Proslava 140. godišnjice Plava u znaku promocije prigodne monografije

U sklopu višetjednog programa proslave Dana grada, 27. svibnja 2016. godine, Jedriličarski klub Plav, kao prvi jedriličarski klub s obje jadranske strane, susljednim nizom prigodnih događanja uveo je u obilježavanje svoje 140. obljetnice.
 
140 godina Jedriličarskog kluba Plav
 
Sadržajan program, u režiji krčkih jedriličara, tako je otpočeo podizanjem klupske zastave na gradski jarbol, da bi se slavlje, pred do posljednjeg mjesta ispunjenim auditorijem Galerije Decumanus nastavilo najprije svečanom sjednicom Skupštine Kluba, a potom i predstavljanjem monografije 140 godina Jedriličarskog kluba Plav Krk (1876. - 2016.), čije retke potpisuju Katarina Prebeg i Nedeljko Dunato. Međutim, riječ je tek o svojevrsnom uvodu u cjelogodišnju proslavu, kojom se ujedno obilježava i 140. godišnjica sportskog jedrenja u Hrvatskoj, a koja tijekom lipnja, srpnja i kolovoza donosi regatna natjecanja, da bi se u listopadu nastavila velikom izložbom koja će u Galeriji Decumanus predstaviti priču o 140 godina dugom djelovanju tog danas izuzetno vitalnog sportskog kolektiva, posvećenog koliko odgoju novih naraštaja jedriličara, toliko i intenzivnoj brizi o maritimnom nasljeđu izniklom na Sjevernom Jadranu.

 
Svečana sjednica Skupštine Kluba

 
Nakon što su najmlađi jedriličari simboličkim činom podizanja klupske zastave uveli u program, započela je svečana sjednica Skupštine Kluba, koju je u društvu članova Uprave Nedeljka Dunata, Dinka Petrova, Nene Marelić Iussich i gradonačelnika Darija Vasilića, otvorio aktualni predsjednik Danko Milohnić. Podršku našim jedriličarima ovom su prigodom dali Marin Milardović, predsjednik Hrvatskog jedriličarskog saveza, Valerij Jurešić, pročelnik Upravni odjel za kulturu, sport i tehničku kulturu Primorsko-goranske županije i Slobodan Gračaković predsjednik Zajednice sportova Primorsko-goranske županije.
U ovoj godini, uvodi Milohnić, brojnim sadržajima obilježavamo zaista posebnu obljetnicu - 140 godina Jedriličarskog kluba Plav - što je ujedno i obljetnica sportskog jedrenja u Hrvatskoj. Stoga, s ponosom ističem kako je upravo Plav prvi jedriličarski klub s obje strane Jadrana, a dan njegova osnivanja, 29. svibanj 1876. godine, datum je od velikog značaja ne samo za otočno, već i za hrvatsko jedrenje, pa ga tako Hrvatski jedriličarski savez uzima za službeni datum početka bavljenja jedriličarskim sportom u Hrvatskoj. U svojih 140 godina, nastavlja Milohnić, Klub je prolazio mnoge uspone i padove, ali se unatoč svemu uspio održati do današnjih dana, a to sigurno ne bi bilo moguće bez brojnih članova koji su duž sve te godine nesebično radili za dobrobit Kluba. Već godinama, Klub uspijeva uščuvati i stabilnu bazu