U velikoj Gradskoj vijećnici, 18. rujna 2015. godine, održana je press konferencija, koju su zajednički organizirali Humanitarna udruga Andrijana Gržetić te iseljenički klubovi iz New Yorka: Klub žena otoka Krka i Dubasnica Social Club.
Glavna tema presice bilo je predstavljanje sada već kontinuirane suradnje otočnih iseljenika i krčke humanitarne druge, čija je specifičnost da stipendira isključivo učenike - osnovnoškolce koji su ostali bez očeva. Suradnja s iseljenim otočanima u New Yorku započela je prije šest godina, kada su Bosiljka Radman i Marina Vučenik iz Kluba žena otoka Krka unutar svoje asocijacije pokrenule prikupljanje novčane pomoći, u čemu su im se kasnije pridružila i ostala udruženja.
Aktivnosti svojih klubova s naglaskom na suradnju s krčkom udrugom tako su predstavile Bosiljka Radman i Marija Braut, predsjednica i zamjenica predsjednice Kluba žena otoka Krka te Tonica Tehomilić, tajnica Dubasnica Social Cluba, dok su o razlozima osnivanja, kao i različitim aspektima rada udruge kazivali članovi udruge Gordana i Nikola Gržetić te Ivica Bogović, zajedno s knjigovotkinjom Vesnom Šamanić.
Angažiravši se da bi pomogli potrebitim otočanima, iseljenici su prikupili, i ovom prigodom krčkim humanitarcima uručili ukupno 870,00 $, poduprijevši tom hvalevrijednom donacijom primarnu zadaću udruge. Međutim, ovom prigodom izdvojena je još jedna donacija, vrijedna 6.000,00 kn, i to ona Dječjeg plivačkog maratona, kojeg su ove godine zajednički organizirali Kamp Glavotok i krčka Mariolina.
Udruga Andrijana Gržetić koja ove godine slavi sedmi rođendan, uvodi Bogović, osnovana je s ciljem humanitarnog djelovanja, i to ponajviše pomaganja osnovnoškolcima koje odgaja majka udovica, što je bila dugogodišnja, ujedno i posljednja želja Andijane Gržetić, idejne začetnice inicijative koju provodi udruženje. Osnovana kao jedina nacionalna humanitarna asocijacija koja stipendira isključivo učenike koji su ostali bez očeva, isprva je, sukladno odredbama Statuta i Zakona o pružanju humanitarne pomoći, bila odana pomaganju, a nakon što je osigurala uvijete, prvi natječaj za dodjelu stipendija raspisala je za školsku godinu 2010./11., nastavivši s njegovim provođenjem sve do danas. Kako je u međuvremenu izmijenjen Zakon o humanitarnoj pomoći, tumači Bogović, udruga je morala proći zahtjevnu prilagodbu njegovim novim odredbama te je naposlijetku dobivena dozvola da se ubuduće može prikupljati i dodijeljivati pomoć osnovnoškolcima koji su ostali bez očeva, jer je za tu svrhu udruga i registrirana. Međutim, unatoč tome što učenici koje odgaja majka udovica imaju prednost pri dodjeli školarina, Statutom je također predviđena mogućnost da se, ako na računu udruge u trenutku zaključenja godišnjeg natječaja postoji dovoljna količina sredstava, ista mogu dodijeliti i kadidatu čiji je otac nepoznat. Dosad je, nastavlja Bogović, raspisano šest natječaja, a visina jednokratnog novčanog prihoda kojim se pomaže onima koji apliciraju i dobiju donaciju iznosi 4.000,00 kn. Iako su na ovogodišnji natječaj pristigle četiri zamolbe, pozitivno su riješene tri, što znači da će troje osnovnoškolaca s područja otoka Krka na svoje račune primiti godišnju školarinu, s time da obvezu udruge predstavlja i činjenica da se na svaku realiziranu donaciju moraju podmiriti i nemala zakonom propisana novčana davanja. Računajući i ovaj posljednji natječaj, vrijednost ukupno podijeljenih stipendija zasad iznosi 88.000,00 kn što za ovako maleno udruženje predstavlja značajan rezultat, jer nije lako ni prikupiti novčana sredstva, niti kroz administracijske zavrzlame provoditi javne pozive, a tu je riječ o iznosu korisnicima uplaćenom na ručun, odnosno iznosu u koji nisu uključeni na svaku stipendiju pridodani obvezni porezi, zaključuje Bogović.
Knjigovotkinja Vesna Šamanić, koja od prvog dana sve knjigovodstveno-računovodstvene usluge koje proizlaze iz rada udruge obavlja volonterski, istakla je, kako se unatoč zalaganjima, i ove godine školarine isplaćuju sa značajnim davanjima na koje otpada čak 25% poreza, 20% naknade za mirovinsko i 15% naknade za zdravstveno osiguranje, što znači da je vrijednost doprinosa i poreza gotovo izjednačena s iznosom godišnje stipendije. Međutim rad ovog udruženja svakako je za poshvalu, jer se orijentira upravno na osnovnoškolce, skupinu opterećenju značajnim davanjima, radi čega slične asocijacije svoje aktivnosti usmjeravaju na pomaganja srednjoškolcima ili redovnim studentima koji, sukladno Zakonu, pri organiziranju sličnih stipendija, imaju pravo na neoporezive iznose. Prevedemo li to u konkretne brojke, zaključuje Šamanić, na 4.000,00 kn, javljaju se davanja od oko 3.700,00 kn, što znači da je za tri ovogodišnje školarine isplaćeno ukupno 23.000,00 kn, iako je djeci dodijeljena tek polovica, točnije 12.000,00 kn.