U Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir održana edukacija o prevenciji elektroničkog nasilja

U sklopu aktualne suradnje Policijske uprave primorsko-goranske s odgojno-obrazovnim ustanovama, 04. studenog 2024. godine, policijski službenici Policijske postaje Krk održali su predavanje u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir, i to nastavnicima i stručnim suradnicima na temu prevencije nasilja putem suvremenih tehnologija.

O elektroničkom nasilju pritom su poučavali Valentina Marković, policijska službenica za maloljetničku delinkvenciju, i Branko Očko, pomoćnik načelnika Policijske postaje Krk, kako bi sve uključene u obrazovni proces osvijestili o mnogostrukim oblicima kaznenih djela uvjetovanih elektroničkim nasiljem, a sve s namjerom da se takve situacije učine prepoznatljivima što, naposljetku, vodi do pravovremenog i adekvatnog reagiranja.

Kroz predavanje policijski službenici naglasili su da se elektroničko nasilje uglavnom događa putem virtualne komunikacije u kojoj je identitet počinitelja najčešće skriven, a posljedice takvog akta katkad su i ozbiljnije od uobičajenog vršnjačkog nasilja. Naime, oni koji prate nasilje na Internetu često su brojniji od promatrača na školskom igralištu, u razredu ili na nekom drugom javnom mjestu pa je stoga i žrtva u lošijem položaju.

Posebno je naglašeno kako prilikom nasilja putem novih medija kao što su društvene mreže ili kanali namijenjeni reproduciranju video sadržaja, postoji zabrinjavajuća, pa čak i frustrirajuća dimenzija objavljenih video zapisa, fotografija te pisane ili izgovorene riječi budući da se oni više ne mogu povući, posebice kada ih korisnici međusobno podijele, te tako bivaju široko dostupni. U tim i sličnim situacijama žrtva je izložena podsmjehu ili prijeziru nepoznatih osoba, odnosno nasilju koje kod žrtve izaziva osjećaj da se ono više ne može zaustaviti, dok nasilnik uglavnom ostane prikriven. Istaknuto je i kako se zbog činjenice da problematično ponašanje u virtualnom svijetu izmiče kažnjavanju, veliki broj djece i mladih potiče na ili prakticira takvo ponašanje iako u stvarnom svijetu najčešće nisu nasilni.

Osim posredstvom Interneta, drugi najčešći oblik elektroničkog nasilja među djecom i mladima je i nasilje putem mobilnih telefonskih uređaja, odnosno SMS i/ili MMS porukama. Ono podrazumijeva razne vrste poruka, video sadržaja i fotografija zbog čega se napadnuta osoba može osjećati neugodno ili ugroženo.

S ciljem sprječavanja ovakvih vrsta nasilničkog ponašanja, policijski službenici su okupljene nastavnike i stručne suradnike upoznali i s kaznenim djelima uvjetovanim takvim ophođenjem, kako bi o tome mogli nadalje poučavati učenike budući da elektroničko naselje poprima sve veće razmjere. Također, pozvali su ih i da bilo koji oblik nasilja odmah dojave policiji te da djecu i roditelje neprestance ohrabruju na isto.

Inače, sve vrste nasilja među djecom mogu se i anonimno dojaviti policiji putem mrežne stranice Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Fotografija: Freepik.com.