natjecatelja koji uspješno predstavljaju Krk na brojnim regatama diljem Hrvatske i Europe, a ne smijemo zaboraviti ni njegove organizacijske aktivnosti među kojima se posebno izdvaja organizacija europskih prvenstava u klasama Laser i Fun, ali nekolicine državnih prvenstava. Međutim, najviše smo ponosni na tradicionalnu Krčku regatu, koja se priređuje od 1980., te na regatu Krčka jedra koja se neprekidno održava od 1998. godine. Novi poticaji u radu Kluba, zaključuje Milohnić, sigurno će biti novi klupski prostori čija se izgradnja planira u skorije vrijeme, a što će našem Klubu biti novi vjetar u leđa i svakako poticaj za još bolje rezultate.
Velika mi je čast da u ovoj posebnoj godini za grad, ali i hrvatsko jedrenje, priznaje Vasilić, u prigodi proslave 140. godišnjice Kluba, možemo predstaviti novu fotomonografiju - 140 godina Jedriličarskog kluba Plav Krk (1876. - 2016.). Jer po prvi put u dugoj povijesti Kluba uspjeli su se prikupiti mnogi zanimljivi podaci i sadržaji te u nakladi riječke Novinarsko-nakladničke kuće Glosa objaviti knjiga o sveukupnoj povijesti Kluba čije tekstove potpisuju Nedeljko Dunato i Katarina Prebeg. Naš grad je kroz svoju 2.000 godina dugu povijest, nastavlja Vasilić, čvrsto vezan uz more, vjetar i jedrenje, a sve od dana kada su južni gradski bedemi izranjali iz mora brzi liburnijski brodovi isplovljavali su i uplovljavali u krčku luku, što se nastavilo stoljećima. Tako i Krčki statut iz 1388. govori o prvoj krčkoj rivi na kojoj su tim drevnim pravnim aktom bila propisana pravila za pomorski promet te ukrcaj i iskrcaj tereta. Krk je također jedan od šest hrvatskih gradova koji je 1571. u Lepant poslao svoju galiju, što znači da se 630 mornara i galijota otisnulo iz krčke luke i krenulo u rat kako bi podržali nastojanja Svete lige, a njihov zapovjednik Krčanin Ljudevit Čikuta svoje je posljednje počivalište pronašao upravo u korpusu Krčke katedrale, neposredno pred glavnim oltarom. Međutim, najintenzivnije razdoblje pomorstva i jedrenja, primjećuje Vasilić, upravo je 19. stoljeće, stoljeće kada je osnovan i Plav. To su stoljeće u gradu Krku obilježila dinamična društvena zbivanja, ali i djelovanje poznatog kolekcionara Nikole Udine Algarottija, koji je gradu u nasljeđe ostavio vrijednu zbirku muzikalija i mnoge muzičke instrumente, te aktivnosti biskupa Antuna Mahnića, osnivača krčke tiskare. Već tada Krk je pokazivao karakter prave urbane sredine, što znači da je u takvom okruženju osnovan i Jedriličarski klub Plav, a na tradiciji našeg Kluba temelji se i hrvatsko jedrenje, pa tako u statutu Hrvatskog jedriličarskog saveza stoji, zaključuje Vasilić, da je tradicija hrvatskog jedrenja zasnovana upravo na prvom hrvatskom jeriličarskom klubu osnovanom 1876. godine.
 
