Početkom ove godine intenzivnije su započele pripreme za ovogodišnji 60. Festival folklora otoka Krka, kojem će nakon Punta domaćin biti Grad Krk, a čija je organizacija povjerena krčkom Centru za kulturu.
Nadolazeće izdanje ovog Festivala, u njegovoj 79. obljetnici od trenutka utemeljenja daleke 1935. godine, na jednom će mjestu okupiti sva otočna folklorna društva, točnije njih dvanaest s oko 600 sudionika, obzirom da svako udruženje okuplja članove različitih generacija, od onih najmlađih, pa sve do seniora, koji dijele zajedničku zadaću - od zaborava sačuvati našu bogatu folklornu tradiciju: svirku sopela, pučko pjevanje i ples te specifičnu kulturu odjevanja.
Program Festivala, kao najstarije, ujedno i središnje priredbe svih folklornih zbivanja na otoku Krku, biti će podijeljen u dva dijela, raspoređena na dva dana, od koji će prvi okupiti mlade, a drugi odrsle folkloraše, dajući tako relevantan prikaz valoriziranja naših folklornih i tradicijskih vrijednosti. Tu se prije svega misli na pučku glazbu, netemperirani niz dvoglasja tjesnih intervala u svirci sopela i pučkom pjevanju, zatim narodne plesove - tance i jedinstvene narodne nošnje. Ovdje valja naglasiti kako je upravo dvoglasje tjesnih intervala Hrvatskog primorja i Istre, kao jedan od najspecifičnijih i najkompleksnijih stilova folklorne glazbe, uopće, 2009. godine upisano na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine Europe. Stopama ovog prepoznatljivog glazbenog izričaja, u smislu priznavnja njihove kulturne i kulturološke vrijednosti, krenuli su i krčki tanci, tradicijski plesovi otoka Krka, koji su 2010. godine dobili status kulturnoga dobra Republike Hrvatske.
S ciljem što uspješnije organizacije ove vrijedne manifestacije, 04. veljače 2014. godine, u Maloj vijećnici Grada Krka, održan je inicijalni radni sastanak predstavnika folklornih skupina i članova Organizacijskog odbora. Tom prigodom, pored čitavog niza drugih pojedinosti, utvrđeno je kako će Festival održati 31. svibnja i 01. lipnja u prostoru Frankopanskog kaštela, gdje će svoju folklornu tradiciju redom predstaviti: KD Kornić (Kornić), FD Njivice (Njivice), KUD Omišalj (Omišalj), KUD Punat (Punat), KD Sv. Petar (Gabonjin), KD Sv. Juraj (Kras), KD Šoto (Jurandvor - Baška), KUD Frankopan (Vrbnik), KD Ive Jelenović (Dobrinj), KUD Dubašnica - Malinska (Dubašnica - Malinska), FD Poljica (Poljica) i KUD Vrh (Vrh). Nakon prebacivanja Festivala s kraja lipnja, na kraj svibnja, kako bi se izbjeglo njegovo preklapanje s proslavama svetaca zaštitnika pojedinih mjesta, što se kao model planira sačuvati i narednih godina, otvoreno je pitanje osnivanja krovnog udruženja kojem bi zadaća bila pratiti i pomagati rad svih krčkih folklornih skupina.