim tragovima pišu Nives Opačić (Jezikoslovne šetnje otokom Krkom), Anton Bozanić (Naziv boduli hrvatskoga je podrijetla) i Igor Žic (Slikari Bruno Bulić i Ivan Fanuko i freske na Košljunu).
Poglavlje Susret nakon šest desetljeća donosi prilog Gordane Gržetić (U dubinama srca nada, u moru života samo ljubav), a Put u prošlost rukopise Jadrana Srdoca (Poštanske marke s motivom otoka Krka od 1920. godine do danas), Tomislava Galovića (Otok Krk u Putopisu Giovannija Battiste Giustiniana iz 1553. godine), Zdenka Cerovića (Tajnovita kula u Malinskoj iznad uvale Draga) i Josipa Uravića (Sport na otoku Krku od 1876. do 1991. godine).
Naposljetku, krajobrazom se bavi Marko Randić (Nekoliko crtica iz puntarskog biljnog svijeta), budućnošću Ivana Mišković (Roboti iz Malinske), a tajnama krčkog podmorja Ranko Starac (Hidroarheološki lokaliteti uz obalu otoka Krka) i Josip Žgaljić (Potonuli brodovi u razdoblju od 15. stoljeća do danas u podmorju otoka Krka).
Krčki kalendar zasad se može pribaviti u Biskupijskoj knjižari i sjedištu Turističke agencije Aurea u gradu Krku ili u izravnom kontaktu s nakladnikom.