Novi Krčki kalendar u znaku glagoljske spomeničke baštine

U nakladi riječke novinarsko - nakladničke kuće Glosa, koja je početkom devedesetih nastavila višegodišnju tradiciju Društva Krčkih Hrvata, objavljen je Krčki kalendar za 2014. godinu.

Dvadest i drugo, narančasto, izdanje ove popularne otočne revije, koju iznova kao urednik potpisuje Josip Žgaljić, u kalendarskom dijelu, osim popisanih spomendana, blagdana, svetkovina krčkih crkava i kapela, pomičnih crkvenih svetkovina, praznika Republike Hrvatske, te ostalih korisnih kalendarskih sadržaja, iz pera Zorana Pajalića, donosi kratke priloge o dvanaest najvrijednijih krčkih glagoljskih spomenika, i to redom: Krčkom natpisu (11. stoljeće), Bašćanskoj ploči (1100.), natpisu s pročelja župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Omišlju (1405.), natpisu s pročelja kapele sv. Ivana u Omišlju (1442.), natpisu s pročelja crkve sv. Nedjelje u Vrbničkom polju (1445.), natpisu kneza Ivana VII. Frankopana (1476.), nadgrobnoj ploči opata Stjepana (1447.), nadgrobnoj ploči s poda župne crkve u Vrbniku (15. stoljeće), natpisu s pročelja kapele sv. Marije u Vrbniku (1505.), natpisu s pročelja župne crkve u Dobrinju (1510.), natpisu nad ulazom u zvonik župne crkve u Omišlju (1536.) te natpisu s dobrinjske kamenice za blagoslovljenu vodu iz tamošnje Sakralne zbirke (1578.).
U nastavku, za svaku od otočnih općina i Grad Krk, predstavljeni su podaci iz posljednjeg popisa stanovništva. Prema istima Grad Krk ukupno broji 6.281 stanovnika, od čega 3.126 muškaraca i 3.155 žena. Sukladno vjerskom opredjeljenju dominiraju katolici (5.413), a narodnosti Hrvati (5.738), dok su kao najčešća prezimena izdvojena: Kosić, Žužić, Mrakovčić, Bajčić, Depikolozvane, Jurešić, Mršić, Brusić, Žic i Prendivoj.
Kako su sredinom prošle godine održani izbori za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne samouprave te općinske načelnike, gradonačelnike, župane i njihove zamjenike, Krčki kalendar donosi imena tada izabranih čelnika otočnih općina i Grada Krka, zajedno s cjelovitim listama gradskog, odnosno općinskih vijeća.
Rubrika Obljetnice, nadalje, otkriva prilog Antona Bozanića o promjenama koje su u vrijeme Prvog svjetskog rata zadesile otok Krk, kao i zanimljivu priču Zlatka Čubranića napisanu povodom osamdesete godišnjice prijenosa Brašćanske ploče iz Jurandvora u Zagreb (1934. - 2014.).
Putovanje u prošlost donosi kratku studiju Čedomira Benca o geološkoj povijesti i građi otoka Krka, prilog Tomislava Galovića o Krčkom statutu pisanim latinskim jezikom, kao jednom od tri zbirke pravnih odredbi vezanih uz lokalnu srednjovjekovnu povijest, istraživanje jezičnih prožimanja na otoku Krku Nine Spicijarić Paškvan, razmišljanja o venecijanskom kiparu Paolu Campsu i drvenim renesansnim poliptisima iz Baške, Klimna i Omišlja Igora Žica te priču Romane Ozimec o izumrloj pasmini krčkih ponija.
Za Besedu iznova pišu Marija Kovačević (Stomorina va Omišlju), Gordana Gržetić (Zgubjenih pedeset let), Rado Žic (O, mamo, mamo…) i Marica Stašić Milić (Stare varbenske posme), dok nas s prekooceanskom Bodulijom upoznaju Ervin Dobrović (Američka obitelj Giuriceo podrijetlom s Krka) i Zdenko Cerović (U New York za gušternu).
U Aktualnostima i Zanimljivostima Zlatko Jurković govori o omišaljskom zboru Ive Jurjević, Koraljka Vahtar Jurković o podnesenim zahtjevima za legalizaciji bespravne gradnje na otoku Krku, Marko Randić o vrijednostima košljunske prirodoslovne zbirke, Ranko Starac o povijesti kaštela Gradec, dok za kraj Miroslav Pavlović razmatra demografsku strukruru Bašćanske kotline.