Nedavno su krenule i prve aktivnosti u sklopu projekta Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture (EPK), a programski pravac koji je dobio čast uvesti u realizaciju dosad najvećeg i najambicioznijeg produkcijskog izazova u povijesti hrvatske kulture jest 27 susjedstava.
Riječ je o jednom od sedam programskih pravaca, odnosno flagshipova Rijeke 2020 - EPK, a budući da je regionalnog predznaka, njime će biti obuhvaćena ne samo Rijeka već i njezino zaleđe, gorje, obalno područje te otoci Primorsko-goranske županije.
Mapiranje i prijava
Nakon što je tim koordinatora proveo analizu cjelokupne kulturne slike županije, analizirajući proračunska ulaganja u kulturu svake pojedine jedinice lokalne samouprave, aktivnosti na lokalnim civilnim scenama te interese lokalnog stanovništva, objavljen je
Poziv za iskazivanje interesa kandidata radi sudjelovanja u projektu 27 susjedstava, koji je otvoren od 20. rujna, pa sve do 30. studenog, i kao takav zajedno s
prijavnim obrascem i
smjernicama za prijavu dostupan na Internet stranicama projekta
Rijeka 2020 - EPK.
Prilika za prijavu stoga je otvorena za sve pravne osobe s područja Primorsko-goranske županije, odnosno udruge, umjetničke organizacije, ustanove, turističke zajednice, jedinice lokalne samouprave i mjesne odbore, kao i fizičke osobe koje u pojedinim susjedstvima djeluju u obliku neformalnih skupina građana. Članovi lokalnih zajednica svoja će susjedstva sami definirati, bilo da se radi o kvartu, gradu, mjestu, selu ili nekom drugom prostoru koji ima potencijal intenzivne društvene interakcije.
Nakon objave Poziva koordinatori će krenuti u obilaženje gradova, naselja i općina kako bi sve zainteresirane što bolje informirali, motivirajući ih pritom da postanu dio flagshipa. Nakon isteka Poziva, očekuje se kako će odabrano biti 27 susjedstava koja će u naredne tri godine predstaviti sebe, svoj rad i svoja međunarodna partnerstva na Festivalima susjedstava što će se odvijati tijekom 2018., 2019. i 2020. godine. Festivali će poslužiti kao platforma za predstavljanje javnosti, ali ujedno i za bolje međusobno upoznavanje te čvršće povezivanje među sudionicima.
Cilj programa
Cilj projekta 27 susjedstava je aktiviranje društvenog kapitala lokalne zajednice kroz jačanje ljudskih potencijala, razvijanje međuljudskih odnosa, organiziranje kulturnih aktivnosti te posljedično povećanje kulturnih sadržaja. Broj 27 je, naravno, znakovit, obzirom da jedna od polazišnih ideja flagshipa jest ta da svaka uključena zajednica ostvari suradnju s po jednom zajednicom iz svake od 27 zemalja članica Europske unije. U sklopu ovog programskog pravca organizirat će se umjetnička događanja, edukacijske aktivnosti, različiti kulturni programi, rekreacija te ostali sadržaji od interesa za lokalnu zajednicu. Sam proces trebao bi započeti osnivanjem timova - nositelja društveno-kulturnih inicijativa, i to diljem županije. Voditelji tih timova koji će biti izabrani temeljem Poziva proći će edukaciju kako bi mogli kvalitetno osmišljavati i provoditi projekte i programe, uključivati članove lokalne zajednice te surađivati s inozemnim zajednicama. Uz to, planira se formiranje neformalne mreže aktera u kulturi putem koje će se razmjenjivati kulturni programi, iskustva i informacije, a na sličan način lokalne zajednice bit će povezane i s partnerskim organizacijama iz srodnih susjedstava u inozemstvu, s kojima će surađivati na društveno-kulturnim projektima.
Koordinatori kreću u terenski obilazak
Od 28. rujna, troje koordinatora obilazit će Primorsko-goransku županiju te održati tridesetak radionica na kojima će predstaviti 27 susjedstava te svim zainteresiranima pojasniti koje im se prilike otvaraju sudjelovanjem te kako uspješno prijaviti svoje susjedstvo. Dunja Matić koordinatorica je za područje Gorskog kotara i zaleđa, Neli Nežić za područje kvarnerskih otoka, a Zoran Krušvar za grad Rijeku i obalno područje. Ciklus edukativnih radionica, koje su otvorenog karaktera, započet će u Gorskom kotaru, s time da je popis mjesta u kojima će se one organizirati objavljen na Internet stranicama
Rijeke 2020 - EPK.
Krčka radionica na redu je 12. listopada, a bit će održana u Maloj gradskoj vijećnici, između 14.00 i 18.00 sati. Svi ste dobrodošli!