Predstavljanje monografskog rukopisa
 
Nakon sjednice Skupštine koja je zatvorena riječima podrške prethodno spomenutih uzvanika, red je došao i na predstavljanje monografije 140 godina Jedriličarskog kluba Plav Krk (1876. - 2016.), a o kojoj su redom kazivali Ksenija Čulina, direktorica Novinarsko-nakladničke kuće Glosa te autori Katarina Prebeg i Nedeljko Dunato.
Monografija koju danas predstavljamo i koja izlazi u ovoj svečanoj prigodi, ističe Čulina, autorsko je djelo Katarine Prebeg i Nedeljka Dunata. Povijest Plava, a time i povijest hrvatskog jedrenja ispričana je na 148 stranica, s time da rukopis ove knjige nije samo puko iznošenje podataka, već predstavlja priču o vrijednim i upornim vizionarima - entuzijastima koji su klub gradili korak po korak, ljubavlju, znanjem, idejama i zajedništvom. Dokument je to priče koja prerasta otočne okvire što znači da će ova knjiga sigurno biti koristan izvor građe svima koji će u budućnosti pisati o povijesti hrvatskog jedrenja. Stoga, čestitam autorima monografije na trudu i energiji koje su utisnuli u njezino stvaranje! Ovo luksuzno izdanje, prenosi Čulina, započinje Predgovorom predsjednika Kluba i uvodnikom o povijesti jedrenja u svijetu, dok je glavnina monografije podijeljena je u četiri poglavlja koji vremenski prate razvoj Plava, i to od 1876. do 2016. godine. U prvom poglavlju Plav u Krku - prvi jedriličarski klub na jadranskim obalama (1876. -1922.) opisuju se društvene prilike u Krku u godima nastanka Kluba i pojašnjava pretpostavljeno porijeklo naziva Plav. Drugo poglavlje Počeci organiziranih regata u gradu Krku (1923. - 1974.) prati zamah jedrenja u Krku dolaskom profesora Josipa Capponija 1921. godine. Treće i opsegom najveće poglavlje Četiri desetljeća ponovnog zanosa za jedrenjem u Krku (1975. - 2016.), govori o najplodonosnijem razdoblju Plava, odnosno organiziranju Otvorenog prvenstva Jugoslavije za klasu Laser (1978.), Europskog prvenstva za klasu Laser (1978.), Europskog prvenstva za klase Fun (2000.), Otvorenog prvenstva Hrvatske u jedrenju za prijelazne klase (2012.), te pokretanju Krčke regate, Memorijala Branko Tudor i škole jedrenja. Posljednjim, četvrtim poglavljem Na tradicijama pomorske baštine (1998. - 2016.) željelo se istaknuti važnost i vrijednost tradicijske pomorske baštine koja se promiče organizacijom regate Krčka jedra, sudjelovanjem na raznim festivalima, ali i njegovanjem tradicijske brodogradnje o čemu nam svjedoče pasara Bodulka i guc Bodul. Budući da povijest stvaraju ljudi u monografiji su navedeni i pojedinci koji su posebno pridonijeli radu kluba tako da su njihovi životopisi i fotografije posebno istaknuti. Kraj knjige donosi sažetke na hrvatskom, talijanskom, engleskom i njemačkom jeziku, zajedno s popisom korištene literature, bilješkama, biografijama autora te popisom sponzora i donatora. Urednik monografije je Josip Žgaljić, nakladnik Jedriličarski klub Plav, a grafička urednica Jasminka Maržić Kazazi, zaključuje naposljetku Čulina. 
Počašćena sam, priznaje Prebeg, što je baš moj diplomski rad na temu Razvoj jedrenja na otoku Krku, bio poticaj da se objavi ovako vrijedan rukopis, s time da je za odabir baš tog temata zaslužan profesor iz Povijesti sporta s Kineziološkog fakulteta. Kako obrada te materije nije bila nimalo lagan zadatak, obzirom na značajan nedostatak literaure, moram se svakako zahvaliti Mladenu Jurešiću, dugogodišnjem treneru Plava koji mi je omogućio da uđem u arhivu Kluba kako bi došla do zadovoljavajuće građe, kao i pokojnom Ludvigu Avsecu koji mi je dao mnoge vrijedne podatke, što znači da bez njihove susretljivosti sigurno ne bi bilo ni mog diplomskog rada, naglašava Prebeg.
Iako smo ulaskom u projekt izdavanja ovakve publikacije, nastavlja Dunato, mislili da nećemo imati dovoljno sadržaja ta se naša misao naposljetku pokazala pogrešnom, jer bilo je čak i premalo prostora da pokažemo sve ono što smo htjeli, a puno veći problem s kojim smo se na kraju suočili bio je pronalazak vjerodostojnih dokumenata, kao svojevrsnih uporišta rukopisa. U odnosu na Katarinu koja se bavila starijom poviješću Kluba, moj zadatak bio je obratiti onu noviju, u čemu su mi svesrdno pomogli svi živući predsjednici koji su dokumentirali vlastite aktivnosti u vrijeme svog predsjedavanja, a zahvale s moje strane osim njima idu i prema Izdavačkom savjetu, kojeg su tvorili članovi Uprave Kluba, kao i predstavnici Izvršnog odbora, a koji su nekoliko puta tijekom pisanja iščitavali tekst monografije, ali i selektirali fotografije koje su sada prezentirane u ovome vrijednom izdanju, završava Dunato.
 
Programski letak [.pdf]
 
Objavu monografije 140 godina Jedriličarskog kluba Plav Krk (1876. - 2016.) prati i prigodna izložba postavljena u Galeriji Decumanus, a koja je posjetiteljima, do 03. lipnja, na raspolaganju svakodnevno, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 21.00 sat, ili uz prethodnu najavu Centru za kulturu Grada Krka telefonom na 051 220 041 ili mailom na kultura@gradkrk.net.