Čelnik Ministarstva zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske, direktori Hrvatskih voda i tvrtke Ponikve voda d.o.o. te krčki (grado)načelnici, izuzev načelnika Općine Vrbnik, 26. srpnja 2017. godine, u Zagrebu će potpisati Ugovor o sufinanciranju Projekta prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području otoka Krka.
Riječ je o jednom od najvećih i najvrjednijih projekata ikada pokrenutih na otoku Krku koji bi trebao biti realiziran do 2020. godine, a čija ukupna vrijednost iznosi 511 milijuna kn. Projekt će se sufinancirati sredstvima iz europskih kohezijskih fondova u visini do najviše 369 milijuna kn, dok će ostatak u iznosu od 142 milijuna kn osigurati Ministarstvo zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske (33,33% odnosno 47,2 mil. kn), Hrvatske vode (33,33%, odnosno 47,2 mil. kn), te šest jedinica lokalne samouprave otoka Krka u kojima će se taj projekt realizirati zajedno s tvrtkom Ponikve voda d.o.o. (također u udjelu od 33,33% odnosno 47,2 mil. kn). Udjeli lokalnih samouprava, nadalje, ovise o duljini fekalne kanalizacije i prateće infrastrukture koja će se graditi na području pojedine lokalne zajednice, kao i veličini uređaja za pročišćavanje.
Podsjetimo, posljednjih godina ubrzana je izgradnja sustava javne odvodnje na otoku Krku za koji jedinice lokalne samouprave svake godine izdvajaju znatna sredstva. Svako naselje gradi svoj sustav odvodnje tako da se sanitarna otpadna voda prikuplja mrežom kanalizacijskih kolektora te odvodi na uređaje za pročišćavanje. Dosad je na Krku izgrađeno gotovo 10 tisuća kanalizacijskih priključaka, 120 km kanalizacijske mreže, 30 crpnih stanica i pet uređaja za pročišćavanje otpadnih voda s mehaničkim predtretmanom. Izgrađen je, također, i jedan biološki uređaj, i to za potrebe naselja Dobrinj.
Zahvaljujući najavljenom projektu, u narednih nekoliko godina, uz 26 crpnih stanica, izgradit će se još 86 km kanalizacijske mreže, nadogradit će se ili izgraditi šest uređaja za pročišćavanje otpadnih voda biološkog tipa (Omišalj, Malinska-Njivice, Krk, Punat, Baška, i Klimno-Šilo), rekonstruirati 39 km vodovodne mreže te priključiti dodatnih 7.730 kanalizacijskih korisnika. U sklopu ovog projekta izgradit će se i kompostana za zbrinjavanje mulja s uređaja za otpadne vode na postojećem odlagalištu otpada Treskavac.
Tim će se projektom u konačnici kompletirati kanalizacijski sustav priobalnog dijela otoka Krka, izuzev Vrbnika koji, kao što je već prethodno spomenuto, nije dijelom navedenog programa (Vrbnik je, naime, prema kriterijima Europske unije, isključen zbog neisplativosti investicije, točnije prevelikih troškova za mali broj korisnika). Međutim, budući da je Hrvatska pri ulasku u Europsku uniju potpisala ugovor kojim se obvezala da će za sve aglomeracije preko 2.000 stanovnika do 2023. realizirati odvodnju, Ponikve voda d.o.o., u dogledno vrijeme, riješit će i problem Vrbnika.