Predstavljanja knjiga Otok Krk za vrijeme Prvog svjetskog rata autora Tvrtka Božića - vrijedan i poticajan doprinos hrvatskoj historiografiji

U organizaciji Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, 11. studenog 2024. godine, u Velikoj vijećnici Grada Krka - Kinu Krk, pred ispunjenim auditorijem, predstavljena je knjiga Otok Krk za vrijeme Prvog svjetskog rata, autora dr. sc. Tvrtka Božića.

O knjizi je pored autora kazivao i prof. Darko Fanuko, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, u čijoj je nakladi knjiga i objavljena.

– O zbivanjima na otoku Krku za vrijeme Prvog svjetskog rata ili Velikog rata, kako su ga znali nazivati njegovi suvremenici, dosad se znalo jako malo, gotovo ništa, uveo je Fanuko. Na Krčane koji su kao austrougarski vojnici pali u tom ratu danas nas podsjeća jedini javni otočni spomenik koji se nalazi u središnjem puntarskom parku. To je i razlog zbog čega smo, kao Udruga, prihvatili organizaciju obilježavanja dana završetka Prvog svjetskog rata, što provodimo od 2018. godine, kada smo obilježili okruglu 100. godišnjicu. Objavljivanjem ove knjige nastojali smo ispraviti nepravdu prema velikom broju otočana koji se nikada nisu vratili u rodni kraj, kao i patnjama njihovih obitelji koje su ostale bez staratelja. Meni još preostaje da u ime Udruge čestitam i zahvalim našem dragom prijatelju i suradniku Tvrtku Božiću, na velikom volonterskom trudu, ne samo prilikom objave ove knjige, već i na svakojakoj pomoći u radu Udruge. Također, zahvaljujem se Gradu Krku, Primorsko-goranskoj županiji i gotovo svim općinama otoka Krka koje su sufinancirale ovaj nakladnički projekt, kazao je Fanuko.

 

 

Recenzenti ove vrijedne publikacije su: dr. sc. Ante Bralić, izvanredni profesor s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru i dr. sc. Vijoleta Herman Kaurić, znanstvenica s Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu.

– Otok Krk za vrijeme Prvog svjetskog rata predstavlja zaokruženo znanstveno djelo koje opisuje kako je veliki svjetski događaj kao što je Prvi svjetski rat utjecao na život relativno malene sredine u pozadini fronta, naveo je Bralić. Rat je izazvao krupne društvene promjene u svakodnevnici stanovnika otoka Krka što se očitovalo kroz mobilizaciju radno sposobnih muškaraca, a sukladno tome povećanju uloge žena u svakodnevnom životu, poteškoće u proizvodnji i nabavi hrane, probleme u djelovanju obrazovnog sustava, međunacionalnim odnosima itd. Iz rada je vidljiva patnja i borba za svakodnevno preživljavanje otočnog stanovništva u tim teškim vremenima. Nakon objavljivanja ovog djela, hrvatska historiografija popunit će brojne nepoznanice u proučavanju historije svakodnevnice na našem prostoru za vrijeme Velikog rata. Također, objavom će biti zaštićene od zaborava brojne žrtve naših predaka, a čija djela danas baštinimo. Ovaj rukopis koji je nastalo na temelju obranjenog doktorata na Sveučilištu u Zadru pruža široku sliku povijesti svakodnevnice na otoku Krku. Tema je iznimno relevantna jer može služiti kao model za proučavanje povijesti drugih hrvatskih otoka tijekom Prvog svjetskog rata, zaključio je Bralić.

– Opsežno djelo dr. sc. Tvrtka Božića Otok Krk za vrijeme Prvog svjetskog rata najbolja je i najopsežnije napisana studija o tome razdoblju u zadnjih nekoliko godina, istaknula je Herman Kaurić. Sveobuhvatnost teme kroz šire vremensko razdoblje i šire geografsko područje doprinosi  zaokruženosti studije, pa zamalo možemo zaključiti da će se nakon nje malo što novoga imati za reći po pitanju otoka Krka i Prvoga svjetskog rata. Naravno, pronalazak novih izvora uvijek je moguć, no prilično sam sigurna da oni neće promijeniti temeljne postavke iznesene u ovoj studiji, jer se na svakoj stranici vidi koliki je golemi trud uložen u njenu izradu. Stoga smatram da je ova studija vrijedan i poticajan doprinos hrvatskoj historiografiji, naglasila je Herman Kaurić.

Knjiga Otok Krk za vrijeme Prvog svjetskog rata, po cijeni od 10,00 eura, može se nabaviti u sjedištu Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, na adresi Lukobran 5 u gradu Krku, četvrtkom i petkom, između 10.00 i 12.00 sati.