Središte krčke Vecle sad je u novom, štedljivijem ruhu. Investicija bi se trebala vratiti za deset godina
Nakon višemjesečnih radova, planski usporenih u vrijeme trajanja turističke sezone, ovih je dana, kada je riječ o onim najopsežnijim zahvatima, privedena kraju vrijedna investicija energetske obnove zgrade u vlasništvu Grada Krka, kompleksa u kojem među ostalim njenim korisnicima sjedište ima i krčka komunalna tvrtka Vecla.
Temeljito obnovljena, uređena i osuvremenjena građevina u krčkoj Ulici Lukobran, podsjetimo, novo eksterijerno, ali i energetsko obličje dobila je nastavkom kontinuiranih nastojanja predstavnika krčke Gradske uprave da prostore u svome vlasništvu učine energetski učinkovitima, odnosno štedljivima po pitanju trošenja energije, a time i financijskih sredstava koja se troše za njihovo zagrijavanje zimi, odnosno rashlađivanje u onom toplijem dijelu godine.
Velike uštede
Radovi na građevini lociranoj uz krčku gradsku luku započeli su još u ožujku, i to nakon što je potpisan ugovor o izvođenju radova koji su u najvećoj mjeri bili financirani bespovratnim EU potporama namijenjenim lokalnim jedinicama upravo za takve zahvate. Kako nam je u prezentiranju izvedenih radova, kojima će se kroz fasadno osuvremenjenje Veclina sjedišta ubuduće postizati nemale financijske uštede, ovih dana predstavljeno iz Grada Krka, ukupna vrijednost obavljenog posla dosegnula je nešto više od 900 tisuća kuna.
Nastavak slijedi
Od tog je iznosa čak 70 posto sredstava namaknuto iz vanjskih izvora, korištenjem bespovratnih energetskih potpora koje za tu nakanu lokalnim samoupravama osiguravaju programi Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, odnosno Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Radove na zgradi u Ulici Lukobran izveli su djelatnici tvrtki Ri-Ma Aedificiolum i Kalun Gradnja iz Klane, a obuhvatili su postavu nove, energetski učinkovite fasadne ovojnice, obnovu krovišta i instalaciju suvremenog i nadasve štedljivog sustava dizalica topline. Nije na odmet spomenuti i da će se sav novac uložen u obnovu te zgrade, prema kalkulacijama predstavnika Grada, sam od sebe vratiti u desetogodišnjem roku, najviše kroz uštede koje će ondje biti ostvarivane na energentima. Od projektanata i voditelja tog hvalevrijednog projekta također smo doznali da su izvedeni zahvati kojima su, osim energetskih ušteda, korisnicima tog gradskog prostora kroz uređenje interijera omogućeni i značajno kvalitetniji uvjeti rada, zapravo tek prva faza energetske obnove tog kompleksa.
U idućim etepama predviđenih zahvata, također korištenjem EU potpora, spomenuti bi kompleks trebao dobiti i nadgradnju u vidu instalacije sustava korištenja obnovljivih izvora energije, odnosno solarne elektrane za koju će se mjesta naći na njenom krovu. Za izradu projekta energetske obnove, kao i za njegovo operativno vođenje, bila je zadužena riječka Delfin grupa. [Mladen Trinajstić, novilist.hr]